W poniedziałek 10 grudnia 2012 o godzinie 19:00 w Austriackim Forum Kultury w Warszawie (ul. Próżna 8) przy współpracy Agencji Dramatu i Teatru z okazji 150. rocznicy urodzin Arthura Schnitzlera odbyło się czytanie wybranych fragmentów z cyklu jednoaktówek Anatol w przekładzie prof. Barbary Surowskiej i pod opieką reżyserską Leny Frankiewicz. W obsadzie znalazł się aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu Michał Chorosiński. Po czytaniu zorganizowano dyskusję. Wstęp był wolny.

Organizatorzy o czytaniu:

Prezentowane pierwsze trzy scenki z cyklu siedmiu jednoaktówek, nazwanych od imienia postaci pierwszoplanowej Anatol (1888–92), wprowadzają znakomicie w nastrój tego utworu, który obok Korowodu (1896/97) oraz noweli opartej na monologu wewnętrznym Leutnant Gustl (1900), należy do szczytowych osiągnięć młodego wówczas, austriackiego autora.

Anatol jest – według określenia Schnitzlera – typem „lekkomyślnego melancholika”, jego partnerkami w wybranych scenach są zaś kobieta z wyższych sfer i dziewczyna z nizin społecznych. Anatol żyje złudzeniami, uciekając od prawdy o sobie i otaczającym go świecie, którą tylko pozornie pragnie odkrywać. Scenka trzecia, Epizod, dezawuuje Anatola – jak każda zresztą scenka tego cyklu – jako niepoprawnego marzyciela, który chce wierzyć, że doznaje prawdziwej, niezniszczalnej, dozgonnej miłości, choć jego chorobliwa zazdrość i brak zaufania do kobiet skłaniają go do ustawicznych zmian partnerek i pozwalają co najwyżej przeżywać przelotne miłostki.

Arthur Schnitzler (ur. 15 maja 1862 w Wiedniu, zm. 21 października 1931 tamże) – austriacki prozaik, dramatopisarz i lekarz. Jest uważany za jednego z najważniejszych przedstawicieli wiedeńskiego modernizmu.

Słowo wstępne:
prof. Barbara Surowska

Opieka reżyserska:
Lena Frankiewicz

Obsada:
Michał Chorosiński
Agata Góral
Lena Frankiewicz
Mateusz Lewandowski

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa