Listopadowy numer miesięcznika „Film” przyniósł drugą edycję rankingu aktorów filmowych. W dwudziestce sklasyfikowanych osób na pozycji 15. (z kwantyfikatorem: „trwa w formie”) znalazła się Kinga Preis. Autorzy rankingu – Anita Piotrowska i Łukasz Maciejewski – pytają: „Jak ona to robi?”.

Łukasz Maciejewski

Koleżanki pękają z zazdrości, ponieważ Preis nawet na śpiąco robi w filmie kreację. U Skolimowskiego głównie drzemie, ale i tak w jej bohaterce drzemią prawdziwe demony. Z kolei ledwie kilka scen w Rysie wystarczyło, żeby akurat jej rólki nie zapomnieć. Jak tak dalej pójdzie, Kinga Preis będzie bohaterką wszystkich edycji naszych rankingów. Jak to się robi?

Anita Piotrowska

Mądrość i dyscyplina – te dwa słowa zawsze przychodzą mi do głowy, ilekroć oglądam tę aktorkę na ekranie. Mało która potrafi tak wygrywać zwyczajność, pospolitość, banalność (patrz: Cztery noce z Anną). Mało której też udaje się nasycić najdrobniejszy epizod intensywnością godną głównej roli (film Michała Rosy). Kiedy pojawia się na ekranie, czujemy się niczym podglądacze zahipnotyzowani samą jej obecnością.

Ranking aktorów filmowych, „Film” 2008 nr 11.

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa