Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

Wszechnica Teatralna 14-03-2009

Data wydarzenia:
14.03.2009, godz. 14:00
Miejsce:
Foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego

godz. 14.00

Wykład dr Magdaleny Chlasty-Dzięciołowskiej: Lalka Bolesława Prusa a spektakl Wiktora Rubina

Magdalena Chlasta-Dzięciołowska - ukończyła filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Specjalista od literatury XIX-wiecznej. Publikowała w "Notatniku Teatralnym".


godz. 15.00

Spotkanie z aktorem Bartoszem Porczykiem

Bartosz Porczyk - aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Od listopada 2006 roku aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu. W filmie zadebiutował we wrześniu 2004 roku rolą poety Leona Stroińskiego w filmie Ku potomnym w reż. Antoniego Krauzego. Dwa lata później zargał rolę rosyjskiego szpiega w filmie Dywersant w reż. Wasilija Zajcewa. Następnie oglądaliśmy go również w serialach: M jak Miłość, Rodzinka, Fala zbrodni, Barwy szczęścia. W listopadzie 2006 roku na Scenie Kameralnej Teatru Polskiego we Wrocławiu odbyła się prapremiera polska jego autorskiego spektaklu pt. Smycz w reżyserii Natalii Korczakowskiej z muzyką i aranżacją Łukasza Damrycha. Za ten spektakl otrzymał szereg nagród. W Teatrze Polskim wystąpił również w przedstawieniu Agnieszki Olsten LINCZ: Pani Aoi. Wachlarz. Szafa, w Sprawie Dantona Jana Klaty oraz w Cząstkach elementarnych i Lalce Wiktora Rubina.


godz. 16.00

Panel dyskusyjny: "Co z ta Lalką?"

Dyskusja panelowa: Co z tą "Lalką"? z udziałem reżysera Wiktora Rubina, współautorki utworu scenicznego Jolanty Janiczak, dramaturga Piora Rudzkiego oraz krytyków teatralnych: Joanny Derkaczew ("Gazeta Wyborcza") i Rafała Węgrzyniaka ("Notatnik Teatralny", "Odra", "Teatr").

Spotkanie poprowadziła Marzena Sadocha z "Notatnika Teatralnego".

Wiktor Rubin (właśc. Paweł Wojtczuk) - reżyser teatralny. Ukończył socjologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i reżyserię w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Trzykrotnie otrzymał stypendium ministra edukacji narodowej i raz stypendium Estreichera. Asystował przy przedstawieniach Pawła Miśkiewicza, Mikołaja Grabowskiego i Krystiana Lupy. Przygotowywał czytania tekstów dramatycznych w Szczecinie, Krakowie i Wałbrzychu. Zadebiutował, wielokrotnie później nagradzanym, spektaklem Mojo Mickybo Owena McCafferty'ego w Teatrze Krypta w Szczecinie. Później przygotował Tramwaj zwany pożądaniem Tennessee Williamsa, Przebudzenie wiosny Franka Wedekinda i Drugie zabicie psa wg Marka Hłaski w Teatrze Polskim w Bydgoszczy oraz Lillę Wenedę Juliusza Słowackiego w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku. W Teatrze Polskim we Wrocławiu podziwialiśmy jego Terrordrom Breslau wg Tima Staffela i Cząstki elementarne wg Michela Houellebecqa. W grudniu 2008 przygotował spektakl na motywach Lalki Bolesława Prusa, również dla Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Jolanta Janiczak - współautorka utworu scenicznego i dramaturżka przy Lalce w reż. Wiktora Rubina oraz Cząstkach elementarnych również w reż. W. Rubina. Oba spektakle powstały w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Piotr Rudzki - kierownik literacki Teatru Polskiego we Wrocławiu. Pracuje również w Zakładzie Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Redaktor "Notatnika Teatralnego". Specjalista od Indii i Witkacego.

Joanna Derkaczew - dziennikarka "Gazety Wyborczej". Absolwentka Wiedzy o Teatrze Akademii Teatralnej i filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Współpracuje z "Dialogiem", "Didaskaliami", "Opcjami", "Przeglądem Filozoficzno-Literackim" i czeskim magazynem "Svet a Divadlo".

Rafał Węgrzyniak - historyk teatru, krytyk teatralny, absolwent wiedzy o teatrze PWST w Warszawie. Publikuje m. in. w "Dialogu", "Teatrze", "Notatniku Teatralnym", "Odrze", "Didaskaliach", "Tygodniku Powszechnym". Autor Encyklopedii "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego.