W 1974 roku ukazało się pierwsze wydanie „Emigrantów” Sławomira Mrożka, rok później odbyła się premiera.

Dzieło powstało m.in. w wyniku osobistych doświadczeń autora – Sławomir Mrożek wyjechał z Polski w 1963 r. i jego przemyśleń na temat sytuacji politycznej w kraju. Szacuje się, że w latach 1956 – 1980 z PRL-u wyjechało ok. 800 000 ludzi.

Wprawdzie Mrożek nigdy nie mówi, gdzie rozgrywa się akcja „Emigrantów”, ale możemy przypuszczać, że chodzi o Republikę Federalną Niemiec, czyli ówczesny raj dla uciekinierów m.in. z Polski. Jesteśmy świadkami wydarzeń, które dzieją się na przełomie starego i nowego roku w małym, brzydkim mieszkaniu wynajmowanym przez dwóch bohaterów.

„Emigranci” to obok „Tanga” najwybitniejszy dramat Sławomira Mrożka. Ukazuje zmaganie ze sobą i z życiem dwóch osób AA i XX, czyli emigranta politycznego i emigranta zarobkowego – inteligenta i „chama”. Jeden szuka na Zachodzie wolności duchowej, drugi materialnej. Ich konflikt to również starcie idei, systemów wartości.

Spektakl grany jest w polsko-rosyjskiej wersji językowej, w ramach Sceny Impresaryjnej Teatru Polskiego we Wrocławiu. To drugie przedstawienie, po Mayday, na które zapraszamy Państwa w nowym sezonie teatralnym.

Zapraszamy 14 września 2019 r. o godz. 19.00 na Scenę na Świebodzkim. Więcej informacji i możliwość rezerwacji biletów znajduje się w zakładce Repertuar.

:
Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa