Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

Lato w teatrze 2009

Lato w teatrze - dwutygodniowe warsztaty dla licealistów zakończone spektaklem teatralnym na motywach Romea i Julii Williama Shakespeare'a.

 

Uczestnicy zajęć pracowali codziennie od godziny 11:00 do 17:00 w grupach:

  • aktorskiej,
  • scenograficznej,
  • muzycznej,
  • i dziennikarsko-promocyjnej.

Zajęcia rozpoczęliśmy 6 lipca.

Grupa aktorska  - zajęcia prowadzili Marcin Czarnik i Milena Czarnik.

Grupa scenograficzna - zajęcia poprowadziły Natalia Kabanow, Marta Sendłak i Ewelina Sośniak.

Grupa muzyczna - zajęcia prowadził Sambor Dudziński.

Grupa dziennikarsko-promocyjna - zajęcia prowadzili Marta Kuźmiak i Michał Matoszko.

Informacji udziala Marta Kuźmiak - (071) 316 08 17 lub m [dot] kuzmiak [at] teatrpolski [dot] wroc [dot] pl

Lato w teatrze

Celem naszej pracy było udowodnienie młodym ludziom, że oni też potrafią stworzyć przedstawienie od podstaw, że teatr nie jest martwą materią, że jest zawsze współczesny, zawsze aktualny i prawdziwy. Nie proponowaliśmy Shakespeare'a w kostiumach i konwencji rodem z epoki elżbietańskiej; chcieliśmy, by spektakl mówił o młodych, o ich problemach i w świecie im bliskim.

W warstwie tematycznej skupiliśmy się na motywie buntu dwójki głównych bohaterów, stąd inspiracja ruchem "Beat Generation". Aspekt odrzucenia narzuconego stylu życia, poszukiwania sensu życia w podróżach, rozmowach o filozofii, motyw ucieczki wewnątrz obowiązującej kultury, wystąpienie przeciw przyjętemu wzorowi życia i normom obyczajowym - to, w naszym założeniu, punkty łączące naszych bohaterów z "podbitym pokoleniem" Ameryki lat 50. Stąd kolejna inspiracja - kinem drogi. Motyw wędrówki i podróży (w naszym przypadku ucieczki), jako sposobu życia - bycie w drodze jako stan duszy, specyficzna odmiana kondycji ludzkiej, polegająca na byciu wykorzenionym, niezwiązanym z konkretnym miejscem, społecznością, to inspirująca materia dla naszej historii. Dopiero na tych fundamentach oparliśmy historię sensacyjno-przygodową: konflikt dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie zakochują się w sobie.

Tę historię przedstawiliśmy w surowej scenerii sceny, na tle projekcji komputerowych, które przygotowali uczestnicy grupy scenograficznej. Postacie występowały w przerysowanych, efektownych kostiumach (inspiracja fotografią Davida LaChapelle'a). Muzykę z pogranicza jazzu i reggae na specjalnie stworzonych podczas warsztatów instrumentach przygotował Sambor Dudziński.

Spektakl, który był wynikiem warsztatów oraz wspólnych poszukiwań, był prezentowany na profesjonalnej scenie teatralnej, z użyciem wszystkich udogodnień technicznych, takich jak światło, dźwięk, obsługa techniczna. Miało to na celu oswojenie uczestników z materią teatru oraz ewentualne uczestnictwo także w obsłudze technicznej spektaklu.

Przedstawienie było reklamowane dzięki plakatom 100x70, ulotkom oraz programowi, który przygotowała grupa dziennikarsko-promocyjna.

Prowadzący

Marcin CzarnikMarcin Czarnik - aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu. Ukończył Akademię Teatralną w Warszawie. W latach 2004-2006 aktor Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie grał w spektaklach m.in. Jana Klaty, Moniki Pęcikiewicz, Rudolfa Zioło i Wojciecha Klemma. Grał również w filmach A. Holland i K. Adamik Prawdziwa historia Jury Janosika i Tomasza Uhorczika (2004-2009), a także w Ciele T. Koneckiego i A. Saramonowicza (2003). Za rolę Robespierre'a w Sprawie Dantona Jana Klaty otrzymał nagrody m.in. na Opolskich Konfrontacji Teatralnych "Klasyka Polska", Kaliskich Spotkaniach Teatralnych oraz Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Kontakt w Toruniu.

 

Milena Czarnik

Milena Czarnik - choreografka. Pierwsze doświadczenia zbierała w teatrach amatorskich, m.in. w Teatrze 39 w Gdańsku. W latach 1993-2000 była aktorką i tancerką gdańskiego Teatru Dada von Bzdülöw. Współpracowała z Teatrem Miejskim im. W. Gombrowicza w Gdyni oraz gdańskim Teatrem Patrz Mi Na Usta. Jako niezależna tancerka i choreograf realizuje własne projekty sceniczne i plenerowe, współpracuje również przy produkcji wideoklipów oraz pokazów mody. Od roku 2005 pracuje jako choreograf w teatrach dramatycznych, blisko współpracując z reżyserką Moniką Strzępką i dramaturgiem Pawłem Demirskim.

 

Michał MatoszkoMichał Matoszko - grafik w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu - Wydział Grafiki. 2006 - dyplom z zakresu projektowania graficznego i grafiki warsztatowej. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją i malarstwem. Swoje prace pokazywał na wystawach we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi.

 

Marta KuźmiakMarta Kuźmiak - specjalista ds. edukacji w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Ukończyła wiedzę o teatrze na Uniwersytecie Jagiellońskim. Uzyskała również tytuł licencjata dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Wrocławskim. Publikowała w "Gazecie Wyborczej" we Wrocławiu i Krakowie, w "Didaskaliach" oraz "Notatniku Teatralnym". Zajmowała się produkcją w ramach festiwalu Krakowskie Reminiscencje Teatralne.

 

Natalia KabanowNatalia Kabanow - graficzka w Teatrze Polskim we Wrocławiu oraz w "Notatniku Teatralnym". Absolwentka grafiki na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Zielonogórskiego, gdzie odbyła również staż na stanowisku asystent-laborant. Prowadziła warsztaty plastyczne w Zielonej Górze, Warszawie i Berlinie. Scenograf przy filmie Przemysława Wojcieszka Made in Poland. Swoje prace prezentowała na wystawach Zielonej Górze, Wrocławiu, Poznaniu oraz Berlinie.

 

Sambor DudzińskiSambor Dudziński - aktor teatralny, wokalista i kompozytor, multiinstrumentalista, performer. Z zawodu aktor-lalkarz. Syn Pawła Dudzińskiego. Współpracuje z Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu. Komponował muzykę m.in. do spektakli teatralnych Agnieszki Glińskiej, Stanisława Kubiaka i Wiesława Hejny. Obecnie realizuje własne projekty na scenach teatralnych i muzycznych, prowadzi warsztaty teatralne.

 

Ewelina SośniakEwelina Sośniak - studentka IV roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, specjalność: projektowanie graficzne, serigrafia. Stypendystka Tokyo National University of Fine Arts and Music w Japonii. Zajmuje się nie tylko projektowaniem, ale także malarstwem, grafiką warsztatową, rysunkiem, grafiką intermedialną oraz fotografią. Laureatka wielu nagród. Swoje prace pokazywała na wystawach we Wrocławiu, Poznaniu i Tokio.

 

Marta SendłakMarta Sendłak - ukończyła edukację artystyczną na Uniwersytecie Zielonogórskim (dyplom z malarstwa, 2002) oraz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Malarstwa (dyplom w pracowni malarstwa i działań multimedialnych, 2006). Tworzy malarstwo, rysunek, instalacje. Wykorzystuje działania multimedialne i performance. W latach 2003-2008 nauczycielka w Zespole Szkół Plastycznych w Zielonej Górze. Obecnie prowadzi własną pracownię autorską w Szczecinie.