O godzinie 1:00 w nocy z piątku 16 na sobotę 17 grudnia 2016 w kawiarni Bunkier Sztuki na zakończenie IX Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Boska Komedia w Krakowie odbył się uroczysty raut Dantego, podczas którego ogłoszono wyniki konkursów Inferno i Paradiso. Międzynarodowe jury złożone z kuratorów, dyrektorów festiwali i krytyków teatralnych z Iranu, Japonii, Chile, Finlandii i Wielkiej Brytanii w składzie: Akiko Juman, Ruth Mackenzie (przewodnicząca jury), Carmen Romero Quero, Mikko Roiha i Ramona Shah, przyznało Nagrodę za najlepszą rolę żeńską w konkursie Inferno aktorce Teatru Polskiego we Wrocławiu Agnieszce Kwietniewskiej za graną gościnnie w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi tytułową rolę komedianta Bruscona w Komediancie Thomasa Bernharda w reżyserii Agnieszki Olsten.

Jury napisało w uzasadnieniu: „Wyróżniona aktorka daje odpór stereotypom płci, wykorzystując w grze elementy męskie i żeńskie, przechodząc od bliskości do brawurowej ekspresji, przemawiając nie tylko głosem i wyrazem twarzy, ale i całym ciałem. To ona jest motorem przedstawienia. Nie jest żadną «pierwszoplanową rolą żeńską», a przewodnikiem – liderem”.

To kolejne w tym roku laury dla Agnieszki Kwietniewskiej za tę rolę – po Grand Prix i nagrodzie jury społecznego na LVI Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz Złotej Masce za najlepszą rolę męską.

Wrocławski akcent pojawił się również w przypadku Grand Prix festiwalu dla najlepszego przedstawienia – Wszystko o mojej matce Tomasza Śpiewaka w reżyserii Michała Borczucha z Teatru Łaźnia Nowa w Krakowie-Nowej Hucie, w którym w roli Humy gościnnie występuje aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu Halina Rasiakówna. O tym spektaklu jury napisało tak: „Sztuka odnosi się do sprawy bardzo osobistej, by stawić czoła wyzwaniu, jakim jest dotknięcie tych, którzy powinni być najbliżej siebie. Wykorzystuje metaforycznie przestrzeń teatru, by pokazać, jak bardzo się izolujemy i jak wiele nas dzieli. Dystans zostaje wykorzystany przez aktorów do precyzyjnego odegrania bliskości emocjonalnej. Zespół w innowacyjny i ekscytujący sposób wykorzystuje przestrzeń, a całokształt zastosowanych środków wyrazu wydaje się stanowić drogowskaz ku przyszłości teatru”.

 

Agnieszka Kwietniewska z nagrodą Boskiej Komedii 2016

 

Boska Komedia 2016 - plakat

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa