Lars NorénKliniken

W poniedziałek 7 grudnia 2009 o godzinie 19:00 na Scenie na Świebodzkim w ramach cyklu „Czynne poniedziałki” przeczytaliśmy nieznany w Polsce i niepublikowany tekst Larsa Noréna Kliniken. Nie było to zwyczajne czytanie, do jakiego przyzwyczailiśmy już naszych poniedziałkowych widzów, ale multimedialny performance z muzyką na żywo, projekcjami i scenografią. Z tego powodu wyjątkowo wydarzenie to odbyło się na Scenie na Świebodzkim. Całość wyreżyserował Łukasz Twarkowski – reżyser teatralny, performer, uczeń Krystiana Lupy.

tłumaczenie – Łukasz Twarkowski
projekcje multimedialne – Jakub Lech
muzyka – DJ SIWAK

Udział wzięli: Katarzyna Bednarz (gościnnie), Dominika Kojro (gościnnie), Alicja Kwiatkowska, Halina Rasiakówna, Teresa Sawicka, Ewa Skibińska, Jakub Giel, Mariusz Kiljan, Bartosz Picher (gościnnie), Jerzy Senator (gościnnie) i Adam Szczyszczaj.

Lars Norén – jeden z najwybitniejszych dramaturgów szwedzkich. Wiele jego tekstów, np. Książęcy pochlebca, Mieć odwagę zabić, Noc jest matką dnia, Cisza, Chaos jest sąsiadem Boga, Demony, Miłość – to takie proste, Krąg personalny 3:1, Cud-nie, Terminal 7, Przekroczyć granicę, Ostatnia wieczerza, Bobby Fischer mieszka w Pasadenie czy Jesień i zima, zyskało rozgłos w całej Europie. Zarówno pod względem tematyki, jak i stylu Norén ma wiele wspólnego ze swoimi wielkimi poprzednikami: Henrikiem Ibsenem i Augustem Strindbergiem. Uważany jest za jednego z najbardziej radykalnych pisarzy drugiej połowy XX wieku. W swoich tekstach o prowokacyjnych i agresywnych dialogach, flirtując z wulgarnością, Norén opisuje tragedie współczesnego społeczeństwa, jego dna oraz nędzy okcydentalnych metropolii. To swego rodzaju dramaturgiczna psychoanaliza, docierająca do podstaw lęków dzisiejszego człowieka.

W sztuce Kliniken, napisanej w roku 1994, przedstawia on świat zakładu czy azylu psychiatrycznego, w którym postacie przez swoje fobie i neurozy z chirurgiczną precyzją docierają do najbardziej niepokojących sfer natury ludzkiej. W tekście tym Norén przypomina nam po raz kolejny, że zdrowie psychiczne jest również kwestią norm społecznych.

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa