Teatr Strefa Otwarta

Scenariusz: ANNA RAKOWSKA i PIOTR MISZTELA
Reżyseria: ANNA RAKOWSKA i PIOTR MISZTELA pod opieką artystyczną prof. MIROSŁAWA KOCURA
Scenografia i kostiumy: ANNA RAKOWSKA i PIOTR MISZTELA

Występują:
ANNA RAKOWSKA
PIOTR MISZTELA

Czas trwania: 60 minut

 

Spektakl jest pogłębionym studium kluczowej sceny w Hamlecie Williama Shakespeare’a.

Hamlet i Ofelia prowadzą ze sobą nieustanną i niebezpieczną grę. Grają, a właściwie walczą na śmierć i życie. Zmuszeni przez uczucie, które ich łączy.

Aktorzy, wchodząc w interakcje z widzem, kształtują performans oparty na improwizacji. Badają granice teatru, dając widzom możliwość wypowiedzi, wyrażania uczuć i co najważniejsze – decydowania.

Performatywnie zostaje potraktowana również sama przestrzeń teatralna, która obala standardowy podział na scenę i widownię, sadzając widzów jak najbliżej aktorów, jednocześnie zawężając przestrzeń gry do wąskiego prostokąta.

Spektakl prezentowany był m.in. podczas York International Shakespeare Festival, dwukrotnie podczas Festiwalu Szekspirowskiego w Gdańsku, w FASS Art Gallery w Stambule oraz podczas licznych festiwali krajowych.

 

Anna Rakowska – absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 2013 roku współtworzy niezależną grupę Teatr Strefa Otwarta. Współpracuje z Uniwersytetem Sabanci w Stambule, Teatrem Druga Strefa w Warszawie, Teatrem Rozrywki w Chorzowie i Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku, współpracowała zaś z Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie oraz Centrum Technik Audiowizualnych we Wrocławiu. Laureatka wielu nagród teatralnych, m.in. za najlepszą rolę żeńską w spektaklu H(2)O podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Niezależnych Pro-Contra w Szczecinie, także finalistka Obserwatorium Artystycznego Entrée w chorzowskim Teatrze Rozrywki.

Piotr Misztela – absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 2013 roku współtworzy tam Teatr Strefa Otwarta. Współpracuje z Nordland Teater i Rogaland Teater w Norwegii, Teatrem Dramatycznym im. J. Szaniawskiego w Wałbrzychu, Opolskim Teatrem Lalki i Aktora im. A. Smolki, Teatrem Druga Strefa w Warszawie, Teatrem Rozrywki w Chorzowie, Teatrem Szekspirowskim w Gdańsku, Teatrem Gdynia Główna oraz Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie.

Teatr Strefa Otwarta – dwuosobowa formacja, utworzona przez Annę Rakowską i Piotra Misztelę. Teatr powstał w czerwcu 2013. Młodym twórcom patronuje i otacza ich opieką artystyczną prof. Mirosław Kocur – reżyser teatralny, historyk i teoretyk teatru. W swojej dotychczasowej działalności teatr skupił się na analizie i rekonstrukcji metod pracy w teatrze elżbietańskim. Zaowocowało to kilkoma realizacjami sztuk Williama Shakespeare’a we wspólczesnej odsłonie: H(2)O i MacDeath (Teatr Strefa Otwarta, Wrocław); sceny z Wesołych kumoszek z Windsoru (reż. Krzysztof Popiołek, Teatr w Oknie, Gdańsk).
Najważniejsze założenia Teatru Strefa Otwarta to: korzystanie z surowej i ubogiej przestrzeni teatralnej, badanie i wzmacnianie relacji między aktorem a widzem, idea performatywności i metateatralności, cielesność jako źródło aktu kreatywnego, czerpanie inspiracji z teatru elżbietańskiego, a także poszukiwanie własnego, symbolicznego języka teatralnego.

Strona teatru na Facebooku

<!–

Rezerwacje:
e-mail: nina.karniej@teatrpolski.wroc.pl
tel. 71 316 08 17

–>

 

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa