Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

Lato w teatrze 2011

Lato w teatrze jest atrakcyjną ofertą teatralną dla uczniów, którzy z różnych przyczyn spędzą wakacje w swojej miejscowości. Projekt został zainicjowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i jest koordynowany przez Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie.

Tegoroczna, czwarta już edycja teatralnych półkolonii odbywała się między 4 lipca a 27 sierpnia 2011 w kilkunastu miastach Polski. Codziennie przez 14 dni uczestnicy projektu pracowali nad spektaklem pod opieką profesjonalnych artystów w sprofilowanych grupach: aktorskiej, scenograficzno-kostiumowej, muzycznej, dokumentacyjno-promocyjnej lub technicznej. Na koniec turnusu przedstawienie prezentowane było w teatrze bądź innej przestrzeni miejskiej.

Dwa tygodnie spędzone w teatrze były dla dzieci szansą na poznanie i samodzielne wykorzystanie teatralnego języka, a przede wszystkim na twórcze wyrażenie siebie. Profesjonalni artyści mogli podzielić się z doświadczeniem zawodowym i zaprezentować swoje metody pracy, a także poznać potrzeby i wrażliwość młodej widowni.

Dzięki realizacji projektu Lato w teatrze teatr stawał się atrakcyjnym ośrodkiem działań twórczych i edukacyjnych również podczas wakacji, zyskując sobie tym samym nowych widzów, którzy w ciągu sezonu często nie uczestniczą w życiu kulturalnym.

W tegorocznej edycji projektu brali udział: 

Centrum Kultury i Wypoczynku w Andrychowie, Białostocki Teatr Lalek, Stowarzyszenie Teatr Okno w Białymstoku, Stowarzyszenie Sztuk Wszelakich w Białymstoku, Bielskie Stowarzyszenie Artystyczne "Teatr Grodzki", Miejski Dom Kultury w Bielsko-Białej, Stowarzyszenie Kulturalno-Edukacyjne "Stacja Bukownica" w Bukownicy, Teatr Polski im. H. Konieczki w Bydgoszczy, Stowarzyszenie De-Novo w Dynowie, Stowarzyszenie "In gremio" w Gdyni, Teatr Miejski im. W. Gombrowicza w Gdyni, Stowarzyszenie Rozwoju Miejscowości Jantar, Teatr im. C. K. Norwida w Jeleniej Górze, Bałtycki Teatr Dramatyczny im. J. Słowackiego w Koszalinie, Fundacja im. Ks. Siemaszki w Krakowie, Fundacja Paideia w Krakowie, Teatr im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, Stowarzyszenie Teatralne Chorea w Łodzi, Teatr Lalki i Aktora "Pinokio" w Łodzi, Stowarzyszenie Teatralne Teatr Cinema w Michałowicach, Opolski Teatr Lalki i Aktora im. A. Smolki, Miejski Dom Kultury w Radomsku, Miejski Ośrodek Kultury w Tomaszowie Mazowieckim, Teatr "Baj Pomorski" w Toruniu, Wałbrzyski Ośrodek Kultury, Teatr Remus w Warszawie, Klub Kultury Falenica w Warszawie, Stowarzyszenie Praktyków Dramy "Stop-klatka" w Warszawie, Teatr Polski we Wrocławiu, Teatr Nowy w Zabrzu.

Lato w teatrze realizowane w Teatrze Polskim we Wrocławiu

Za nami kolejna edycja kultowego już projektu Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie pod nazwą Lato w teatrze – projektu, który zaraża teatrem na lata, wychowuje nowe pokolenia fanów teatru i daje największe możliwości rozwoju artystycznych predyspozycji. Do udziału w nim zaproszeni zostali licealiści z Dolnego Śląska. Warsztaty odbywały się między 18 a 31 lipca 2011. Młodzież pracująca w grupach: aktorskiej, scenograficznej, muzycznej i dziennikarsko-promocyjnej w dwa tygodnie przygotowała spektakl – pomagali im profesjonaliści. Efekt pracy licealistów można było oglądać na Scenie Kameralnej w sobotę 30 i niedzielę 31 lipca 2011 o godzinie 19:00. Na to wyjątkowe przedstawienie, które wyreżyserowała Agnieszka Olsten, wstęp był wolny! Warsztaty, których całkowity koszt to 50 zł, odbywały się codziennie od godziny 11:00 do 17:00.

Organizatorzy o Lecie w teatrze 2011

Chcemy pokazać młodym ludziom, że teatr jest wszędzie, że my też możemy być performerami, a materią językową może być absolutnie każdy tekst. Spróbujemy stworzyć spektakl na podstawie tekstów piosenek Fisza oraz Marii Peszek. Ich teksty staną się pretekstem do inscenizacji scen. Spróbujemy ożywić papierowe historie i postacie, zinterpretować je na wiele sposobów, usłyszeć i zobaczyć w innym świetle. Nieprzypadkowo sięgamy po twórczość artystów młodych i doskonale znanych młodzieży – chcemy, by młodzi ludzie poczuli, że sztuka to nie muzealne eksponaty, że odbiorca jest również twórcą i ma prawo ingerować w dzieło sztuki, na jego bazie tworzyć kolejne artefakty. Wymienieni wyżej artyści to twórcy multimedialni, nasz spektakl więc też będzie opowiadany nie tylko słowem i dźwiękiem, ale też obrazem. Dzięki ścisłej współpracy grup aktorskiej i scenograficznej powstanie żywy obraz, który będzie tłem scenicznym, komentarzem akcji, fantazmatem. Kamera będzie jednym z najważniejszych narzędzi pracy scenografów, a aktorzy będą musieli zmierzyć się nie tylko ze sceną, lecz również z obiektywem kamery. Chcemy ich nauczyć zarówno szerokiego, jak i intymnego kreowania postaci.

Chcemy stworzyć niezwykle ciekawy spektakl w warstwie muzycznej i wizualnej. Będzie to teatralny teledysk, w którym nie zabraknie miejsca na głębszą refleksję. Grupa muzyczna stworzy nowe kompozycje, a grupa dziennikarsko-promocyjna będzie promowała to wydarzenie, korzystając ze wszystkich możliwych technologii.

 • Koordynatorka projektu: Marta Kuźmiak
 • e-mail: m [dot] kuzmiak [at] teatrpolski [dot] wroc [dot] pl
 • (+48) 71 316 08 17
 • 500 085 692

 

Uczniów, których nazwiska znajdują się na poniższej liście, serdecznie zapraszamy w poniedziałek 18 lipca 2011 o godz. 11:00 do Teatru Polskiego, sala 205 (ul. G. Zapolskiej, wejście od ul. Bogusławskiego przez portiernię teatru). Prosimy również o potwierdzenie swojego udziału w warsztatach poprzez przesłanie maila na adres: m [dot] kuzmiak [at] teatrpolski [dot] wroc [dot] pl.

Lato w teatrze 2011 – lista uczestników:

Grupa aktorska:

 1. Rafał Witczak
 2. Filip Lorent-Fijał
 3. Agnieszka Gawlińska
 4. Dominika Chomicz
 5. Róża Kasprzak
 6. Anna Karaban
 7. Jessica Walaszczyk
 8. Paulina Domszy
 9. Paweł Zaręba
 10. Irmina Pączek
 11. Kamil Kędzia
 12. Jacek Rękas
 13. Maja Jędrasiak
 14. Jakub Skrzywanek
 15. Julia Chętkowska

Grupa scenograficzna:

 1. Anna Tokarska
 2. Kinga Zenowicz
 3. Weronika Kądziel
 4. Georges Burtin
 5. Agata Daniluk
 6. Justyna Sembratowicz
 7. Martyna Zemlik
 8. Zuzanna Kowalczyk
 9. Sylwia Skonieczka
 10. Ania Giesa 

Grupa muzyczna:

 1. Marcelina Obarska
 2. Daria Mielczarek
 3. Ilona Huchała
 4. Patrycja Stasik
 5. Justyna Paszkot
 6. Agata Nasiłowska
 7. Ada Adach
 8. Aleksandra Tomczak
 9. Tomasz Woronowicz
 10. Karolina Kurowska

Grupa dziennikarsko-promocyjna:

 1. Gabrysia Drabik
 2. Monika Partyka
 3. Magdalena Florek
 4. Max Puzio
 5. Sara Siomkajło
 6. Marta Achtelik
 7. Partycja Kułakowska
 8. Jacek Kaczmarek
 9. Magdalena Borowiec
 10. Tomasz Blinkiewic
 11. Izabela Płotecka

Prowadzący

Grupa aktorska:

Agnieszka OlstenAgnieszka Olsten - reżyserka. Studiowała dziennikarstwo (była wówczas rzecznikiem prasowym Galerii Sztuki Współczesnej w Krakowie oraz pracowała jako dziennikarka radiowa), ukończyła również studia na Wydziale Reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie. Była asystentką Tadeusza Bradeckiego przy spektaklu Markiza de Sade Yukio Mishimy, opartym na sztuce Madame de Sade (Stary Teatr w Krakowie, 2000). Założyła w lutym 2002 roku i była pierwszym reżyserem teatru przy warszawskim Collegium Civitas. Była związana z niezależną grupą producencką Samsezróbprodakszyn. Jest też współzałożycielem i członkiem utworzonego przy warszawskim Teatrze Ateneum Stowarzyszenia Dramaturgiczno-Teatralnego Drama, którego celem jest propagowanie i wspieranie polskiej dramaturgii współczesnej. Laureatka przyznanej w roku 2003 z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru nagrody marszałka województwa pomorskiego za debiut – reżyserię przedstawienia Solo wg Andrzeja Stasiuka (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2002). Doceniana przez krytykę i publiczność, tworzy spektakle odważne, bolesne, kontrowersyjne, przede wszystkim zaś bardzo mocno dotykające problemów współczesnej rzeczywistości. Po debiucie wystawiła: Szczątki wg Niezidentyfikowanych szczątków ludzkich i prawdziwej natury miłości Brada Frasera (Teatr Collegium Civitas w Warszawie, 2002), Ontologiczny dowód na moje istnienie Joyce Carol Oates (Teatr Miejski w Gdyni, 2003), Tlen Iwana Wyrypajewa (Teatr Wybrzeże w Gdańsku, 2003), Przebitkę (Grę aborcyjną) Izabeli Wąsińskiej (Teatr Wybrzeże w Gdańsku w ramach Szybkiego Teatru Miejskiego, 2004), Tartak wg Dariusza Odii (Teatr im. J. Słowackiego w Krakowie, 2004), Nie do pary Andrew Bovella (Wrocławski Teatr Współczesny, 2005), Norę Henrika Ibsena (Teatr Narodowy w Warszawie, 2006), Lepszych wg Jekateriny Narszi (Teatr Studyjny w Łodzi – dyplom Wydziału Aktorskiego łódzkiej PWSFTviT, 2006; przygotowała również scenografię we współpracy z Wojciechem Pusiem), LINCZ: Pani Aoi. Wachlarz. Szafa wg jednoaktówek Yukio Mishimy (Teatr Polski we Wrocławiu, 2007), Otella Williama Shakespeare'a (Teatr Narodowy w Warszawie, 2008) oraz Samsarę Disco wg Iwanowa Antona Czechowa i Życia owadów Wiktora Pielewina (Teatr Polski we Wrocławiu, 2009; Szczyt Kultury – nagroda portalu G Punkt za najlepsze wrocławskie przedstawienie 2009 roku; 2010).

 

Mirosław HaniszewskiMirosław Haniszewski - aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu. Absolwent Wydziału Aktorskiego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (2005). Jeszcze jako student wystąpił w rolach epizodycznych w Dożywociu Aleksandra Fredry w Teatrze Nowym w Łodzi (reż. Szczepan Szczykno, 2003). Po szkole został w sezonie 2005/2006 etatowym aktorem w Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, gdzie zagrał m.in. Doktora Eugeniusza Lwowa w Iwanowie Antona Czechowa (reż. Paweł Łysak, 2006) i Edwarda Searganta w Prześwicie Davida Hare'a (reż. Jacek Orłowski, 2006). Od września 2006 roku w zespole artystycznym Teatru Polskiego we Wrocławiu, gdzie zagrał Nica w Terrordromie Breslau wg Tima Staffela (reż. Wiktor Rubin, 2006), Michała w Zaśnij teraz w ogniu Przemysława Wojcieszka (reż. P. Wojcieszek, 2007), Treboniusza w Juliuszu Cezarze Williama Shakespeare'a (reż. Remigiusz Brzyk, 2007), Billauda w Sprawie Dantona Stanisławy Przybyszewskiej (reż. Jan Klata, 2008; Statuetka Wojciecha – nagroda dla całego zespołu aktorskiego przedstawienia za kreację zbiorową, XLVIII Kaliskie Spotkania Teatralne, 2008), Guildensterna w Hamlecie W. Shakespeare'a (reż. Monika Pęcikiewicz, 2008), Borkina i Mitię w Samsarze Disco na podstawie Iwanowa A. Czechowa i Życia owadów Wiktora Pielewina (reż. Agnieszka Olsten, 2009), Teofila Gumę w Szajbie Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk (reż. J. Klata, 2009) oraz Demetriusza we Śnie nocy letniej W. Shakespeare'a (reż. M. Pęcikiewicz, 2010). W Teatrze Telewizji wystąpił jako Satin w Na dnie Maksima Gorkiego (reż. Andrzej Domalik, 2005) i Śledczy III w Golgocie wrocławskiej Piotra Kokocińskiego i Krzysztofa Szwagrzyka (reż. Jan Komasa, 2008). Pojawił się także na ekranach telewizyjnych w licznych serialach, m.in. M jak miłość, Na Wspólnej, Pierwsza miłość, Warto kochać, Kryminalni, Ranczo, Odwróceni, Czas honoru, Londyńczycy, Naznaczony, Ojciec Mateusz, Prosto w serce oraz Przepis na życie. Z ról filmowych warto wspomnieć występ w Odzie do radości – w części Morze, reżyserowanej przez Macieja Migasa (2005), jak również obrazy Anny Jadowskiej: Teraz ja (2004), Generał. Zamach w Gibraltarze (2009) i Z miłości (2011), a także filmy Karol. Człowiek, który został papieżem Giacoma Battiata (2004), Pitbull Patryka Vegi (2005) oraz Afonia i pszczoły Jana Jakuba Kolskiego (2009).

 

Grupa scenograficzna:

Ewelina SośniakEwelina Sośniak - malarka, graficzka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Dyplom z zakresu projektowania graficznego, serigrafii i malarstwa. Stypendystka Tokyo Univesity of Fine Arts & Music w Japonii. Laureatka wielu konkursów. Uczestniczka wystaw krajowych
i zagranicznych. Wyróżniona m.in.: Stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2010 r. i Stypendium Urzędu Miasta Wrocławia w 2008 r. za szczególne osiągnięcia artystyczne. Obecnie mieszka w Warszawie. Pracuje jako dyrektor artystyczny w agencji reklamowej McCann Erickson Polska oraz realizuje własne projekty artystyczne.

 

Michał MatoszkoMichał Matoszko - absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu - Wydział Grafiki. Dylom  z zakresu projektowania graficznego i grafiki warsztatowej. Grafik w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Zajmuję sie projektowaniem graficznym, malarstwem, ilustracją, animacją. Laureat stypendium im. T. Kulisiewicza. Współpracuje stale z Międzynarodowym Przeglądem Inicjatyw Teatralnych Białysztuk i grupą coincidentia (oprawa graficzna). Autor video do spektaklu Pani z morza, w reżyserii Piotra Chołodzinskiego w Teatrze Polskim, oraz wizualizacji Przeglądu Mniejszości Niemieckich we Wrocławiu. Swoje prace z malarstwa i projektowania graficznego prezentował na wystawach indywidialnych i zbiorowych we Wrocławiu, Łodzi, Poznaniu. Jego najnowsze prace ze zbioru Czarny przedmiot na białym tle można było podziwiać w ramach wystawy pod tym samym tytułem do 1 kwietnia w Galerii Sztuki Emdes we Wrocławiu.

 

Grupa dziennikarsko-promocyjna:

Marta KuźmiakMarta Kuźmiak - absolwentka Wiedzy o teatrze Uniwersytetu Jagiellońskiego, posiada licencjat z dziennikarstwa i komunikacji społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego oraz tytuł animatora kultury uzyskany w pomaturalnym studium SKIBA. Publikowała w "Didaskaliach", "Notatniku Teatralnym" oraz lokalnych wydaniach "Gazety Wyborczej" w Krakowie i Wrocławiu. Zajmowała się produkcją teatralną w ramach Krakowskich Reminiscencji Teatralnych. W Teatrze Polskim jako Specjalista ds. edukacji stworzyła szereg inicjatyw propagujących teatr wśród młodzieży. Pomysłodawczyni i koordynatorka Wszechnicy Teatralnej oraz międzynarodowych projektów "Strefa: Norwegia", "Partnerstwo Wschód-Południe". Ostatnio zajmuje się również organizacją wyjazdów zagranicznymi spektakli Teatru Polskiego. Za swoje działania na rzecz teatru otrzymała nominacje do nagród: Wrocławskiej Nagrody Teatralnej, Nagrody Marszałka Województwa na Międzynarodowy Dzień Teatru oraz Szczytu Kultury.

 

Grupa muzyczna:

Karol RakowskiKarol Rakowski - reżyser multimediów, muzyk, vj. Twórca oprawy wizualnej do spektakli: np. Majakowski (reż. Krystyna Meissner), Produkt M. Ravenhilla (reż. Jakub Kamieński), Kolęda-Nocka E. Brylla i W. Trzcińskiego (reż. Wojciech Kościelniak), Don Juan wg Moliera (reż. Klaudiusz Ślusarczyk), Cement H. Müllera (reż. Wojtek Klemm),Tragedia Makbeta (reż. Redbad Klinstra), Gala Przeglądu Piosenki Aktorskiej (reż. Paweł Passini), Sprawca (Koncert Premierowy płyty Bartka Porczyka). Pracował nad postprodukcją nominowanego do Oskara filmu Królik po Berlińsku (reż. Bartek Konopka). Wraz ze Sławomirem Rumiakiem zrealizował projekt galeryjny pod tytułem Haxenabkratzen Cinema. Dyrektor artystyczny najnowocześniejszego obiektu multimedialnego we Wrocławiu - Wrocławskiej Fontanny. Wyreżyserował najważniejsze pokazy multimedialne na tym obiekcie. Na stałe współpracuje z wrocławskimi grupami muzycznymi IGOR BOXX, Miloopa, Oszibarack, biorąc udział w licznych koncertach i festiwalach w kraju i za granicą.

 

Partnerzy medialni

TVP.INFO Qlturka.pl e-teatr.pl  latowteatrze.pl
TVP.INFO Qlturka.pl e-teatr.pl Lato w teatrze
gazetawroclawska.pl radioram.pl prw.pl  
TVP.INFO Qlturka.pl e-teatr.pl