W piątek 22 marca 2013 o godzinie 17:00 w galerii BWA Design we Wrocławiu (ul. Świdnicka 2–4) odbył się pokaz filmów dokumentalnych Tomáša Rafy Nowy Nacjonalizm w Sercu Europy, a po nim panel dyskusyjny, w którym udział wziął między innymi dyrektor Krzysztof Mieszkowski.

Organizatorzy o wydarzeniu:

Tomáš Rafa – słowacki artysta, dziennikarz i filmowiec – przedstawi swoje filmy dokumentalne, nakręcone na manifestacjach i pikietach w różnych częściach Europy. Pokaz prac Rafy oraz dyskusja na temat nowego nacjonalizmu miały odbyć się 1 marca. Data ta wyznaczała również marsz ulicami Wrocławia skrajnie prawicowego środowiska, skupionego wokół Narodowego Odrodzenia Polski. Ze względów bezpieczeństwa podjęto decyzję o zmianie terminu projekcji filmowej.

W związku z zaistniałą sytuacją chcielibyśmy porozmawiać o niepokojących mechanizmach, które dało się zaobserwować. Zapraszamy do wspólnego zastanowienia się, jak uniknąć podobnych decyzji w przyszłości. W ostatnim czasie we Wrocławiu dochodzi regularnie do ataków na osoby niepasujące do zamkniętej, ksenofobicznej wizji Wrocławia: próba wtargnięcia na koncert charytatywny, rasistowskie wyzwiska pod adresem czarnoskórego piłkarza Śląska Wrocław, pobicie na squacie Wagenburg czy szykany pod adresem kubańskiego muzyka.

Chcemy porozmawiać o tym, jak w zmianę obecnych nastrojów mogą zaangażować się ludzie związani z wrocławską kulturą. Jaką rolę powinny pełnić obecnie publiczne instytucje kultury? Co my – mieszkańcy, widzowie, artyści, kuratorzy, dziennikarze, urzędnicy i pracownicy galerii, teatrów, klubów – możemy zrobić?

***

Swój udział w panelu potwierdzili:
Paweł Jarodzki, BWA Wrocław,
Anna Mituś, BWA Wrocław,
Joanna Synowiec, Stowarzyszenia na rzecz wielokulturowości NOMADA,
Dorota Monkiewicz, dyrektorka Muzeum Współczesnego Wrocław,
Tomáš Rafa, autor projektu Nowy Nacjonalizm w Sercu Europy,
Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu.

Dyskusję poprowadzili Katarzyna Roj (BWA Wrocław) i Dawid Krawczyk (Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu).

 

Krzysztof Mieszkowski pierwszy od lewej (fot. Tomáš Rafa)

Krzysztof Mieszkowski pierwszy od lewej (fot. Tomáš Rafa)

Nowy Nacjonalizm w Sercu Europy - plakat

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa