W niedzielę 12 maja 2013 o godzinie 16:30 w Starym Refektarzu klasztoru oo. Dominikanów (pl. Dominikański 2 – wejście od ul. Janickiego) odbył się panel dyskusyjny Czekając na wiosnę – czyli jaka pora roku panuje w sztuce współczesnej?„, w którym jednym z dyskutantów był dyrektor Teatru Polskiego we Wrocławiu Krzysztof Mieszkowski. Oprócz niego w panelu udział wzięli L.U.C., Andrzej Kosendiak, Adam Strug i o. Andrzej Zając. Był to jeden z punktów programu Dni Społecznych 2013.

Teatr Polski we Wrocławiu został jednym z patronów merytorycznych Dni Społecznych 2013.

 

Organizatorzy o dziale Kryzys kultury:

Zaproszeni goście reprezentują różne dziedziny: muzykę, film, aktorstwo, sztuki plastyczne, kulturę języka. Spróbują oni odnaleźć odpowiedź na pytanie: do czego zmierza dzisiejsza sztuka? Słyszymy głosy, że „wszystko już było” i teraz możemy wyłącznie powielać powstałe wcześniej schematy i koncepcje. Czy lekarstwem na kulturę masową jest to, co ostatnio dzieje się w niszach kulturowych? Działalność niezależnych artystów jest wyrazem buntu przeciw obecnym nurtom sztuki. Jednocześnie współczesne media dają nam ogromne możliwości „ukulturalniania się” w domowym zaciszu. Czy wobec tego fakt, że przeciętny Polak chodzi do teatru raz na 3 lata, powinien niepokoić? Kryzys kultury postrzegać można jako zjawisko wyniszczające, ale również jako moment przełomowy, kierujący twórczość na nowe tory. W trakcie debaty będziemy mieli okazję do zderzenia rozmaitych myśli, opinii i poglądów.

Sztuka towarzyszyła człowiekowi od zawsze. Nieodłącznie kojarzyła się z pięknem, harmonią i estetyką. Jednak w epoce postmodernizmu nie ma już obiektywnego punktu oparcia dla sądów o sztuce. Wydaje się, że pierwotna idea została utracona. Chcemy poznać od środka przemiany, które zachodzą w różnych sferach kultury. Zastanowić się, czy prawdą jest, że przeżywają one kryzys, oraz jak możemy tę sytuację odmienić.

 

Idea Dni Społecznych wywodzi się z Duszpasterstwa Akademickiego Dominik (oraz działającego przy nim Projektu Jota), a także Fundacji Sapere Aude. Jest ona nawiązaniem do Tygodni Społecznych organizowanych we Wrocławiu w latach 80. Wydarzenie to, będące kilkudniowym cyklem spotkań i debat, cieszyło się wówczas dużym zainteresowaniem wrocławian.

 

Dni Społeczne 2013 - plakat

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa