W sprzedaży są już bilety na galowe wieczory 8. Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa – można nabyć w kasach oraz online.

Bezpłatne wejściówki na pozostałe wydarzenia FAF będą wydawane na początku października, dwa tygodnie przed imprezą, która potrwa od 19 do 27 października we Wrocławiu oraz kilku dolnośląskich miastach.

Po raz kolejny Dolny Śląsk będzie miejscem spotkań publiczności i twórców, projekcji filmowych, wykładów, koncertów oraz warsztatów aktorskich dla uzdolnionej młodzieży.

Gale – rozpoczynająca i kończąca – tegoroczny Festiwal Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa odbędą się 19 i 27 października o godz. 19.30 w Tetrze Polskim we Wrocławiu (Scena im. Grzegorzewskiego przy ul. Zapolskiej). Wydarzenia z udziałem publiczności oraz gwiazd polskiego kina poprowadzą Joanna Brodzik, Małgorzata Kożuchowska, Janusz Chabior i Artur Żmijewski.

Bohaterem pierwszego wieczoru w Teatrze Polskim będzie Zbigniew Zamachowski. Artysta, który ma już na swoim koncie wiele filmowych nagród, na wrocławskiej scenie odbierze Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. W swoim ogromnym dorobku Zamachowski ma kreacje w takich filmach jak: „Pułkownik Kwiatkowski”, „Sława i chwała” Kazimierza Kutza, „Dekalog 10″, „Trzy kolory: Biały” Krzysztofa Kieślowskiego, „Szczęśliwego Nowego Jurku” Andrzeja Zaorskiego, „Ogniem i mieczem” Jerzego Hoffmana, „Sztuka kochania” Jacka Bromskiego, „Cześć Tereska” Roberta Glińskiego czy „Pitbull. Ostatni Pies” i „Kurier” Władysława Pasikowskiego. Kinowa publiczność pokochała go również za genialny dubbing ( m.in. Shrek, Stuart Malutki, Stich, Garfield).

Podczas wieczoru poznamy także aktorów nominowanych do Złotych Szczeniaków 8.FAF za najlepsze role pierwszo- i drugoplanowe w filmach powstałych w ciągu ostatniego roku. Galę uświetni znakomity spektakl „Własność znana jako Judy Garland”, który niczym sprytny paparazzi pokazuje gwiazdę od najbardziej intymnej strony. Ta szokująca, a zarazem zabawna i wzruszająca sztuka w 2006 roku podbiła Broadway. W polskiej wersji w amerykańską gwiazdę (matkę Lizy Minnelli) wciela się Hanna Śleszyńska, która prowadzi widza przez swoje życie, karierę, miłości, wzloty, upadki, uzależnienia i bezwzględność producentów filmowych.

Gala na zakończenie tegorocznego festiwalu dostarczy równie wielu emocji. Na scenie pojawi się Barbara Krafftówna, która odbierze Platynowego Szczeniaka za wybitne osiągnięcia w aktorstwie filmowym. Krafftówna zagrała w blisko 30 filmach fabularnych, na lata znikając z polskiego kina po wyjeździe do Stanów Zjednoczonych. Za najwybitniejszą jej kreację, a zarazem jedną z najdoskonalszych kreacji kobiecych w polskim kinie, krytycy uznają rolę Felicji w filmie „Jak być kochaną” z 1962 roku w reżyserii Wojciecha Jerzego Hasa, za którą nagrodzona została na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Francisco.  W obrazie tym Krafftówna (u boku Zbigniewa Cybulskiego) zagrała kobietę, która poświęca wszystko dla miłości. W filmach Hasa aktorka wystąpiła jeszcze kilkukrotnie, ale jej talent doceniali również Kutz, Wajda czy Morgenstern. Szerokiej publiczności jest jednak najbardziej znana jako narzeczona czołgisty Gustlika – Honorata z warkoczami i ognistym charakterem.

27 października w Teatrze Polskim poznamy też laureatów nagród za najlepsze role kobiece i męskie w nominowanych do konkursu filmach, a dla publiczności piosenki do tekstów wybitnego poety Jonasza Kofty zaśpiewa Piotr Machalica. Podczas koncertu wybrzmią takie utwory jak: „Pamiętajcie o ogrodach”, „Niedomówienie”, „Jej portret”, „Podróżą każda miłość jest” czy „Wakacje z blondynką”.

Ósma edycja Festiwalu Aktorstwa Filmowego im. Tadeusza Szymkowa potrwa od 19 do 27 października we Wrocławiu oraz kilku dolnośląskich miastach – Oleśnicy, Siechnicach, Bystrzycy Kłodzkiej i Strzelinie. Po raz kolejny Dolny Śląsk będzie miejscem spotkań publiczności i twórców, projekcji filmowych, wykładów, koncertów oraz warsztatów aktorskich dla uzdolnionej młodzieży. Po raz kolejny region odwiedzą artyści – znani szerokiej publiczności i uznani aktorzy, reżyserzy i scenarzyści. Wszystkie projekcie filmowe odbywać się będą w OCH KINO w Arkadach Wrocławskich, gale w Teatrze Polskim, a koncerty, spektakle i spotkania z artystami w Centrum technologii Audiowizualnych we Wrocławiu. Festiwal jest wyjątkową ideą – hołdem przyjaciół dla Tadeusza  Szymkowa, który przez lata związany był z Teatrem Polskim we Wrocławiu, a zmarł w styczniu 2009 roku w wieku 50 lat. Inicjatorami wydarzenia są Stanisław Dzierniejko (przewodniczący Rady Kultury przy marszałku województwa dolnośląskiego, inicjator i pomysłodawca stworzenia w Polsce Regionalnych Funduszy Filmowych, laureat nagrody Forbesa „Profesjonalista Roku 2014”), Bogusław Linda (aktor, reżyser, współzałożyciel i wykładowca Warszawskiej Szkoły Filmowej) i Cezary Harasimowicz (dramaturg, pisarz i scenarzysta według scenariuszy którego powstało ponad osiem tysięcy filmów fabularnych oraz seriale).

:
Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa