Jeszcze do końca sierpnia można oglądać wystawę przygotowaną przez Teatr Polski we Wrocławiu, poświęconą Igorowi Przegrodzkiemu, wybitnemu aktorowi, który przez 50 lat był związany z wrocławskim Polskim.

27 lipca minęło 10 lat od śmierci tego niezapomnianego artysty, wybitego kreatora polskich scen. Igor Przegrodzki w swojej karierze stworzył ponad 200 ról. Swoim dorobkiem mógłby obdarzyć kilka żywotów.

Spośród wybitnych kreacji Igora Przegrodzkiego wymienić można m.in.: Chlestakowa w „Rewizorze” Gogola (1960), Jago w „Otellu” Szekspira (1961), Slima w „Myszach i ludziach” Steinbecka (1962), Cara w „Kordianie” Słowackiego (1965), Jakuba w „Jak wam się podoba” Szekspira (1966), Artura Ui w „Karierze Artura Ui” Brechta (1966), Robespierre`a w „Sprawie Dantona” Przybyszewskiej (1967), Prospera w „Burzy” Szekspira (1969). Był też Panem domu w „Grze w zabijanego” Eugene’a Ionesco w reżyserii Henryka Tomaszewskiego (1973), Poncjuszem Piłatem w spektaklu „Czy pan widział Poncjusza Piłata?” (1974) na podstawie „Mistrza i Małgorzaty” Bułhakowa w reżyserii Piotra Paradowskiego i Ignacym (Ojcem/Królem) w „Ślubie” Witolda Gombrowicza w reżyserii Jerzego Grzegorzewskiego (1976).

Publiczność doskonale pamięta „Woyzecka” (1983), „Niemców” (1984), gdzie wcielił się w postać Profesora Sonnenbrucha, „Janulkę, córkę Fizdejki” (1986), „Śmierć Dantona” (1988). Oklaskiwano go również jako Salieriego w „Amadeuszu” Petera Shaffera w reżyserii Wojciecha Adamczyka (1991) oraz Starca w „Krzesłach” Eugene`a Ionesco, w reżyserii Macieja Englerta (1994).

Ostatnim wrocławskim przedstawieniem Igora Przegrodzkiego był „Wiśniowy sad” Antoniego Czechowa w reżyserii Pawła Miśkiewicza w 2001 roku. Przegrodzki zagrał Leonida Gajewa. Jeszcze raz wrócił na deski Teatru Polskiego we Wrocławiu 7 stycznia 2006 roku, by wspólnie z przyjaciółmi i widzami świętować swój ostatni już jubileusz.

Wystawę otwarto w poniedziałek 29 lipca. Tego samego dnia dla gości była otwarta ulubiona garderoba aktora w Teatrze Polskim, a w rocznicę śmierci na grobie Przegrodzkiego złożono kwiaty.

Wystawa znajduje się na ulicy Świdnickiej we Wrocławiu, nieopodal wejścia na Scenę Kameralną Teatru Polskiego we Wrocławiu.

:
Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa