W sobotę 1 września 2012 po godzinie 20:00 na wyspie przy Moście Śląsko-Dąbrowskim w Warszawie odbył się pokaz przedstawienia Port Miron w reżyserii Pawła Passiniego przy współpracy Hanny Nowak-Radziejowskiej. Jednego z czterech Mironów zagrał aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu Marcin Czarnik.

W rolach pozostałych Mironów wystąpili Mariusz Bonaszewski, Bartek Topa i Paweł Pabisiak. Spektakl na wodzie to tylko część inscenizacji – całości dopełniła instalacja w podziemiach Centrum Nauki Kopernik.

Port Miron był jednym z wydarzeń trzeciej edycji Festiwalu Przemiany organizowanego przez Centrum Nauki Kopernik. Impreza trwa w stolicy od 1 do 9 września 2012.

 

Twórcy o spektaklu:

Punktem wyjścia do projektu stały się nagrania Mirona Białoszewskiego dla jego niewidomej przyjaciółki Jadwigi Stańczakowej. W miarę odsłuchiwania i ponownego odczytywania tekstów, „przywyka się patrzeć na Warszawę oczami” Białoszewskiego, a jego słowa zaczynają dziać się – tu i teraz. Niczym haiku odsłaniają praktyczną stronę używania poezji.

Miron Białoszewski. Alchemik codzienności, podróżujący mędrzec, barwna, efemeryczna zjawa, „stróż – latarnik” warszawskiego krajobrazu.

Port Miron to opowieść o Białoszewskim i jego Warszawie, a zarazem próba obudzenia odwagi do intensywnego i wrażliwego przeżywania codzienności i Warszawy – którą razem z Białoszewskim będzie można czytać, pisać, składać od nowa, a zarazem poprzez odkrywanie w niej codzienności – składać też od nowa siebie.

Port Miron to przede wszystkim spektakl teatralny. Wyjęte z bloku na Lizbońskiej mieszkanie poety zostanie postawione na Wiśle. Czterech Mironów (Mariusz Bonaszewski, Bartek Topa, Paweł Pabisiak, Marcin Czarnik) to cztery różne postacie, którymi bywał Białoszewski. Na żywo zagrają muzycy – Tomasz Gwinciński z zespołem, zaśpiewa Natalia Przybysz.

Port Miron to także instalacje w podziemiach Centrum Nauki Kopernik. Denis Kolokol oraz Daniel Moński zbudują przestrzeń architektonicznego dźwięku, w której „słowa” będzie można dotknąć jak każdego innego realnego bytu – a zarazem przekształcać je i układać w przestrzeni razem z innymi. Instalacje z Warszawą w 3D to nie tylko próba wykadrowania miasta spojrzeniem Mirona Białoszewskiego. Wejście w interakcje poprzez ruch pozwoli odkrywać nowe poziomy znaczenia miejsc, o których poeta pisał. Sztuka nowych mediów użyta w tym projekcie staje się narzędziem pozwalającym przetłumaczyć nowoczesność i potoczność tekstów Białoszewskiego na współczesny rytm, wrażliwość, intensywność przeżywania.

Miron Białoszewski poszukiwał zawsze nowych form i narzędzi dla ekspresji słowa. Czy dziś korzystałby z narzędzi nowych mediów wydobywając nowoczesność tekstów, odkrywając nowy sens codzienności?

Centrum Nauki Kopernik i Festiwal Przemiany poprzez położenie nad Wisłą i otwartość na łączenie kultury z nowymi technologiami to idealne miejsce do zbudowania opowieści o Mironie Białoszewskim oraz do zadawania pytań o współczesną potrzebę doświadczania opisywania świata.

 

Festiwal Przemiany 2012

Festiwal Przemiany 2012

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa