Sprawa Dantona Stanisławy Przybyszewskiej, doceniona na licznych polskich i zagranicznych przeglądach i festiwalach, została zaproszona do stolicy, gdzie między 16 a 18 maja 2009 wzięła udział w XXIX Warszawskich Spotkaniach Teatralnych. Przedstawienie w reżyserii Jana Klaty zagraliśmy czterokrotnie na scenie Teatru Studio: w sobotę 16 maja o godz. 20:00, dzień później o 15:00 i o 21:00, a w poniedziałek 18 maja o 19:00.

Oto fragmenty tekstów zapowiadających Sprawę Dantona na WST:

Wrocławska inscenizacja Jana Klaty – najlepszy z dotychczasowych spektakli twórcy – bada mechanizm narodzin i upadku każdej rewolucji. A przy tym pokazuje Klatę bardziej niż dotąd stonowanego, choć nie mniej prowokacyjnego. To jeden z najważniejszych punktów festiwalu.

Jacek Wakar, „Dziennik”

Choć Lupa jest najdroższy, pozostałe bilety też do tanich nie należą: za Sprawę Dantona Klaty czy Aktorów prowincjonalnych Holland i Smolar trzeba zapłacić po 120 zł. Mimo to też rozeszły się w tydzień. […]

Obsypany nagrodami spektakl, po którym dotychczasowi przeciwnicy reżysera uznali, że buntownik dojrzał do roli klasyka. Dramat polityczny, którego akcja rozgrywa się podczas rewolucji francuskiej. Tradycyjnie u Klaty musi się dużo dziać, być obrazoburczo i zaskakująco. Na scenie pojawiają się więc m.in. piły tarczowe, a z głośników leci Revolution Beatlesów.

Iga Nyc, „Wprost”

XXIX Warszawskie Spotkania Teatralne

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa