Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Krzysztof Mieszkowski

Media o nas

Wydarzenie: Spacerownik Teatralny we Wrocławiu

Źródło: "Gazeta Wyborcza - Wrocław" 2015 nr 233

Link do źródła: wroclaw.wyborcza.pl

Data publikacji: 2015-10-05

Spacerem po teatrach

W niedzielę 11 października 2015 zapraszamy na spacer teatralny. To okazja, żeby zwiedzić Capitol i NFM, posiedzieć w loży Opery Wrocławskiej i zajrzeć za kulisy Teatru Polskiego. Można się już zapisywać.

Okazja jest niezwykła. W tym roku przypada 250. rocznica utworzenia przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego Teatru Narodowego, który stał się pierwszym polskim teatrem publicznym. W całej Polsce trwają obchody, które koordynuje Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. W największych miastach odbędą się spacery teatralne.

We Wrocławiu też – zaczniemy w samo południe w teatrze Capitol. Był w 1929 roku najbardziej luksusowym kinoteatrem we wschodnich Niemczech, został częściowo zniszczony w czasie oblężenia Festung Breslau, ale dwa lata temu odzyskał dawny blask. Dosłownie, bo mieni się złotem i srebrem, olśniewa artdecowską dekoracją. Zachował klimat szalonych lat 20. i ducha buntu, także artystycznego, o czym opowie dyrektor Konrad Imiela.

Na naszej trasie znajdą się zarówno teatry z długą i burzliwą przeszłością (jak obchodzący w przyszłym roku 135. rocznicę otwarcia Teatr Miejski, dziś Opera), jak i debiutanci z zadatkami na gwiazdy. Narodowe Forum Muzyki zostało otwarte na początku września i nie wszyscy zdążyli sprawdzić, na czym polega niezwykłość tego miejsca. A w niedzielę będzie okazja!

Zapisywać można się w recepcji redakcji "Gazety Wyborczej" na pl. Solnym.

Przedstawienie: MEDIA MEDEA

Źródło: www.dzielnicewroclawia.pl

Link do źródła: www.dzielnicewroclawia.pl

Data publikacji: 2015-10-02

"Media Medea" [PREMIERA]

Pierwsza tegoroczna premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu podnosi temat mediów, prezentowanej w nich m.in. intymności. Pojawia się też niezwykle ważki temat imigrantów.

*

To bajka o tym, jak zabija się z miłości.
O rozczarowanych królewnach i uciekających do lasu królewiczach.
To bajka o tym, że rozczarowanie obiektem miłości łamie świat na pół i zostawia ofiary.
A co, jeśli to nie bajka, tylko początek rewolucji?
A co, jeśli za oknem kończy się świat?

Ja Medea
katastrofę ubieram jak stanik
codziennie w nowym to smutne rozmiarze
ja Medea
znam sposoby na zabicie wszystkiego
nie znam pusty Internet
sposobu na zabicie czas je karmił
oczekiwań
ja Medea
jeśli nie ma tych na śmierć marzeń metod
i tylko aktorka na scenie
mogą kolejną godzinę trwa spektakl krzyczeć
ja Medea
ile można lat epok
ja krzyczę
krzyczeć

– Media intymność – tak Marzena Sadocha podsumowuje współczesne życie. – Każde nasze słowo wyolbrzymiają media, sami sprzedajemy swoją własną intymność, jesteśmy jej pozbawieni. Każdy z nas powinien się zastanowić nad tym, ile już sprzedał – dodaje.

Reakcja mediów społecznościowych po wydarzeniach związanych z Katarzyną W., która zabiła własne dziecko, skłoniła debiutującą dramatopisarkę do napisania tekstu Media Medea. W przedstawieniu poznajemy cztery Medee i trzech Jazonów.

Sadocha chcę pokazać kobietę jako matkę na różnych etapach – pierwsza z nich dopiero dowiaduję się, że jest w ciąży, druga jest w ciąży zaawansowanej, oraz taka, która ma już kilkuletnią córkę.

– Chcemy zwrócić uwagę na ciężar, jaki jest przypisany roli kobiety. Ciągle od niej wymagamy bardzo dużo – jako opiekunki ogniska domowego, jako tej, która powinna w ściśle określony sposób opiekować się dziećmi – tłumaczy Sadocha.

Według mitu Medea była zawsze symbolem bezwzględnego okrucieństwa, zemsty – w imię namiętnej miłości. Medea poświęciła wszystko dla miłości i została zdradzona. Opowiada również o tym, jak zabija się z miłości.

W sztuce pojawia się również wątek imigrantów, bardzo medialny, ale i aktualny temat. Medea w dramacie Seneki, jak i u Eurypidesa pochodzi z obcego kraju. Mówi innym językiem, inaczej wygląda, budzi lęk i nienawiść.

– Ludzie, którzy uciekają przed bombami, przed wojną w ich kraju są przez media traktowani jako masa. Są bardzo uprzedmiotowieni – mówi Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego, wspominając słowa z poniedziałkowej Debaty o mowie nienawiści. – Ci, którzy szukają schronienia w Europie, nie są osobami, nie są upodmiotowieni. Przedstawienie, które będziecie mieli państwo okazję zobaczyć, również zajmuje się tematem o osobie Medei imigrantki. Myślę również, że jest to przedstawienie polityczne. Jeśli teatr nie będzie odpowiadać za świat, to kto będzie za ten świat odpowiadał? Myślę, że artyści dzisiaj ratują w pewnym sensie twarz Europie – podsumowuje.

Premiera spektaklu Media Medea odbędzie się 3 października 2015 na Scenie na Świebodzkim.

Przedstawienie: MEDIA MEDEA

Źródło: TVP Wrocław

Link do źródła: wroclaw.tvp.pl

Data publikacji: 2015-09-30

"Media Medea" o tym, jak zabija się z miłości

Media Medea to najnowsza premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu, która w poetycki sposób porusza najważniejsze problemy dzisiejszego społeczeństwa.

"To bajka o tym, jak zabija się z miłości. O rozczarowanych królewnach i uciekających do lasu królewiczach. To bajka o tym, że rozczarowanie obiektem miłości łamie świat na pół i zostawia ofiary" – tymi słowami Teatr Polski zapowiada najnowszy spektakl Media Medea, który powstał na podstawie tekstu Marzeny Sadochy.

– To jest tekst, który ma bardzo silną formę literacką. Marzena Sadocha znana jest z tego, że jest poetką, jest dramaturgiem w Teatrze Polskim we Wrocławiu, więc ten tekst ma ogromną siłę rażenia – mówi Krzysztof Mieszkowski, dyrektor teatru.

Dla autorki inspiracją stała się historia dzieciobójczyń – od starożytnej Medei po współczesną Katarzynę W. – Chcemy zwrócić uwagę na ciężar, jaki jest przypisany roli kobiety. Ciągle od niej wymagamy bardzo dużo – jako opiekunki ogniska domowego, jako tej, która powinna w ściśle określony sposób opiekować się dziećmi – tłumaczy Sadocha.

– Dla mnie bardzo ważnym wątkiem jest emigracja, ale emigracja też mężczyzn. W każdej z tych nowel, o których opowiadamy, mówimy o tym, że mężczyźni są nieobecni – dodaje Marcin Liber, reżyser spektaklu.

W przedstawieniu poznajemy cztery Medee i trzech Jazonów. W jednego z nich wciela się debiutujący Piotr Nerlewski. – Mamy do czynienia z tekstem poetyckim, więc to też jest wyzwanie – przynajmniej dla mnie, żeby przejść przez ten tekst, wydobyć z niego to, co jest najważniejsze – mówi aktor.

Rezultat tej pracy będzie można zobaczyć 3 października 2015 podczas prapremiery na Scenie na Świebodzkim.