Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

Bartosz Porczyk nominowany do Paszportu "Polityki" za rok 2014

Data wydarzenia:
09.12.2014

We wtorek 9 grudnia 2014 wieczorem po raz dwudziesty drugi ogłoszono nominacje do Paszportów "Polityki". Jednym z nominowanych w kategorii Teatr za rok 2014 jest aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu Bartosz Porczyk. Nominowano go za rolę w pierwszej odsłonie Dziadów w reżyserii Michała Zadary. Ponadto jurorzy docenili jego występ w Termopilach polskich w reżyserii Jana Klaty.

Pozostali nominowani w kategorii Teatr to Weronika Szczawińska i Radosław Rychcik.

Paszporty "Polityki" zostaną wręczone we wtorek 13 stycznia 2015 podczas uroczystej gali w warszawskim Teatrze Wielkim-Operze Narodowej, transmitowanej w telewizyjnej Dwójce.

Tak o nominowanym napisała "Polityka":

"Bartosz Porczyk. Aktor, ur. w 1980 r. w Tomaszowie Mazowieckim. Absolwent PWSFTviT w Łodzi, od 2006 r. w zespole Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jego aktorstwo określane jest jako niezwykle plastyczne i ekspresyjne. Jest też wybitnie uzdolniony muzycznie, czego dowodem nagrody zdobyte na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej w 2006 r., płyta Sprawca oraz dwa monodramy z piosenkami. Pochwały zbierały również jego kreacje w spektaklach dramatycznych: pogrążający się w depresji Wokulski w Lalce Prusa w reż. Wiktora Rubina oraz Desmoulins w Sprawie Dantona Stanisławy Przybyszewskiej, a także Karol Borowiecki w Ziemi obiecanej Reymonta i kniaź Patiomkin w Termopilach polskich Tadeusza Micińskiego (wszystkie w reż. Jana Klaty).
Owacje na stojąco, liczne nagrody oraz nominację do Paszportu "Polityki" przyniosła Porczykowi rola Gustawa w spektaklu Michała Zadary, łączącym I, II i IV część Dziadów oraz utwór Upiór Adama Mickiewicza. Reżyser zdecydował się na inscenizację bez skrótów, co dla aktora oznaczało konieczność nauczenia się olbrzymich partii tekstu; duża część niemal pięciogodzinnego przedstawienia jest właściwie monodramem Porczyka, który z miłosnych wynurzeń Gustawa czyni niezwykle emocjonalny i ekspresyjny aktorski koncert. «Gdy czytałem Dziady, oblewał mnie zimny pot, byłem jak sparaliżowany, że tego wszystkiego trzeba się będzie nauczyć na pamięć i jeszcze to zagrać. Gdy zaczęły się próby, byłem już spokojniejszy. Okazało się, że można się w tym tekście zakochać» – mówił w wywiadach. «Za wyjątkowego Gustawa w Dziadach Michała Zadary – osobny spektakl w spektaklu, brawurowy autorski monodram ożywiający poezję Mickiewicza» – pisał Witold Mrozek, uzasadniając głos oddany na Porczyka. «Za dwie gigantyczne i epokowe role zagrane w Dziadach Michała Zadary i Termopilach polskich Jana Klaty. Przyszedł Porczyk i pozamiatał w polskim aktorstwie, jest już absolutnym numerem jeden na krajowych scenach i frapująco wyznacza nowe standardy w kwadracie kreacyjnym ciało-myśl-ruch-muzyczność roli» – zauważa Łukasz Drewniak".

Paszport "Polityki" to jedna z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. Ustanowiona w roku 1993, honoruje twórców w sześciu kategoriach: Literatura, Film, Muzyka popularna, Muzyka poważna, Sztuki wizualne i Teatr. Od 2002 roku kapituła wyróżnia też Kreatorów kultury. Do tej pory nagrody w kategorii Teatr otrzymało jedenaścioro artystów współpracujących z Teatrem Polskim we Wrocławiu (w tym dwa duety). Na dwadzieścia jeden dotychczasowych edycji tylko dwoje aktorów wygrało w kategorii Teatr: Danuta Stenka i Sandra Korzeniak. Bartosz Porczyk ma szansę zostać trzecim zwycięzcą.

Więcej o Paszportach "Polityki" za rok 2014 można przeczytać TUTAJ.

 

Bartosz Porczyk nominowany do Paszportu "Polityki" 2014