Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

Lato w teatrze 2010

Lato w teatrze - dwutygodniowe warsztaty dla licealistów zakończone widowiskiem muzycznym PRL oczami młodych.

Lato w teatrze

Lato w teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla młodych ludzi, którzy z różnych przyczyn wakacje spędzają w mieście. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Tegoroczna trzecia już edycja teatralnych półkolonii odbywa się między 5 lipca a 15 sierpnia w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni młodzież pracuje nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane jest w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.

Dwa tygodnie spędzone w teatrze są dla dzieci szansą na poznanie "alfabetu teatru", na samodzielne wykorzystanie teatralnego języka i co najważniejsze na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści, pracując z dziećmi i młodzieżą, mogą podzielić się doświadczeniem zawodowym, mają szansę zaprezentowania swoich metod pracy, mogą poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr może stać się atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu biorą udział: Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku we współpracy ze Stowarzyszeniem Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Proartystyczne "Integracja" w Częstochowie, Stowarzyszenie DE-NOVO w Dynowie, Teatr Muzyczny im. D. Baduszkowej w Gdyni, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Zdrojowy Teatr Animacji w Jeleniej Górze, Górnośląskie Centrum Kultury w Katowicach, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. Słowackiego w Koszalinie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. Alojzego Smolki, Uczniowski Klub Sportowy "Jocker" przy Zespole Szkół nr 1 w Oświęcimiu we współpracy z Teatrem Ludowym w Krakowie, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Teatr Lalek Pleciuga w Szczecinie, Stowarzyszenie Teatr Wiczy w Toruniu, Teatr Baj Pomorski w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Rozmaitości (TR Warszawa), Teatr Polski we Wrocławiu.

Lato w teatrze realizowane w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Otwieramy licealistom drzwi do świata kultury od strony kuchni, dając możliwość uczestniczenia w życiu teatru nie tylko jako widz, ale i jako twórca.

Młodzież pod opieką profesjonalnych aktorów, choreografów, muzyków, plastyków i ludzi mediów będzie miała okazję poznać specyfikę i mechanizm powstawiania spektaklu.

Zaproponujemy uczestnikom zajęć podróż w niedaleką przeszłość, czyli czasy PRL-u. Zadaniem do wykonania będzie odtworzenie rzeczywistości "na kartki". Mariusz Kiljan aktor Teatru Polskiego, będzie pracował nad stworzeniem warstwy tekstowo-muzycznej spektaklu, wspólnie z młodzieżą będzie poszukiwał inspiracji i form wyrazu w przeszłości oraz konfrontował je z najnowszymi widowiskowymi środkami ekspresji. Peweksy, upragnione dżinsy za dolary, niekończące się kolejki i wyroby czekoladopodobne - to tylko niektóre kody popkulturowe, na których opierać się będą licealiści.

Grupy aktorska i muzyczna będą ściśle współpracowały. Piosenki będą równie ważnym elementem jak teksty dramatyczne. Pojawią się znane utwory Agnieszki Osieckiej, Kabaretu Starszych Panów w opozycji do utworów zespołów Kult, Sztywny Pal Azji czy Ira. Podczas warsztatów być może dojdzie do spotkania z ikoną polskiego rocka Lechem Janerką.

Mamy nadzieję, że młodzież zaproponuje i inne muzyczne ikony tamtych czasów.

Przygotowując widowisko muzyczne, grupa scenograficzno-kostiumowa pozna klimat PRL-u, by przenieść na scenę środki wyrazu charakterystyczne dla lat 70. ubiegłego wieku. Dobór strojów będzie inspirowany tamtejszą modą. Ważnym elementem będą wizualizacje przygotowane przez Jacka Zameckiego. Skorzystamy z kronik filmowych oraz fragmentów kultowych polskich filmów tamtego okresu.

Grupa muzyczna będzie nadawała ton widowisku, dlatego liczymy na otwartych, czujących muzykę młodych twórców. Jeśli uczestnicy warsztatów będą grali na jakichś instrumentach, na pewno ich umiejętności zostaną wykorzystane w spektaklu.

Grupa dziennikarsko-promocyjna stworzy film dokumentujący Lato w teatrze. Młodzież będzie pracowała z kamerą, opanuje podstawy montażu i pozna sposoby pracy w mediach. Grupa będzie też przez cały okres warsztatów zajmowała się promocją Lata w teatrze w lokalnych mediach. Powstanie blog, na którym będą zamieszczane reportaże oraz rozmowy z twórcami i uczestnikami projektu. Przygotowany też zostanie plakat promujący przedstawienie oraz zorganizowany happening na wrocławskim Rynku.

Dzięki spotkaniu z PRL-em uczestnicy poznają realia, które kształtowały spojrzenia na świat ich rodziców, co stworzy płaszczyznę porozumienia w charakterystycznym dla licealistów konflikcie pokoleń.

Efektem cyklu warsztatów będzie widowisko muzyczne wystawiane na deskach Teatru Polskiego z profesjonalnym zapleczem technicznym - oprawą oświetleniową i dźwiękową.

Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję do zdobycia doświadczenia, uczenia się na własnych błędach oraz oczywiście wspaniałej zabawy, jak i poznania ciekawych i wartościowych ludzi. Jest to również moment, w którym możesz, drogi licealisto, wykazać się swoim talentem i być może zostać zauważonym przez osoby zainteresowane Twoim dalszym rozwojem.

Uczestnicy

Grupa aktorska:
- zajęcia poprowadził aktor Mariusz Kiljan i zwycięzca "You Can Dance" Maciej Florek (choreografia)

 1. Rafał Witczak
 2. Julia Chętkowska
 3. Dominika Chomicz
 4. Mateusz Sałajczyk
 5. Marta Achtelik
 6. Marta Rudziak
 7. Karolina Kosior
 8. Agnieszka Gawlińska
 9. Mateusz Leśny
 10. Paweł Zaręba
 11. Patrycja Strzyżewska
 12. Irmina Pączek
 13. Agata Kurzawa
 14. Monika Haftek
 15. Marta Wyspiańska

Grupa muzyczna:
- zajęcia poprowadził Łukasz Perek

 1. Sonia Glapiak
 2. Aleksandra Tomczak
 3. Agata Daniluk
 4. Ilona Hachuła
 5. Joanna Kupniewska
 6. Anna Sokolska

Grupa scenograficzna:
- zajęcia poprowadzili plastycy Ewelina Sośniak oraz Michał Matoszko

 1. Natalia Burzyńska
 2. Jessica Walaszczyk
 3. Filip Lorent
 4. Krzysztof Sawko
 5. Maja Jędrasiak
 6. Olimpia Biłas
 7. Aleksandra Cap
 8. Gabrysia Drabik
 9. Martyna Gorgól
 10. Michal Kmiecik

Grupa dziennikarska:
- zajęcia poprowadziły Kinga Wołoszyn-Świerk i Marta Kuźmiak

 1. Agata Iżykowska
 2. Aleksandra Henglewska
 3. Kamila Sieniuta
 4. Anna Karaban
 5. Patrycja Łopuszyńska
 6. Magdalena Klimczuk
 7. Emilia Sembratowicz
 8. Kamil Kędzia
 9. Paulina Domszy
 10. Magdalena Florek
 11. Monika Partyka

Prowadzący

Grupa aktorska:

Mariusz KiljanMariusz Kiljan - aktor teatralny, telewizyjny i filmowy. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. W Teatrze Polskim pracuje od ukończenia studiów. Pracował między innymi z Jerzym Jarockim, Andrzejem Wajdą, Krystianem Lupą, Feliksem Falkiem, Markiem Fiedorem, Mikołajem Grabowskim, Walerijem Fokinem, Zbigniewem Brzozą, Grzegorzem Jarzyną, Agnieszką Glińską, Pawłem Miśkiewiczem, Wiktorem Rubinem. Współpracował również z Teatrem K2 we Wrocławiu, Teatrem Muzycznym Capitol we Wrocławiu, Teatrem Piosenki we Wrocławiu, Wrocławskim Teatrem Komedia, Teatrem na Woli w Warszawie i Teatrem Atelier im. A. Osieckiej w Sopocie. Wystąpił w wielu spektaklach Teatru Telewizji. Znany jest ponadto z ról w filmach (m.in. Magneto, 1993, Jańcio wodnik, 1993 i Cudowne miejsce, 1994 - wszystkie trzy Jana Jakuba Kolskiego; Deszczowy żołnierz Wiesława Saniewskiego, 1996; Nie ma zmiłuj W. Krzystka, 2000) i serialach (m.in. Życie jak poker, Świat według Kiepskich, M jak miłość, Na dobre i na złe, Na Wspólnej, Dziki, Pierwsza miłość, Hela w opałach). W roku 1996 nagrał solową płytę Tribute to Sting. Jest laureatem I nagrody na XV Przeglądzie Piosenki Aktorskiej (1994) oraz II nagrody na XVIII Ogólnopolskim Festiwalu Piosenki Francuskiej w Lubinie (2001). W roku 2002 otrzymał odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

 

Maciej FlorekMaciej Florek - zwycięzca I polskiej edycji programu "You Can Dance Po prostu tańcz!". Twórca wielu prestiżowych projektów tanecznych i teatralnych w Europie, Ameryce i Afryce. Występował i prowadził warsztaty w teatrach i przestrzeniach miejskich między innymi w Nowym Yorku, Chicago, Zurychu, Bangkoku, Windhoeku, Berlinie, Sankt Petersburgu, Bazylei, Paryżu czy Wiedniu. Współpracował i pobierał liczne nauki u wybitnych twórców teatru tańca: Avi Kaisera, Sebastiana Prantla, Jacka Łumińskiego, Iry Kodiche, "Storma" Rybickiego. W Polsce był tancerzem i choreografem spektakli teatralnych oraz koncertów. Ostatnio stworzył choreografię do "Pamiętnika z Powstania Warszawskiego" Mirona Białoszewskiego w Teatrze Kamienica w Warszawie oraz do Finału "Złota różdżka" 31. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. Obecnie przygotowuje choreografię do spektaklu "Czarnoksiężnik z Krainy Oz" w Teatrze Muzycznym Capitol we Wrocławiu.

 

Grupa scenograficzna:

Michał MatoszkoMichał Matoszko - grafik w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu - Wydział Grafiki. 2006 - dyplom z zakresu projektowania graficznego i grafiki warsztatowej. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją i malarstwem. Swoje prace pokazywał na wystawach we Wrocławiu, Poznaniu i Łodzi.

 

Ewelina SośniakEwelina Sośniak - studentka IV roku grafiki na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, specjalność: projektowanie graficzne, serigrafia. Stypendystka Tokyo National University of Fine Arts and Music w Japonii. Zajmuje się nie tylko projektowaniem, ale także malarstwem, grafiką warsztatową, rysunkiem, grafiką intermedialną oraz fotografią. Laureatka wielu nagród. Swoje prace pokazywała na wystawach we Wrocławiu, Poznaniu i Tokio.

 

Grupa dziennikarsko-promocyjna:

Kinga Wołoszyn-ŚwierkKinga Wołoszyn-Świerk - specjalistka ds. public relations w Teatrze Polskim we Wrocławiu, dziennikarka, dokumentalistka, współpracowniczka Telewizji Polskiej SA, Oddział we Wrocławiu. Studiowała na uniwersytetach we Wrocławiu i Lüneburgu (mgr filologii polskiej, specjalność: dziennikarstwo), wykłada na Uniwersytecie Wrocławskim na dziennikarstwie i komunikacji społecznej. Autorka polskich i zagranicznych produkcji radiowych i telewizyjnych. Laureatka nagrody XIV edycji Ogólnopolskiego Przeglądu i Konkursu Telewizyjnego PIK w Gdańsku za najlepszy program o tematyce regionalnej Ciepło-zimno (2007) oraz wyróżniona Prix Circom Regional za magazyn transgraniczny Grenzgänger. Z drugiej strony (2010). Liczne nagrody i wyróżnienia za reportaże o tematyce społecznej. Nominowana do XI Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej za reportaż Jestem Karla z Breslau (2008). Stypendystka Fundacji Roberta Boscha, Medien Campus Bayern, organizacji Journalistinnenbund oraz ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

 

Marta KuźmiakMarta Kuźmiak - absolwentka Wiedzy o teatrze Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiada licencjat z dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz tytuł animatora kultury uzyskany w pomaturalnym studium SKIBA. Publikowała w "Didaskaliach", "Notatniku Teatralnym" oraz lokalnych wydaniach "Gazety Wyborczej" w Krakowie i Wrocławiu. Zajmowała się produkcją teatralną w ramach Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W Teatrze Polskim jako Specjalista ds. edukacji stworzyła szereg inicjatyw propagujących teatr wśród młodzieży. Pomysłodawczyni i organizatorka Wszechnicy Teatralnej oraz Międzynarodowego projektu "Strefa Norwegia". Za swoje działania na rzecz teatru otrzymała nominacje do nagród Marszałka Województwa na Międzynarodowy Dzień Teatru oraz Szczytu Kultury.

 

Grupa muzyczna:

Łukasz PerekŁukasz Perek - pianista, puzonista, aranżer. Ukończył Akademię Muzyczną we Wrocławiu. Swoją działalność dzieli między muzykę jazzową a teatralną. W latach 1999-2003 z kwintetem O.K.E.J. i innymi zespołami grał na festiwalach jazzowych takich jak "Jazz nad Odrą (wyróżnienie), "Bielska Zadymka Jazzowa", "Jazz Juniors" (dwukrotnie - III i II miejsce), "Regensburg Jazz Festival". Regularnie współpracuje z Mariuszem Kiljanem, Teatrem Muzycznym Capitol, oraz muzykami jazzowymi, m.in. z saksofonistą Tomaszem Pruchnickim. Od 2002 r. wchodzi w skład kwartetu wokalistki jazzowej Kasi Stankowskiej. W latach 2003-2009 prowadził Big-Band Oława, dla którego aranżował zarówno muzykę jazzową, jak i rozrywkową. W 2008 r. był kierownikiem muzycznym konkursowej części Festiwalu Piosenki Francuskiej "Chantons á Wrocław".

 

Patroni

Polskie Radio - Jedynka Miastodzieci.pl
Jedynka - polskieradio.pl

Miastodzieci.pl