Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

Magda Piekarska, Dorota Oczak-Stach, Ewa Wilczyńska

14-godzinne "Dziady" w Teatrze Polskim. "To było wspaniałe przeżycie"

Przedstawienie:
DZIADY
Wydarzenie:
Dziady - premiera...
Źródło:
"Gazeta Wyborcza - Wrocław" online
Data publikacji:
2016-02-22

Nigdy nie było takiego aplauzu. Widzowie zmęczeni, ale zadowoleni. Niektórzy już deklarują: – Chętnie wybrałbym się jeszcze raz na taki 14-godzinny spektakl. To wydarzenie budzące dreszcze – o Dziadach bez skrótów w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

 

O godzinie 2:30 w nocy z soboty na niedzielę zakończyła się premiera najdłuższego spektaklu w Polsce. Dziady bez skrótów zostały wystawione w Teatrze Polskim. Zapytaliśmy wychodzących widzów o wrażenia. Spektakl zakończył się wyjątkową, aż 10-minutową owacją na stojąco. Na scenie pojawiło się kilkadziesiąt osób – wszyscy aktorzy, reżyser i pozostali twórcy. Oni również bili brawo – dla widowni i rzucali jej kwiaty, które wcześniej otrzymali.

Podkreślali niezwykłą atmosferę i pozytywne nastawienie publiczności: – Aktorzy innych scen i spektakli mogą pozazdrościć.

Józef Ogonowski, inspektor widowni, który pracuje w teatrze od 1992 roku, mówi, że nie widział nigdy takiego aplauzu.

Niemal cała publiczność wytrwała do końca. Największym wyzwaniem dla widzów okazała się część czwarta i ostatnia, która zaczęła się już po północy. Mistrzowski Bartosz Porczyk (Gustaw) musiał walczyć ze zmęczeniem własnym i publiki. Niektórzy już bowiem drzemali.

Zachwyceni

– Czekałam na ten spektakl, ponieważ widziałam już wcześniej poszczególne części – mówi Bogumiła Mandat. Podkreśla, że odczytanie Dziadów w zupełnie inny sposób niż tradycyjny jest bardzo interesujące. Jan Pelczar z Radia RAM chętnie wybrałby się jeszcze raz na taki 14-godzinny spektakl. – Dla mnie jako kinomana, który regularnie bywa na festiwalach filmowych, taki czas spędzony na widowni to nie jest żadne novum. Podczas Nowych Horyzontów z kina nie wychodzę praktycznie przez 10 dni – podkreśla.

Ale spektakl Michała Zadary docenia nie tylko za długość: – Objawieniem dzisiejszego dnia był Ustęp. Bo jeśli coś, co jest przypisem, trudnym do zobrazowania potokiem słów, zostaje pokazane w tak awangardowy sposób, to znaczy, że mamy do czynienia z prawdziwym skarbem. Ten zespół potrafił genialny pomysł zrealizować z niezwykłym talentem.

Michał Merczyński podkreśla, że było to tak niesamowite widowisko. Mimo iż trwało 14 godzin, w ogóle nie czuł zmęczenia: – Dziady to wspaniały tekst. Usłyszeć go w całości – to było wspaniałe przeżycie.

Docenia pracę całego zespołu, ale to, co zwróciło jego uwagę, to dwójka młodych aktorów: – Jeżeli tak wygląda przyszłe pokolenie aktorów, to ja jestem o tę przyszłość spokojny. – Przyznaję, 14 godzin w teatrze było męczące, ale wrażenia są wspaniałe – mówi Rościsław Banaszek.

Kto nie chciał zobaczyć

Po raz pierwszy w historii polskiego teatru publiczność ogląda Dziady w całości, w ciągu jednej doby i bez najmniejszych skrótów.

Krzysztof Mieszkowski, dyrektor Teatru Polskiego, komentował: – Dzisiejszy dzień jest historyczny dla teatru w Polsce, jednak ani prezydent RP, ani Minister Kultury, ani żaden inny urzędnik z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie skorzystał z zaproszenia na spektakl.

Mieszkowski chciał, żeby prezydent Polski Andrzej Duda objął przedstawienie patronatem, ale ten się nie zgodził. Teatr zaprosił na spektakl również prezydenta Wrocławia, marszałka, wojewodę, przedstawicieli ESK. Oni również nie przybyli.

Na widowni byli za to m.in. Olga Tokarczuk, Agata Duda-Gracz, prof. Mirosław Kocur, Kamil Dąbrowa, odwołany szef radiowej Jedynki, i Mateusz Matyszkowicz, nowy szef TVP Kultura.

Inne media

Jacek Cieślak Małpa domaga się banana Rozmowy
DZIADY
Joanna Targoń Po premierze Recenzje
Aneta Kyzioł Zapuścić kły w dusze Recenzje
Magda Piekarska To im zawdzięczamy historyczne "Dziady" Wydarzenia
Jacek Cieślak Wieczór, który przeszedł do historii Rozmowy
Sławomir Sierakowski 14 godzin z Mickiewiczem Recenzje
Mirosław Kocur Pełen guślarstwa obrzęd świętokradzki Recenzje
Magda Piekarska Zwycięstwo "Dziadów" i Teatru Polskiego Recenzje
Magda Piekarska Tokarczuk o "Dziadach", czyli święcie i strachu w teatrze
Wydarzenie: Dziady - premiera całości tekstu na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego
Wydarzenia
Magda Piekarska, Dorota Oczak-Stach Wielka owacja dla "Dziadów"
Wydarzenie: Dziady - premiera całości tekstu na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego
Wydarzenia
Magda Piekarska Jak Zadara "Dziady" przywrócił
Wydarzenie: Dziady - premiera całości tekstu na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego
RecenzjeWydarzenia
PAP Dariusz Kosiński: "Dziady" Zadary to już klasyka Wydarzenia
Grzegorz Chojnowski "Dziady" na medal Recenzje
Edwin Bendyk "Dziady" na poważnie, żadnych skrótów Recenzje
Katarzyna Kaczorowska Sobota w Teatrze Polskim Zapowiedzi
Magda Piekarska Jak przetrwać "Dziady". Poradnik survivalowy WydarzeniaZapowiedzi
Magda Piekarska WARTO 2016. Anna Makowska-Kowalczyk - aktorka i lalkarka
Wydarzenie: Małgorzata Gorol, Andrzej Kłak i Anna Makowska-Kowalczyk nominowani do nagrody WARTO
Wydarzenia
Katarzyna Niedurny Dźwięk migawki Rozmowy