Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

Mały Książę

Data wydarzenia:
31.03.2014, godz. 11:00
Miejsce:
Scena Kameralna

Antoine de Saint-Exupéry – Mały Książę

adaptacja i reżyseria – Marzena Sadocha

czytali: Marcin Pempuś (Mały Książę), Janka Woźnicka (Baranek; Róża; Lis; Przyjaciel)

 

Od reżyserki:
Mały Książę nie jest zwykłą opowiastką o odpowiedzialności i przyjaźni. Wybory, których dokonuje, są radykalne; opinie, które wydaje, są bezwzględne. Bezkompromisowość jest konieczna w sytuacji świata dziecięcego, który po raz pierwszy nazywa dobro i zło i wymaga jasnych reguł. Bezkompromisowość jest zabójcza w świecie dorosłych, w którym staje się bolesnym nieprzystosowaniem. Ale pomiędzy szlachetną naiwnością i gorzkim finałem Mały Książę to odkrycie uroku słabości. Kiedy kochasz, jesteś radykalny i słaby jednocześnie, ale to najpiękniejsze formy radykalności i słabości. Dlaczego dzieci podziwiają Małego Księcia? Bo przyleciał z odległej planety. Dlaczego dorośli mogą go podziwiać? Bo miał odwagę, żeby wrócić.

 

"Poznaje się tylko to, co się oswoi. Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół. Jeśli chcesz mieć przyjaciela, oswój mnie!"

 

PRZYJAŹŃ – INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA

KROK 1. "BRAK":
Nie ma rzeczy doskonałych. Życie jest jednostajne. Ja poluję na kury, ludzie polują na mnie. Wszystkie kury są do siebie podobne i wszyscy ludzie są do siebie podobni. To mnie trochę nudzi.

KROK 2. "NADZIEJA"
Lecz jeślibyś mnie oswoił, moje życie nabrałoby blasku. Z daleka będę rozpoznawał twoje kroki – tak różne od innych. Na dźwięk cudzych kroków chowam się pod ziemię. Twoje kroki wywabią mnie z jamy jak dźwięki muzyki. Proszę cię... oswój mnie.

KROK 3. "CZAS"
Poznaje się tylko to, co się oswoi. Ludzie mają zbyt mało czasu, aby cokolwiek poznać. Kupują w sklepach rzeczy gotowe. A ponieważ nie ma magazynów z przyjaciółmi, więc ludzie nie mają przyjaciół.

KROK 4. "KONSEKWENCJE"
Musisz być odpowiedzialny za to, co oswoiłeś.

KROK 5. "SMUTEK"
Decyzja oswojenia niesie w sobie ryzyko łez.

(z: Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę)

 

Dotknij Teatru 2014

 

 

Archiwum

15.12.2014 Grande Papa
31.03.2014 Mały Książę
18.06.2013 Mały Książę
12.03.2013 Jak jest
30.01.2013 Dzieci z Bullerbyn
03.12.2012 Tajemniczy ogród
22.10.2012 Dzieci z Bullerbyn
11.06.2012 Ostatni tatuś