Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

Dzieci z Bullerbyn z audiodeskrypcją i tłumaczeniem migowym

Data wydarzenia:
03.04.2014

W czwartek 3 kwietnia 2014 o godzinie 11:00 na Scenie Kameralnej został zagrany spektakl z audiodeskrypcją i tłumaczeniem w języku migowym – Dzieci z Bullerbyn w reżyserii Anny Ilczuk. Przedstawienie było udostępnione niewidomym i niesłyszącym w ramach projektu "Teatr Wyobraźni. Spektakle bez Barier" realizowanego przez Fundację KATARYNKA i finansowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego. To pierwsze takie wydarzenie teatralne we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku.

Zaczynamy od przedstawienia dla młodych widzów. Przed spektaklem najmłodsi, także ci słabo widzący, mogli stworzyć scenografię. W ruch poszły nie tylko farby i papier, ale także różne materiały, które dzieciom z dysfunkcją wzroku pozwoliły stworzyć przestrzenny świat. Takich spektakli na Scenie Kameralnej będzie w tym sezonie ok. sześciu.

W następnej kolejności planujemy pokazy Dziadów z audiodeskrypcją i napisami dla niesłyszących. Spektakl będzie w pełni dostosowany dla widzów z dysfunkcjami słuchu i wzroku. Powstaną także opisy do niezwykłej scenografii, które w formie plików dźwiękowych pojawią się na stronie Teatru Polskiego. Niewidomi odbiorcy przed wybranym spektaklem będą mieli możliwość wejść na scenę i własnym dotykiem odkryć scenografię i aktorów.

Audiodeskrypcja to technika, która dzięki dodatkowym opisom słownym pozwala w pełni odebrać dzieło sztuki – film, spektakl teatralny czy wystawę w muzeum. W teatrze tworzony jest specjalny opis, który podczas przedstawienia czytany jest przez lektora. Niewidomi odbiorcy słyszą go dzięki specjalnym zestawom słuchawkowym rozdawanym przed spektaklem.

 

 Kontakt Fundacja Na Rzecz Rozwoju Audiodeskrypcji KATARYNKA

AudiodeskrypcjaTłumaczenie w języku migowymWersja dla niesłyszących

Dolny Śląsk