Facebook

YT

Twitter

Instagram

Teatr Polski we Wrocławiu, dyrektor Cezary Morawski

ISZ

Bullerbyn we Wrocławiu

Źródło:
kulturaonline.pl
Data publikacji:
2013-03-05

Próżno by szukać tej osady na mapie Szwecji. A jednak o tym, że Bullerbyn naprawdę istnieje, nie mają wątpliwości dzieci niemalże na całym świecie. Na książce Astrid Lindgren (wydanej po raz pierwszy w 1947 roku) wychowało się wiele pokoleń. Co ciekawe, współczesne dzieci spod znaku tabletów i gamepadów również zaczytują się w opowieści o gromadce małych przyjaciół z Zagrody Środkowej, Południowej i Północnej (niektórzy z przymusu - bo to lektura obowiązkowa, a inni z czystej ciekawości).

Nie dziwota, że co jakiś czas twórcy teatralni próbują ducha przygody i ciepłego humoru przenieść na deski teatru (z różnym skutkiem). Tym razem za adaptację Dzieci z Bullerbyn wzięli się artyści z wrocławskiego Teatru Polskiego pod wodzą Anny Ilczuk - aktorki znanej szerszemu gronu z serialowych ról w Pierwszej miłości, Fali zbrodni czy Świecie według Kiepskich, węższemu zaś - ze świetnych ról w spektaklach grupy artystycznej Ad Spectatores (ostatnio wspólnie z Martą Ojrzyńską otrzymała nagrodę wARTo, przyznawaną przez "Gazetę Wyborczą", za spektakl Molly B.).

Jest to pierwsza od dłuższego czasy realizacja Teatru Polskiego robiona z myślą o młodym widzu. Na scenie zobaczymy Martę Ziębę, Dagmarę Mrowiec, Sylwię Boroń, Michała Mrozka, Andrzeja Kłaka i Marcina Pempusia. Do każdego spektaklu scenografię będą współtworzyć dzieci. - Gwarantujemy dużo śmiechu i wspólnej zabawy aktorów z dziećmi - zapewniają twórcy przedstawienia.

Spektakl powstaje w ramach obchodów 19. Dni Kultury Szwedzkiej na Dolnym Śląsku. W dniu premiery - 27 marca - odbędzie się w foyer teatru (Scena Kameralna) kiermasz książek Astrid Lindgren przygotowany przez Wydawnictwo Zakamarki.