W sobotę 25 kwietnia 2015 o godzinie 20:00 w Kościele Akademickim pw. Świętego Ducha przy Rynku Staromiejskim w Toruniu pod patronatem marszałka województwa kujawsko-pomorskiego Piotra Całbeckiego odbył się koncert Missa pro defunctis zorganizowany z okazji 75. rocznicy zbrodni katyńskiej. Wystąpił w nim gościnnie aktor Teatru Polskiego we Wrocławiu Michał Chorosiński.

Zabrzmiało Requiem d-moll Gabriela Fauré w wykonaniu muzyków z Filharmonii Pomorskiej w Bydgoszczy, Chóru Akademickiego Uniwersytetu im. Mikołaja Kopernika w Toruniu (przygotowanie chóru – Arkadiusz Kaczyński) oraz solistów: Katarzyny Jaracz (sopran) i Damiana Wilmy (baryton). Dyrygował Mykoła Diadiura – szef Opery w Kijowie i pierwszy dyrygent Filharmonii Kijowskiej.

Oprócz Michała Chorosińskiego wystąpiili również aktorzy związani z Kujawsko-Pomorskim Impresaryjnym Teatrem Muzycznym w Toruniu: Agnieszka Płoszajska, Kornelia Raniszewska, Dariusz Bereski oraz Witold Szulc. W ich interpretacji usłyszeliśmy fragmenty listów i pamiętników oraz poezji nawiązujących do zbrodni dokonanej na polskich oficerach. Scenariusz oraz przygotowanie koncertu: Anna Wołek i Maciej Puto, produkcja: Kujawsko-Pomorski Impresaryjny Teatr Muzyczny oraz Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Wstęp był wolny.

 

Missa pro defunctis pamięci ofiar Katynia - 2015 - plakat

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa