Facebook

You Tube

Twitter

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Krzysztof Mieszkowski

Media o nas

Wydarzenie: Wszechnica Teatralna 19-05-...

Data publikacji: 2014-06-05

Po Wszechnicy Teatralnej o Szekspirowskich kochankach

Cykl spotkań nauczycieli akademickich oraz osób związanych z kulturą i sztuką z uczniami gimnazjum i liceum jest doskonałą alternatywą dla klasycznych lekcji w ławach szkolnych. Prezentacje mają formę wykładów odwołujących się do materiału obowiązującego w programie nauczania. Jednak podstawa programowa stanowi jedynie punkt wyjściowy do poszukiwań nowych sposobów podejścia do zagadnień szkolnych. Mimo że uczniowie, jak to bywa na wykładach, nie są wyrywani indywidualnie do odpowiedzi, nie oznacza to, że nie biorą czynnego udziału, gdy tylko zostaną do tego zachęceni.

Gdy podczas Wszechnicy Teatralnej, która miała miejsce 19 maja 2014 roku, poprowadzonej przez dr. hab. Dariusza Dybka – adiunkta w Zakładzie Historii Literatury Dawnej Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego – zatytułowanej Szekspirowscy kochankowie, młodzież została zapytana o to, jakie zna postacie najsłynniejszych literackich kochanków, z widowni zaczęły padać liczne odpowiedzi. Oczywiście między Tristanem i Izoldą, Ligią i Winicjuszem i paroma innymi znanymi zakochanymi, pojawiającymi się na kartach szkolnych lektur (i nie tylko: została również zgłoszona kandydatura pary szkolnej, ale z uwagi na sławę prawdopodobnie jedynie wewnątrzgimnazjalną i pozaliteracką została zdyskwalifikowana w przedbiegach), nie mogły w końcu nie zostać wymienione imiona bohaterów ze sztuk autorstwa słynnego angielskiego dramatopiasarza, poety i aktora londyńskiego teatru The Globe. Pośród nich oczywiście nie zabrakło Romea i Julii. Młodzi z Werony, których połączyło zakazane uczucie, pochodzący ze z dwóch zwaśnionych rodów: Montekich i Kapulettich ("My only love sprung from my only hate!") wygrali zdecydowaną liczbą głosów, tym samym zostając uznanym za najpopularniejszą parę w historii.

Jak stwierdził prowadzący, nieukrywający, że Williama Shakespeare’a jako autora darzy wyjątkową sympatią, nie można zaprzeczyć faktowi, że mamy do czynienia z bezapelacyjną gwiazdą wśród literatów, którego dzieła cieszą się nieprzerwanym powodzeniem od przełomu XVI/XVII wieku do dzisiaj. Tylko w samym Teatrze Polskim we Wrocławiu ostatnimi czasy w repertuarze widniały takie tytuły, jak Titus Andronicus w reżyserii Jana Klaty czy Sen nocy letniej i Hamlet w reżyserii Moniki Pęcikiewicz. Bez wątpienia jest to nieustająco jeden z najpopularniejszych dramatopisarzy, również w naszym mieście. Na dużym ekranie także jest częstym gościem, skoro na postawie tekstów jego autorstwa do tej pory zostało zrealizowanych ponad siedemset filmów.

Została nawet przytoczona anegdotka o uczestniku holenderskiego reality show, który zaskarbił sobie popularność wśród widzów i wygraną edycji programu za sprawą nieznajomości nazwiska autora Hamleta (przypuszczalnie oglądający program zaczęli słać głosy, żeby dać upust swojemu zdziwieniu). Prawdziwy "wyczyn" i wyjątek na skalę ogólnokrajową, a może światową. Historii i anegdot zapadających w pamięć, przytoczonych w sposób przystępny i z humorem, było zresztą wiele, czym bezsprzecznie prowadzący przyciągnął uwagę i zjednał sobie sympatię uczniów. W sposób ciekawy i klarowny wykładowca przedstawił gimnazjalistom m.in. czasy, w których tworzył "Anglik tysiąclecia" – okres panowania Elżbiety I i Jakuba I czy historię rodzącego się teatru elżbietańskiego, a całości prezentacji dopełniał pokaz zdjęć, przybliżający realia epoki.

Pod koniec spotkania słuchacze zostali zachęceni do sięgnięcia po dzieła Williama Shakespeare’a ponad te, które widnieją na liście lektur, chociaż oczywiście dobrym początkiem dla tych, którzy jeszcze nie czytali, będzie zapoznanie się z treścią Romea i Julii. Został też ogłoszony konkurs na recenzję dowolnego filmu, który powstał na podstawie któregoś z dzieł słynnego Anglika.

Wydarzenie: ...

Źródło: Radio Wrocław

Data publikacji: 2014-05-09

Recenzja SZAPOCZNIKOW. STAN NIEWAŻKOŚCI / NO GRAVITY w Radiu Wrocław

Niektóre elementy na tej stronie w celu poprawnego wyświetlenia wymagają instalacji Adobe Flash Player oraz włączonej obsługi skryptów JavaScript.

Przedstawienie: TERMOPILE POLSKIE

Źródło: Radio Wrocław

Data publikacji: 2014-05-04

Recenzja Termopil polskich w Radiu Wrocław

Niektóre elementy na tej stronie w celu poprawnego wyświetlenia wymagają instalacji Adobe Flash Player oraz włączonej obsługi skryptów JavaScript.