Mieczysława Wazacz – Miasto ocalałych

<!–

przekład – Elżbieta Ogrodowska-Jesionek

–>

reżyseria – Helena Kaut-Howson

czytała: Marta Zięba

 

Miasto ocalałych to historia dojrzewania w świecie przesiedleńców i ocalonych w pierwszych latach powojennych we Wrocławiu. Rzeczywistość widziana oczyma dorastającej dziewczynki jest brutalna, burzliwa i jednocześnie pełna uroku. Widnokrąg bohaterki zdominowany został przez podświadomy konflikt z matką, będącej typem współczesnej Matki Courage, której energia i pęd ku lepszemu są reakcją na straszliwe przeżycia w czasach okupacji. Miasto ocalałych oparto na autentycznych losach pierwszej fali osiedleńczej na Ziemiach Odzyskanych, losach sięgających przeszłości i rzutujących na czasy obecne. Skorupka dzieciństwa versus dojrzałość i starość. Koegzystencja tych biegunów w życiu człowieka we Wrocławiu nabiera jedynego w swoim rodzaju charakteru, bo tradycje i obyczaje przyszły do Wrocławia z zewnątrz z nowymi mieszkańcami, kreując to miasto na swojego rodzaju symbol powojennej Europy.

<!–

Od reżyserki:
xx.

–>

Mieczysława Wazacz – absolwentka łódzkiej „Filmówki”. Od przeszło 30 lat mieszka i pracuje w Londynie. Jej filmy dokumentalne pokazywane były w Telewizji Polskiej i na festiwalach filmowych. Jest autorką sztuk telewizyjnych i teatralnych, a także opowiadań publikowanych w Polsce i w Londynie.

Helena Kaut-Howson – zamieszkała w Londynie, uznana reżyserka teatralna i operowa, autorka adaptacji i tłumaczeń. Absolwentka reżyserii w Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie i RADA w Londynie. Od wielu lat reżyseruje w Wielkiej Brytanii, Kanadzie, USA, Japonii, Izraelu i od czasu do czasu w Polsce. Publiczność wrocławska oglądała jej Zwycięstwo we Wrocławskim Teatrze Współczesnym oraz Zemstę nietoperza w Operze Wrocławskiej.

Czytanie przygotowane w ramach XVIII Dolnośląskiego Festiwalu Nauki.

<!–

 

Wstęp wolny! Zapraszamy!

–>

 

 

W dziesiątym sezonie „Czynnych poniedziałków” ponownie zapraszamy publiczność do wzięcia udziału w plebiscycie na najlepsze Czytanie – przez cały rok na naszej stronie internetowej zbieramy Państwa głosy, które wyłonią zwycięzcę. Możliwość głosowania i komentowania jest uruchamiana na podstronach kolejnych Czytań, od Miasta ocalałych począwszy, dwie godziny od rozpoczęcia każdej imprezy.

Publiczność „Czynnych poniedziałków” uznała, że w sezonie 2014/2015 najlepsze Czytanie przygotowała Małgorzata Siuda na podstawie sztuki Agnieszki Wolny-Hamkało Dzień dobry, wszyscy umrzemy.

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa