Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

Ogłaszamy konkursy dla młodzieży

Data wydarzenia:
24.09.2013

Teatr Polski we Wrocławiu i Kino Nowe Horyzonty ogłaszają konkurs dla szkół podstawowych Mój wymarzony Wrocław oraz konkurs dla szkół gimnazjalnych Mam słabość do dziwnych miejsc.

Każde miasto ma swoje jasne i ciemne strony. Tłumy przyjezdnych na wrocławskich ulicach świadczą o dużym potencjale turystycznym Wrocławia. Jeszcze kilkanaście lat temu wrocławianin Lech Janerka śpiewał, by strzec się "ciemnych przejść, zakamarków, schodów, wind" w naszym mieście. Słowa tej piosenki przebrzmiały czy nadal są aktualne? Czy dla obywateli miasto jest równie atrakcyjne jak dla obcokrajowców? A może urok Wrocławia tkwi w niejednoznaczności jego opisów? Spróbujmy odpolitycznić treść utworu i upoetyzować estetykę naszych dzielnic. Jak wygląda stolica Dolnego Śląska w oczach osób, które za kilka lub kilkanaście lat będą jego pełnoprawnymi obywatelami?

Naszą propozycję kierujemy do dzieci ze szkół podstawowych i uczniów szkół gimnazjalnych. Sposób realizacji naszych zamierzeń będzie przebiegał dwutorowo. Uczniów szkół podstawowych zapraszamy do konkursu Mój wymarzony Wrocław – narysowania lub namalowania ich emocjonalnego stosunku do przestrzeni miejskiej. Celem naszego działania jest otrzymanie bezpośredniej informacji zwrotnej, w jakim otoczeniu miejskim dzieci chciałyby żyć. A może ich wymarzony Wrocław to ten zapisany w codziennych doświadczeniach? Najciekawsze prace zostaną zaprezentowane w foyer teatru, a laureatom wręczymy upominki. Gimnazjalistów zapraszamy do konkursu Mam słabość do dziwnych miejsc – nakręcenia etiudy filmowej na temat Wrocławia. Chcemy zachęcić młodych ludzi do przyjrzenia się jego szczególnemu obliczu, które można odnaleźć choćby w starych kamienicach, kirkucie, ale też w spontanicznym wybuchu radości przypadkowych osób (umieszczonym w ciekawym kontekście przestrzeni miejskiej). Pragniemy zachęcić młodzież do uchwycenia fenomenów miejsc i ludzi, którzy je tworzą – za myślą Adama Zagajewskiego, by w "cudzym pięknie" rozpoznali samych siebie. Najciekawsze zdjęcia i filmy zostaną pokazane w Kinie Nowe Horyzonty w trakcie jednodniowego przeglądu, który będzie również podsumowaniem konkursu.

Zakładamy, że nasze działania będą wsparciem również dla nauczycieli w realizowaniu zapisanego w podstawie programowej obowiązku rozwijania postawy ciekawości, otwartości i tolerancji na inne kultury oraz innych ludzi. Cel ten wpisze również nasze działania w polityczny wymiar najnowszej premiery teatru Zachodnie wybrzeże. Powrót na pustynię. Liczymy również, że aktywne uczestnictwo w konkursie będzie jednym z etapów nabywania niezbędnej świadomemu uczestnikowi życia kulturalnego wiedzy z zakresu różnych dziedzin sztuki: teatru, filmu architektury i plastyki.

 

Konkurs Teatru Polskiego we Wrocławiu i Kina Nowe Horyzonty

Mój wymarzony Wrocław

konkurs dla szkół podstawowych

Do konkursu plastycznego zapraszamy uczniów szkół podstawowych. Pragniemy pokazać oczami dzieci ich wymarzone miasto, w którym żyją lub chciałyby żyć. Wyróżnione prace zostaną pokazane na uroczystym wernisażu, który odbędzie się w środę 20 listopada 2013 o godz. 12:00 we foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego Teatru Polskiego we Wrocławiu. Laureaci konkursu oprócz możliwości prezentacji otrzymają również zaproszenia na spektakl Dzieci z Bullerbyn w reżyserii Anny Ilczuk oraz zaproszenia na filmy dla dzieci, których projekcja odbędzie się w Kinie Nowe Horyzonty. Celem wernisażu są: docenienie pracy młodych artystów, ale też przeprowadzenie swoistej lekcji dydaktycznej na temat sposobów celebrowania wyjątkowych wydarzeń kulturalnych w świecie dorosłych. Uczniowie poznają, czym jest wernisaż i czemu ma służyć, a w kieliszkach do szampana znajdą... sok winogronowy.

Szczegóły:

prace muszą być wykonane samodzielnie na papierze o grubości zbliżonej do brystolu, bloku technicznym o dowolnym formacie, np. A4, pocztówki (10×15 cm) etc.

Prace należy nadsyłać na adres: nina [dot] karniej [at] teatrpolski [dot] wroc [dot] pl

lub

  • Teatr Polski we Wrocławiu
  • ul. G. Zapolskiej 3
  • 50-032 Wrocław

bądź zostawić na portierni teatru do 31 października 2013 włącznie.

Mój wymarzony Wrocław - konkurs dla szkół podstawowych


Nagrody książkowe ufundowało wydawnictwo FORMAT

Wydawnictwo Format

 

 

 

Konkurs Teatru Polskiego we Wrocławiu i Kina Nowe Horyzonty

Mam słabość do dziwnych miejsc

konkurs dla szkół gimnazjalnych

Do konkursu filmowego zapraszamy uczniów szkół gimnazjalnych. Codziennie filmujecie tysiące zdarzeń i miejsc, spontanicznie i chaotycznie, telefonem komórkowym, aparatem cyfrowym, iPadem... Dajcie sobie szansę nakręcenia autorskiego filmiku o Wrocławiu. Czy stara kamienica może być piękna, a esencja urody miasta tkwić w kramie z owocami? Samodzielnie lub ze znajomymi pokażcie nam Waszą wizję miasta. Premierowe seanse najciekawszych etiud filmowych odbędą się 19 listopada 2013 o godzinie 16:00 w Kinie Nowe Horyzonty. Laureaci konkursu otrzymają zaproszenia na spektakle Teatru Polskiego, w których używane są multimedia, oraz zaproszenia na filmy w Kinie Nowe Horyzonty.

Szczegóły techniczne:

  • czas trwania filmu – maksimum 4 minuty
  • nośnik – płyta DVD

Prace należy nadsyłać na adres:

  • Teatr Polski we Wrocławiu
  • ul. G. Zapolskiej 3
  • 50-032 Wrocław

bądź zostawić na portierni teatru do 31 października 2013 włącznie.

Bilety na przegląd kosztują 8 zł dla widzów. Autorzy etiud wraz z rodzicami mają wstęp wolny.

Mam słabość do dziwnych miejsc - konkurs dla szkół gimnazjalnych

Archiwum wydarzeń edukacyjnych

Sezon 2015/2016

05-07.05.2016 H(2)O
27-29.04.2016 Pokolenie Wszystko
26.04.2016 Romeo and Juliet
23-25.02.2016 LAS

Sezon 2014/2015

Sezon 2013/2014

10.05.2014 Dzień Psychologa

Sezon 2012/2013

18.06.2013 Mały Książę
28.01-08.02.2013 Zima w teatrze 2013