Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

HISTORIA PRL WEDŁUG MROŻKA

488.

Sławomir Mrożek

HISTORIA PRL WEDŁUG MROŻKA

  • Opracowanie tekstu i reżyseria: Jerzy Jarocki
  • Scenografia: Jerzy Juk-Kowarski
  • Muzyka: Stanisław Radwan
  • Kierownictwo muzyczne i przygotowanie wokalne: Włodzimierz Szomański
  • Ruch sceniczny: Leszek Czarnota
  • Asystent reżysera: Miłogost Reczek
  • Asystent scenografa: Zofia Starzyk
  • Konsultant: Dariusz Lesiak
  • Producent: Jolanta Tobota

Nagranie muzyki wykonano w Teatrze Polskim

Orkiestra pod dyrekcją Włodzimierza Szomańskiego

Obsada:

Część pierwsza:

SCENA I Końcówka (Pieszo)

  • Ojciec – Henryk Niebudek
  • Syn – Marek Ryter (PWST)
  • Baba – Bożena Baranowska
  • Córka – Kinga Preis, (Ilona Ostrowska)
  • Porucznik Zieliński – Miłogost Reczek
  • Drab – Paweł Okoński
  • Superiusz – Mariusz Bonaszewski (gościnnie), Wojciech Kościelniak
  • Pani – Halina Rasiakówna
  • Nauczyciel – Krzysztof Dracz

SCENA II Pierwsze wejście Chłopców BNS (Zabawa)

  • B – Janusz German (PWST)
  • N – Mariusz Drężek
  • S – Jakub Lasota (gościnnie)

SCENA III W „internacie”

  • Internowany I – Mariusz Bonaszewski (gościnnie), Wojciech Kościelniak
  • Internowany II – Marek Ryter (PWST)
  • Internowany III – Stanisław Melski
  • Internowany IV – Andrzej Wilk
  • Internowany V – Miłogost Reczek
  • Internowany VI – Wojciech Ziemiański
  • Internowany VII – Jan Blecki
  • Komendant obozu dla internowanych – Igor Kujawski
  • Zomowiec I – Eugeniusz Kujawski
  • Zomowiec II – Rafał Szałajko (gościnnie)
  • Zomowiec III – Paweł Okoński
  • Zomowcy IV–X – Chórzyści i Statyści

SCENA IV Spotkania

  • Ojciec – Henryk Niebudek
  • Syn – Marek Ryter (PWST)
  • Porucznik Zieliński – Miłogost Reczek
  • Drab – Paweł Okoński
  • Pani – Halina Rasiakówna
  • Nauczyciel – Krzysztof Dracz
  • Beta I – Igor Kujawski
  • Beta II – Eugeniusz Kujawski

SCENA V Drugie wejście Chłopców BNS (Zabawa)

  • B – Janusz German (PWST)
  • N – Mariusz Drężek
  • S – Jakub Lasota (gościnnie)

SCENA VI Początki

  • dochodzą:
  • Pani – Halina Rasiakówna
  • Nauczyciel – Krzysztof Dracz
  • Syn – Marek Ryter (PWST)
  • Uczennica I – Monika Szalaty
  • Uczennica II – Ilona Ostrowska
  • Uczennica III – Monika Bolly
  • Uczennica IV – Ewa Skibińska
  • Beta I – Igor Kujawski
  • Beta II – Eugeniusz Kujawski
  • Córka – Kinga Preis, (Ilona Ostrowska)
  • Chór – Bożena Baranowska, Monika Bolly, Ilona Ostrowska, Halina Rasiakówna, Ewa Skibińska, Monika Szalaty, Jan Blecki, Mariusz Drężek, Janusz German (PWST), Jakub Lasota (gościnnie), Stanisław Melski, Paweł Okoński, Miłogost Reczek, Rafał Szałajko (gościnnie), Andrzej Wilk, Wojciech Ziemiański oraz Beata Bischof-Tomanek, Marzena Kulczyc, Blanka Mikłaszewska, Iwona Szeloch, Barbara Ugrewicz, Daniel Badura, Bartłomiej Misiuda, Wojciech Smarkala

SCENA VII Sam na sam (Portret)

  • Nauczyciel – Krzysztof Dracz

Część druga:

SCENA VIII Akademia

  • Konferansjerka – Kinga Preis, (Ilona Ostrowska)
  • Konferansjer – Marek Ryter (PWST)
  • Beta I – Igor Kujawski
  • Beta II vel Macanowicz – Eugeniusz Kujawski
  • Chór – Monika Bolly, Ilona Ostrowska, Halina Rasiakówna, Ewa Skibińska, Monika Szalaty, Jan Blecki, Krzysztof Dracz, Stanisław Melski, Paweł Okoński, Miłogost Reczek, Andrzej Wilk, Wojciech Ziemiański oraz Beata Bischof-Tomanek, Marzena Kulczyc, Blanka Mikłaszewska, Iwona Szeloch, Barbara Ugrewicz, Daniel Badura, Bartłomiej Misiuda, Wojciech Smarkala
  • Ojciec – Henryk Niebudek
  • Baba – Bożena Baranowska
  • Superiusz – Mariusz Bonaszewski (gościnnie), Wojciech Kościelniak

SCENA IX Trzecie wejście Chłopców BNS (Zabawa)

  • B – Janusz German (PWST)
  • N – Mariusz Drężek
  • S – Jakub Lasota (gościnnie)

SCENA X W „internacie” (Sen o Lechu)

  • Internowany I – Mariusz Bonaszewski (gościnnie), Wojciech Kościelniak
  • Internowany II – Marek Ryter (PWST)
  • Internowany III – Stanisław Melski
  • Internowany IV – Andrzej Wilk
  • Internowany V – Miłogost Reczek
  • Internowany VI – Wojciech Ziemiański
  • Internowany VII – Jan Blecki
  • Lechu – Rafał Szałajko (gościnnie)
  • Dziennikarka – Ilona Ostrowska
  • Tłumaczka – Monika Bolly
  • Lambda – Andrzej Wilk

SCENA XI W „internacie”

A. Rewizja

  • Beta I – Komendant obozu – Igor Kujawski
  • Zomowcy I, III – Eugeniusz Kujawski, Paweł Okoński
  • Zomowcy X, XI, XII – Mariusz Drężek, Jakub Lasota (gościnnie), Janusz German (PWST)
  • Zomowcy IV–VI – Statyści
  • Zomowcy VII, VIII, IX – Chórzyści
  • Internowani I–VII – Mariusz Bonaszewski (gościnnie)/Wojciech Kościelniak, Marek Ryter, Stanisław Melski, Andrzej Wilk, Miłogost Reczek, Wojciech Ziemiański, Jan Blecki

B. Przesłuchanie

  • Beta I – Komendant obozu – Igor Kujawski
  • Internowany I – Mariusz Bonaszewski (gościnnie), Wojciech Kościelniak

C. Sen o Bartodzieju (Portret)

  • Anatol – Mariusz Bonaszewski (gościnnie), Wojciech Kościelniak
  • Anabella – Ewa Skibińska
  • Bartodziej – Krzysztof Dracz
  • Goście w restauracji – Monika Bolly, Halina Rasiakówna, Ilona Ostrowska, Monika Szalaty, Jan Blecki, Stanisław Melski, Paweł Okoński, Miłogost Reczek, Marek Ryter (PWST), Andrzej Wilk, Wojciech Ziemiański
  • Kelnerzy – Janusz German (PWST), Mariusz Drężek, Jakub Lasota (gościnnie)
  • Kucharz – Eugeniusz Kujawski
  • Podkuchenna – Kinga Preis, (Ilona Ostrowska)
  • Podkuchenna – Blanka Mikłaszewska
  • Podkuchenny – Henryk Niebudek
  • Kierownik sali – Igor Kujawski
  • Szatniarka – Barbara Ugrewicz
  • Babcia klozetowa – Bożena Baranowska
  • Sprzątaczki – Chórzystki
  • Striptizerka – ***

D. Pożegnanie

  • Internowani II–VII – Marek Ryter (PWST), Stanisław Melski, Andrzej Wilk, Miłogost Reczek, Wojciech Ziemiański, Jan Blecki
  • Komendant obozu – Igor Kujawski
  • Sanitariusze – Statyści
  • Chór zomowców – Mariusz Drężek, Janusz German (PWST), Eugeniusz Kujawski, Igor Kujawski, Jakub Lasota (gościnnie), Henryk Niebudek, Paweł Okoński, Rafał Szałajko (gościnnie) oraz Daniel Badura, Bartłomiej Misiuda, Wojciech Smarkala
  • zespół muzyczny: Marek Markowski – piano; Adam Skrzypek – kontrabas; Michał Czwojda – perkusja

Prapremiera polska 18 listopada 1998 r. w Teatrze Polskim

przedstawień – 42, widzów – 11 964

PodglądZałącznikWielkość
PROGRAM1.18 MB