Zgodnie z listem z Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 5 lutego 2016 zbliżająca się premiera całości Dziadów Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary, po raz pierwszy w historii teatru wystawianych w całości i bez skrótów, nie zostanie objęta honorowym patronatem Prezydenta RP.

Pomimo wyrażonej w styczniu 2014 deklaracji prezydenta Bronisława Komorowskiego o objęciu honorowym patronatem pierwszej pełnej inscenizacji arcydramatu Mickiewicza prezydent Andrzej Duda odmówił podtrzymania woli swojego poprzednika, swoją decyzję uzasadniając tym, że „przyjęta została ogólna zasada, iż prezydencki patronat nie będzie udzielany przedstawieniom teatralnym”.

Korespondencję z Kancelarią Prezydenta RP można przeczytać w załącznikach poniżej.

Projekt Dziady na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego podzielony został na trzy części. W sobotę 15 lutego 2014 odbyła się premiera pierwszej odsłony, w piątek 10 kwietnia 2015 pokazano Dziadów część III, wystawiane zaś obecnie Dziadów części III Ustęp i Objaśnienia dopełnią całości. Premiera całości odbędzie się w sobotę 20 lutego 2016, na siedemdziesięciolecie Teatru Polskiego we Wrocławiu i w czasie, gdy Wrocław będzie Europejską Stolicą Kultury.

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa