Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

Teatr jest Wasz

Teatr jes Wasz
Teatr jest Wasz

 

Od stycznia 2016 raz w miesiącu Sala Prób 205 zostaje otwarta dla formalnych i nieformalnych grup artystycznych. Jeśli chcecie zaprezentować efekty Waszej pracy w najlepszym teatrze w Polsce – zachęcamy do przesyłania zgłoszeń.

Szczegółowe informacje:
e-mail: nina [dot] karniej [at] teatrpolski [dot] wroc [dot] pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny

 

Najbliższe pokazy:

H(2)O

Data wydarzenia:
07.06.2017, godz. 19:00
Miejsce:
Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego - Sala Prób 205

Teatr Strefa Otwarta

Scenariusz: ANNA RAKOWSKA i PIOTR MISZTELA
Reżyseria: ANNA RAKOWSKA i PIOTR MISZTELA pod opieką artystyczną prof. MIROSŁAWA KOCURA
Scenografia i kostiumy: ANNA RAKOWSKA i PIOTR MISZTELA

Występują:
ANNA RAKOWSKA
PIOTR MISZTELA

Czas trwania: 60 minut

 

Spektakl jest pogłębionym studium kluczowej sceny w Hamlecie Williama Shakespeare’a.

Hamlet i Ofelia prowadzą ze sobą nieustanną i niebezpieczną grę. Grają, a właściwie walczą na śmierć i życie. Zmuszeni przez uczucie, które ich łączy.

Aktorzy, wchodząc w interakcje z widzem, kształtują performans oparty na improwizacji. Badają granice teatru, dając widzom możliwość wypowiedzi, wyrażania uczuć i co najważniejsze – decydowania.

Performatywnie zostaje potraktowana również sama przestrzeń teatralna, która obala standardowy podział na scenę i widownię, sadzając widzów jak najbliżej aktorów, jednocześnie zawężając przestrzeń gry do wąskiego prostokąta.

Spektakl prezentowany był m.in. podczas York International Shakespeare Festival, dwukrotnie podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, w FASS Art Gallery w Stambule oraz podczas licznych festiwali krajowych.

 

Anna Rakowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 2013 roku współtworzy niezależną grupę Teatr Strefa Otwarta. Współpracuje z Uniwersytetem Sabanci w Stambule, Teatrem Druga Strefa w Warszawie, Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku, współpracowała zaś z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie oraz Centrum Technik Audiowizualnych we Wrocławiu. Laureatka wielu nagród teatralnych, m.in. za najlepszą rolę żeńską w spektaklu H(2)O podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych Pro-Contra w Szczecinie, także finalistka Obserwatorium Artystycznego Entrée w chorzowskim Teatrze Rozrywki.

Piotr Misztela – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 2013 roku współtworzy tam Teatr Strefa Otwarta. Współpracuje z Nordland Teater i Rogaland Teater w Norwegii, Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. A. Smolki, Teatrem Druga Strefa w Warszawie, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku, Teatrem Gdynia Główna oraz Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Teatr Strefa Otwarta – dwuosobowa formacja, utworzona przez Annę Rakowską i Piotra Misztelę. Teatr powstał w czerwcu 2013. Młodym twórcom patronuje i otacza ich opieką artystyczną prof. Mirosław Kocur – reżyser teatralny, historyk i teoretyk teatru. W swojej dotychczasowej działalności teatr skupił się na analizie i rekonstrukcji metod pracy w teatrze elżbietańskim. Zaowocowało to kilkoma realizacjami sztuk Williama Shakespeare’a we wspólczesnej odsłonie: H(2)O i MacDeath (Teatr Strefa Otwarta, Wrocław); sceny z Wesołych kumoszek z Windsoru (reż. Krzysztof Popiołek, Teatr w Oknie, Gdańsk).
Najważniejsze założenia Teatru Strefa Otwarta to: korzystanie z surowej i ubogiej przestrzeni teatralnej, badanie i wzmacnianie relacji między aktorem a widzem, idea performatywności i metateatralności, cielesność jako źródło aktu kreatywnego, czerpanie inspiracji z teatru elżbietańskiego, a także poszukiwanie własnego, symbolicznego języka teatralnego.

Strona teatru na Facebooku

Bez-senność

Data wydarzenia:
08-09.06.2017, godz. 19:00
Miejsce:
Scena im. Jerzego Grzegorzewskiego - Sala Prób 205

Teatr Strefa Otwarta

 

Scenariusz: ANNA RAKOWSKA i PIOTR MISZTELA
Reżyseria: ANNA RAKOWSKA i PIOTR MISZTELA
Scenografia: LIDIA KANCLERZ
Ruch sceniczny: MACIEJ CIERZNIAK

Występują:
Hermia; Demetriusz; Tytania; Hipolita; Puk ANNA RAKOWSKA
Lizander; Helena; Oberon; Tezeusz; Puk; Osioł PIOTR MISZTELA

Prapremiera: 1 października 2016, Teatr Rozrywki w Chorzowie

Czas trwania: 50 minut

 

"Shakespeare nie stworzył swojego dzieła po to, by spełnić swój kulturalny obowiązek, a więc po co? Po to, by się bawić. Bo nawet, gdy rzecz jest okrutnie smutna, wasze przejęcie się do łez tragedią sceniczną postaci także jest zabawą".
(Bogusław Kierc)

Namiętność. Intryga. Zazdrość. Przeznaczenie. Sen nocy letniej to historia o miłości wielu par. Miłości czystej, niemożliwej, dzikiej, pięknej. Miłości ponad wszystko. Zdarzenia mają naturę snów i marzeń. Najsprzeczniejsze żywioły schodzą się tu i ocierają. Widma zjawiają się i nikną, groza rozwiewa się śmiechem, miłość przeistacza w złudzenie.

Dwójka aktorów wciela się w 11 postaci, by ukazać moc teatralnej metamorfozy. Widzowie mają szansę polemiki z aktorami. Mogą wpływać na kształt i rozwój akcji. Interakcje z widownią zainspirowane teatrem szekspirowskim są nieodłączną częścią działalności Teatru Strefa Otwarta.

Spektakl jest wynikiem współpracy Teatru Strefa Otwarta z Teatrem Rozrywki w ramach rezydencji artystycznej szóstej edycji Obserwatorium Artystycznego Entrée. Jest to autorski projekt Anny Rakowskiej i Piotra Miszteli, zainspirowany Snem nocy letniej Williama Shakespeare’a.

 

Anna Rakowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 2013 roku współtworzy niezależną grupę Teatr Strefa Otwarta. Współpracuje z Uniwersytetem Sabanci w Stambule, Teatrem Druga Strefa w Warszawie, Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku. Laureatka wielu nagród teatralnych, m.in. za najlepszą rolę żeńską w spektaklu H(2)O podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych Pro-Contra w Szczecinie, Grand Prix Festiwalu MONOart w Oleśnicy, także finalistka Obserwatorium Artystycznego Entrée w chorzowskim Teatrze Rozrywki.

Piotr Misztela – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 2013 roku współtworzy tam Teatr Strefa Otwarta. Współpracuje z Nordland Teater i Rogaland Teater w Norwegii, Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. A. Smolki, Teatrem Druga Strefa w Warszawie, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku, Teatrem Gdynia Główna oraz Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie. Finalista Obserwatorium Artystycznego Entrée w chorzowskim Teatrze Rozrywki.

Teatr Strefa Otwarta – dwuosobowa formacja, utworzona przez Annę Rakowską i Piotra Misztelę w czerwcu 2013. W swojej dotychczasowej działalności teatr skupił się na analizie i rekonstrukcji metod pracy w teatrze elżbietańskim. Zespół ma na swoim koncie 16 nagród teatralnych.

Strona teatru na Facebooku

Archiwum

Sezon 2016/2017

16-18.05.2017 Vivaha. Swatanie
26-28.04.2017 QUILOMBO
21-22.03.2017 Bez-senność
15-17.02.2017 LAS
25-27.01.2017 Po moim trupie
01-03.12.2016 Kosmetyka wroga
08-09.11.2016 Skazane na ogień
05-07.10.2016 Poczekalnia
28-30.09.2016 Daj mi oddychać