Magiel literacki

Gościem profesora Stanisława Beresia była Magdalena Grzebałkowska

W pierwszym w tym sezonie Maglu literackim gościem profesora Stanisława Beresia była Magdalena Grzebałkowska, autorka biografii księdza Jana Twardowskiego zatytułowanej Ksiądz Paradoks.

Wszyscy znają księdza Jana Twardowskiego, ale niewiele o nim wiedzą. Jaki był naprawdę? Magdalena Grzebałkowska, która dotarła do nieznanych zapisków księdza Jana, próbuje odpowiedzieć na to pytanie. Dzięki tym zapiskom poznajemy człowieka pełnego sprzeczności. Dlaczego czuł się samotny, choć otaczało go tak wielu ludzi? Skąd brała się u niego wielka potrzeba przyjaźni z kobietami? Czy wieloletnie kontakty z oficerem SB są rzeczywiście rysą na jego wizerunku? I dlaczego poeta, którego tomiki wierszy sprzedawały się w milionach egzemplarzy, nieustannie szukał potwierdzenia swojego talentu? Ksiądz Paradoks to niezwykła historia człowieka, który wymyka się wszelkim schematom. Książka pokazuje jego młodość, początki niezwykłej popularności oraz ostatnie, najbardziej tajemnicze lata jego życia.

Jacek Hugo-Bader o książce:
„Biografia mężczyzny, który ślubował ubóstwo, czystość i posłuszeństwo. Nuda? Gdybym nie znał autorki, nigdy w życiu nie wziąłbym tej książki do ręki. I to by była największa strata. Ja oszalałem już przy pierwszym rozdziale. A kiedy doszedłem do kleju od księżowskiego tupecika… Porywające! Co za życie! Co za pióro!”

Magdalena Grzebałkowska ukończyła historię na Uniwersytecie Gdańskim, od 13 lat jest reporterką „Gazety Wyborczej”. Mieszka w Sopocie.

 

Magiel wyjątkowo odbył się na Scenie na Świebodzkim!

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa