Gdański Teatr Szekspirowski uczcił 448. rocznicę urodzin Williama Shakespeare’a Pierwszym Zjazdem Polskich Hamletów w Gdańsku. Na zaproszenie Andrzeja Wajdy ponad trzydziestu aktorów, którzy wcielali się w rolę duńskiego księcia w realizacjach teatralnych i filmowych, w tym aktorzy Teatru Polskiego we Wrocławiu Marcin Czarnik (Hamlet w gdańskim H. Jana Klaty) i Michał Majnicz (Hamlet we wrocławskiej inscenizacji Moniki Pęcikiewicz) wystąpiło w poniedziałek 23 kwietnia 2012 w dwuczęściowym happeningu artystycznym Hamlet dwóch czasów.

Dwie odsłony wydarzenia rozegrały się w różnych przestrzeniach, miały też odrębne konwencje. Część pierwsza, z inspiracji i pod opieką artystyczną Andrzeja Wajdy, odbyła się w samo południe na Długim Targu w Gdańsku. Najbardziej reprezentacyjna z ulic miasta zamieniła się na godzinę w wielką scenę – z dziesięciu przedproży gdańskich kamienic usłyszeliśmy fragmenty Hamleta. Ponad trzydziestu polskich aktorów, grających w przeszłości rolę Hamleta, zaprezentowało wybrane przez siebie dialogi i monologi z najsłynniejszej ze sztuk, nierzadko w asyście partnerów scenicznych z oryginalnych przedstawień. Aktorzy grali jednocześnie na wszystkich dziesięciu scenach, powtarzając przygotowane fragmenty, tak aby krążąca między scenami publiczność miała szansę podziwiania różnorodności interpretacji Hamleta w wykonaniu polskich gwiazd teatru i kina. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali aktorzy, którzy uczestniczyli w inscenizacjach Hamleta od 1960 do 2011 roku – wystąpili między innymi Maciej Stuhr, Jacek Poniedziałek, Mirosław Baka, Krzysztof Tyniec, Krzysztof Gordon, Tomasz Mędrzak, Jerzy Grałek, Radosław Krzyżowski, a także Paulina Chruściel.

Happening Pierwszy Zjazd Polskich Hamletów w Gdańsku odbył się w otwartej, miejskiej przestrzeni. Aktorzy zmierzyli się z tekstem Shakespeare’a bez scenografii i nagłośnienia.

Występ Marcina Czarnika został opisany w blogu szekspirtrzesieswiatem.wordpress.com.

Marcin Czarnik w Gdańsku (fot. szekspirtrzesieswiatem.wordpress.com)

Michał Majnicz w Gdańsku (fot. Jerzy Pinkas)

Hamletów zdjęcie zbiorowe (fot. Jerzy Pinkas)

Fotogalerię z Pierwszego Zjazdu Polskich Hamletów w Gdańsku, autorstwa Jerzego Pinkasa, na stronach portalu www.gdansk.pl można zobaczyć TUTAJ.

Po zapadnięciu zmroku, o godzinie 20:00, na placu budowy Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego rozegrała się druga część wydarzenia, wyraźnie osadzona w technologii teatru XXI wieku – spektakl Hamlet transgatunkowy w reżyserii Roberta Florczaka wykorzystujący nowoczesne techniki multimedialne, szczególnie elementy rzeczywistości rozszerzonej. Jednym z najbardziej spektakularnych efektów był nawiązujący do Hamleta wideomapping (wielkoformatowa projekcja 3D) na północnej ścianie teatru. Widowisko zaprezentowane zostało na czterech odrębnych scenach usytuowanych na i w okolicy placu budowy. Widzowie przechodzili grupami, tak by w ciągu ok. 60 minut obejrzeć wszystkie zsynchronizowane fabularnie sceny. Aktorzy biorący udział w wydarzeniu wchodzili w interakcję z partnerami scenicznymi, którzy w przedstawieniu wystąpili w formie projekcji multimedialnych (wcześniej nagranych z wykorzystaniem techniki green box).

 

Pierwszy Zjazd Polskich Hamletów w Gdańsku

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa