Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

Magda Piekarska, Dorota Oczak-Stach

Wielka owacja dla "Dziadów"

Przedstawienie:
DZIADY
Wydarzenie:
Dziady - premiera...
Źródło:
"Gazeta Wyborcza - Wrocław" 2016 nr 43
Data publikacji:
2016-02-22

Dziesięciominutowe owacje na stojąco zakończyły trwający aż 14 godzin maraton Dziadów w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Tak intensywny seans z Mickiewiczem to bezprecedensowe wtdarzenie we współczesnym teatrze.

– Odkąd tu pracuję, nigdy nie widziałem takich owacji – mówił po spektaklu Józef Ogonowski, inspektor widowni, pracujący w Teatrze Polskim od 1992 roku.

I rzeczywiście aplauzu, jaki artystom zgotowała publiczność w środku nocy, nie da się z niczym porównać. Były brawa, okrzyki, kwiaty rzucane w obie strony, nawet łzy. Między sobotnim popołudniem a 2 w nocy na widowni zwolniło się może kilka miejsc.

Niemal cała publiczność wytrwała do końca. Największym wyzwaniem dla widzów okazała się część czwarta i ostatnia, która zaczęła się już po północy. Mistrzowski Bartosz Porczyk, grający Gustawa, musiał walczyć ze zmęczeniem własnym i publiki. Niektórzy już bowiem drzemali.

Pisarka Olga Tokarczuk dołączyła do publiczności Dziadów ok. godziny 21, kiedy rozpoczął się Ustęp. Kilka osób zrobiło sobie przerwę po części II, żeby wrócić wieczorem. Menedżer kultury Michał Merczyński podkreślał: – To niesamowite widowisko, mimo iż trwało 14 godzin, w ogóle nie czuł zmęczenia. Dziady to wspaniały tekst. Usłyszeć go w całości to wspaniałe przeżycie.

Spektakl w reżyserii Michała Zadary to zwycięstwo nad dotychczasową doktryną, mówiącą, że tekst Mickiewicza nie nadaje się do wystawienia w całości w teatrze. Teraz pokazano go bez najmniejszych skrótów. Oprócz zaprezentowanych w ciągu dwóch ubiegłych lat czterech części przedstawiono też Ustęp, zainscenizowany na kształt koncertu, Objaśnienia (pomyślałby kto, żeby w teatrze wystawić przypisy do utworu, a Zadara zrobił to doskonale!) oraz wiersz Do przyjaciół Moskali.

Ci, którzy widzieli premierowe wykonania sprzed dwóch lat i roku, podkreślali, że tym razem Dziady zabrzmiały dużo lepiej. Mimo swojej różnorodności stylistycznej i tematycznej Zadarze udało się wszystkie części spiąć w spójną całość, zakończoną czytelną puentą.

Na widowni zasiedli m.in. pisarka Olga Tokarczuk, Dorota Monkiewicz, szefowa Muzeum Współczesnego Wrocław, pisarka Agnieszka Wolny-Hamkało, Igor Ostachowicz, podsekretarz stanu w kancelarii byłego premiera Donalda Tuska, publicysta Sławomir Sierakowski czy Kamil Dąbrowa, były dyrektor programu I Polskiego Radia.

Nie dopisali za to politycy i urzędnicy. Zaproszenia zostały wysłane do: prezydenta RP, ministra kultury, marszałka województwa, wojewody, prezydenta Wrocławia i szefów Europejskiej Stolicy Kultury. Nikt z nich nie przybył.

Dyrektor teatru Krzysztof Mieszkowski: - To historyczny dzień dla teatru w Polsce, jednak ani prezydent RP, ani minister kultury, ani żaden inny urzędnik z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie skorzystał z zaproszenia na spektakl.

Mieszkowski chciał, żeby prezydent Polski Andrzej Duda objął przedstawienie patronatem, ale ten nie zgodził się.

Na jedyną przewidzianą powtórkę maratonu, zaplanowaną na 9 kwietnia, nie ma już biletów.

Inne media

Jacek Cieślak Małpa domaga się banana Rozmowy
DZIADY
Joanna Targoń Po premierze Recenzje
Aneta Kyzioł Zapuścić kły w dusze Recenzje
Magda Piekarska To im zawdzięczamy historyczne "Dziady" Wydarzenia
Jacek Cieślak Wieczór, który przeszedł do historii Rozmowy
Sławomir Sierakowski 14 godzin z Mickiewiczem Recenzje
Mirosław Kocur Pełen guślarstwa obrzęd świętokradzki Recenzje
Magda Piekarska Zwycięstwo "Dziadów" i Teatru Polskiego Recenzje
Magda Piekarska Tokarczuk o "Dziadach", czyli święcie i strachu w teatrze
Wydarzenie: Dziady - premiera całości tekstu na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego
Wydarzenia
Magda Piekarska, Dorota Oczak-Stach, Ewa Wilczyńska 14-godzinne "Dziady" w Teatrze Polskim. "To było wspaniałe przeżycie"
Wydarzenie: Dziady - premiera całości tekstu na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego
Wydarzenia
Magda Piekarska Jak Zadara "Dziady" przywrócił
Wydarzenie: Dziady - premiera całości tekstu na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego
RecenzjeWydarzenia
PAP Dariusz Kosiński: "Dziady" Zadary to już klasyka Wydarzenia
Grzegorz Chojnowski "Dziady" na medal Recenzje
Edwin Bendyk "Dziady" na poważnie, żadnych skrótów Recenzje
Katarzyna Kaczorowska Sobota w Teatrze Polskim Zapowiedzi
Magda Piekarska Jak przetrwać "Dziady". Poradnik survivalowy WydarzeniaZapowiedzi
Magda Piekarska WARTO 2016. Anna Makowska-Kowalczyk - aktorka i lalkarka
Wydarzenie: Małgorzata Gorol, Andrzej Kłak i Anna Makowska-Kowalczyk nominowani do nagrody WARTO
Wydarzenia
Katarzyna Niedurny Dźwięk migawki Rozmowy