Click to listen highlighted text!

Konferencja prasowa o raporcie na temat sytuacji Romów rumuńskich we Wrocławiu

W piątek 22 listopada 2013 o godzinie 12:00 w foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego odbyła się konferencja prasowa poświęcona prezentacji raportu o sytuacji społeczności Romów rumuńskich we Wrocławiu, przygotowanego przez Stowarzyszenie Nomada i Klub Krytyki Politycznej we Wrocławiu.

Informacja organizatorów:
Tego samego dnia o godzinie 9:00 w Sądzie Rejonowym we Wrocławiu odbędzie się pierwsza rozprawa procesu wytoczonego przez Gminę Wrocław przeciwko społeczności Romów rumuńskich mieszkających na terenie byłych ogródków działkowych przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Przeciwko 20 osobom został złożony pozew o eksmisję z nielegalnie zajmowanego terenu stanowiącego własność Gminy Wrocław. Rozprawa ma charakter otwarty.

Wszystkich zainteresowanych oraz osoby chcące nas wesprzeć serdecznie zapraszamy! Sąd Rejonowy dla Wrocławia Fabrycznej, ul. Podwale 30, sala 225.

Po rozprawie, o godzinie 12:00, na otwartej konferencji prasowej w Teatrze Polskim zaprezentujemy raport o sytuacji społeczności Romów Rumuńskich we Wrocławiu.

Wrocławska społeczność rumuńskich Romów to obecnie około stu osób podzielonych na dwie grupy. Mieszkają oni w wybudowanych samodzielnie osiedlach, znajdujących się na terenach byłych ogródków działkowych przy ulicy Kamieńskiego oraz nieużytków przy ulicy Paprotnej. Oba grunty stanowią własność Gminy Wrocław. Warunki, w jakich żyją mieszkańcy obu osad, są bardzo trudne i nie mieszczą się w przyjętych normach. Są to slumsy, fawele.

Duża część osób z wrocławskich osiedli mówi po polsku, nie umie jednak czytać i pisać. Dzieci, z których większość urodziła się w Polsce, coraz słabiej posługują się językiem rumuńskim. Pierwszym i podstawowym językiem społeczności jest jeden z dialektów języka romani.

Od początku swojego pobytu w Polsce Romowie rumuńscy żyją w wykluczeniu. Wykluczenie to podtrzymywane jest przez silny negatywny stereotyp Roma, niewiedzę i uprzedzenia ze strony Polaków oraz nieznajomość obowiązków i praw, wynikających z faktu przebywania na terenie Polski ze strony społeczności romskiej. Niezbędne wydaje się podjęcie decyzji administracyjnych i wypracowanie procedur pozwalających na systemową pomoc, która opierać się powinna na współpracy władz lokalnych, centralnych i unijnych, aktywistów, wolontariuszy i ekspertów.

 

Konferencja prasowa o sytuacji Romów rumuńskich we Wrocławiu

Powrót

Najnowsze Wideo

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa

Click to listen highlighted text!