Lars NorénKliniken

W poniedziałek 7 grudnia 2009 o godzinie 19:00 na Scenie na Świebodzkim w ramach cyklu „Czynne poniedziałki” przeczytaliśmy nieznany w Polsce i niepublikowany tekst Larsa Noréna Kliniken. Nie było to zwyczajne czytanie, do jakiego przyzwyczailiśmy już naszych poniedziałkowych widzów, ale multimedialny performance z muzyką na żywo, projekcjami i scenografią. Z tego powodu wyjątkowo wydarzenie to odbyło się na Scenie na Świebodzkim. Całość wyreżyserował Łukasz Twarkowski – reżyser teatralny, performer, uczeń Krystiana Lupy.

tłumaczenie – Łukasz Twarkowski
projekcje multimedialne – Jakub Lech
muzyka – DJ SIWAK

Udział wzięli: Katarzyna Bednarz (gościnnie), Dominika Kojro (gościnnie), Alicja Kwiatkowska, Halina Rasiakówna, Teresa Sawicka, Ewa Skibińska, Jakub Giel, Mariusz Kiljan, Bartosz Picher (gościnnie), Jerzy Senator (gościnnie) i Adam Szczyszczaj.

Lars Norén – jeden z najwybitniejszych dramaturgów szwedzkich. Wiele jego tekstów, np. Książęcy pochlebca, Mieć odwagę zabić, Noc jest matką dnia, Cisza, Chaos jest sąsiadem Boga, Demony, Miłość – to takie proste, Krąg personalny 3:1, Cud-nie, Terminal 7, Przekroczyć granicę, Ostatnia wieczerza, Bobby Fischer mieszka w Pasadenie czy Jesień i zima, zyskało rozgłos w całej Europie. Zarówno pod względem tematyki, jak i stylu Norén ma wiele wspólnego ze swoimi wielkimi poprzednikami: Henrikiem Ibsenem i Augustem Strindbergiem. Uważany jest za jednego z najbardziej radykalnych pisarzy drugiej połowy XX wieku. W swoich tekstach o prowokacyjnych i agresywnych dialogach, flirtując z wulgarnością, Norén opisuje tragedie współczesnego społeczeństwa, jego dna oraz nędzy okcydentalnych metropolii. To swego rodzaju dramaturgiczna psychoanaliza, docierająca do podstaw lęków dzisiejszego człowieka.

W sztuce Kliniken, napisanej w roku 1994, przedstawia on świat zakładu czy azylu psychiatrycznego, w którym postacie przez swoje fobie i neurozy z chirurgiczną precyzją docierają do najbardziej niepokojących sfer natury ludzkiej. W tekście tym Norén przypomina nam po raz kolejny, że zdrowie psychiczne jest również kwestią norm społecznych.

Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa