We wtorek 29 marca 2016 wieczorem podczas uroczystej gali w Wilnie z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru najwyższe litewskie odznaczenie teatralne – Złoty Krzyż Sceny – przyznano Krystianowi Lupie za reżyserię Placu Bohaterów Thomasa Bernharda w Litewskim Narodowym Teatrze Dramatycznym (koprodukcja z Międzynarodowym Festiwalem Teatralnym Boska Komedia w Krakowie), a etatowemu reżyserowi Teatru Polskiego we Wrocławiu Łukaszowi Twarkowskiemu za opracowanie wizualne i reżyserię światła w tym samym spektaklu. Nagrody odebrali również aktorzy Placu Bohaterów – Valentinas Masalskis i Eglė Gabrėnaitė.

Plac Bohaterów to jedna z najgłośniejszych litewskich premier ubiegłego roku. Do tegorocznych nagród zgłoszono w sumie 75 przedstawień wystawionych w roku 2015 na litewskich scenach. Oceniało je jury w składzie: Rasa Vasinauskaitė, Jurgita Staniškytė, Kristina Steiblytė, Andrius Jevsejevas, Audronė Žiūraitytė, Veronika Janatjeva, Ingrida Gerbutavičiūtė, Raimonda Bitinaitė-Širvinskienė i Julijus Lozoraitis.

Reżyserujący właśnie Proces wg Franza Kafki w Teatrze Polskim we Wrocławiu Krystian Lupa nie mógł być obecny podczas uroczystości wręczania odznaczeń w Litewskim Narodowym Teatrze Opery i Baletu. Złote Krzyże Sceny za niego i za siebie odebrał Łukasz Twarkowski.

Więcej o wileńskiej gali (po litewsku)

 

Łukasz Twarkowski odbiera Złoty Krzyż Sceny (przy mikrofonie)

Złoty Krzyż Sceny

Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa