Magiel sztuk

Gościem Pawła Jarodzkiego był Witold Liszkowski

W pierwszym w tym sezonie Maglu sztuk gościem Pawła Jarodzkiego był Witold Liszkowski. Spotkanie odbyło się w foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego w otoczeniu wystawy Liszkowskiego Sztuka osobista.

 

Witold Liszkowski urodził się w 1954 roku we Wrocławiu. W roku 1979 ukończył wrocławską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa, Grafiki i Rzeźby. Dyplom Pytania zrealizował w Katedrze Grafiki u profesora Jana Jaromira Aleksiuna. Promotorem pracy dyplomowej był profesor Konrad Jarodzki.

W latach 1977–1981 brał udział w wielu ogólnopolskich wystawach, seminariach i festiwalach artystycznych. W okresie tym współpracował z Galerią PERMAFO (Zbigniew Dłubak, Natalia LL, Andrzej Lachowicz) i Galerią Sztuki Najnowszej (Anna Kutera, Romuald Kutera, Lech Mrożek) we Wrocławiu. Tworzył sekwencje fotograficzne Sztuka osobista, Pytania oraz instalacje Pokoje sztuki. W 1979 roku wraz z Lechem Mrożkiem powołał przy ACK Pałacyk wrocławskie Centrum Sztuki Współczesnej. Prezentował nurt sztuki eksperymentalnej i interdyscyplinarnej. Zrealizował liczne akcje uliczne, happeningi i performansy (ulica Kościuszki, Świdnicka, przed Muzeum Narodowym we Wrocławiu). Uczestniczył w akcjach parateatralnych, realizując własne działania interdyscyplinarne w ramach wrocławskiego Centrum Sztuki Współczesnej i Festiwalu Teatru Otwartego we Wrocławiu (między innymi akcja Bukowice 1981, Marzec 69, Współczesność, Alternatywy sztuki).

W latach 1977–1980 działał w grupie twórczej Sztuka i Teoria (Witold Liszkowski, Andrzej Sapija, Maria Zmarz-Koczanowicz), łącząc aktywność artystyczną z refleksją teoretyczną i estetyczną.

Od 1995 tworzy w Polsce i za granicą cykle malarsko-instalacyjne Struktury osobiste oraz projekcje i spektakle Sztuka zjawiskowa. Od połowy lat dziewięćdziesiątych do chwili obecnej współpracuje z Igorem Wójcikiem (wspólny pokaz multimedialny w centrum Ostrawy w Czechach, działania seminaryjne w zamku Wojnowice, realizacje filmowe dla telewizji wrocławskiej animowane przez Iwonę Rosiak, pokazy w Niemczech i Czechach). W ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Nowe Horyzonty współpracował z sopranistką Dominiką Zamarą i DVJ Tomaszem Mniamosem. W ostatnim okresie wraz z Mariuszem Mikołajkiem na wrocławskich ulicach prowadzi (nawiązując do akcji z lat 1979–1981) długofalowy projekt Budujemy Miasto Sztuki (wrocławski Rynek, dziedziniec przed Muzeum Współczesnym Wrocław, Wrocław Nadodrze). Autor ponad osiemdziesięciu wystaw indywidualnych i pokazów multimedialnych, m.in. w Galerii Sztuki Najnowszej we Wrocławiu, Galerii Foto – Medium – Art we Wrocławiu, Galerii Forum w Krakowie, Institut die Farbere w Wuppertalu (Niemcy), Galerii Arsenał w Białymstoku, Muzeum Miejskim w Moravskiej Trebove (Czechy), Galerii Miejskiej we Wrocławiu, Teatrze Polskim we Wrocławiu, Galerii Sztuki KOK w Kłodzku, Muzeum Miejskim Arsenał we Wrocławiu, Galerii Sztuki Najnowszej w Gorzowie Wielkopolskim, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Muzeum Współczesnym Wrocław. Uczestniczył w ponad sześćdziesięciu wystawach zbiorowych, m.in. w BWA w Szczecinie, Galerii Studio w Warszawie, Galerii PERMAFO we Wrocławiu, BWA w Szczecinie, BWA w Poznaniu, BWA we Wrocławiu, BWA w Krakowie, Galerii Miejskiej – Arsenał w Poznaniu, von der Heydt – Museums w Wuppertalu (Niemcy), Muzeum Współczesnym Wrocław i innych. W roku 1997 otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki, w 2008 – stypendium Zarządu Województwa Dolnośląskiego, w 2013 – Nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego.

Ostatnio jego prace można było oglądać w warszawskiej Zachęcie na wystawie Dzikie pola – Historia Awangardowego Wrocławia, która objeżdża teraz cały świat. Od stycznia 2016 jego autorska wystawa Sztuka osobista jest pokazywana w foyer Sceny im. Jerzego Grzegorzewskiego w Teatrze Polskim we Wrocławiu, gdzie Witold Liszkowski na co dzień pracuje. Można go też było oglądać w epizodzie aktorskim w wyreżyserowanej przez Łukasza Twarkowskiego sztuce GRIMM: czarny śnieg.

<!–

 

Wstęp wolny! Zapraszamy!

–>

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa