projekt Théâtre BE >< PL Teatr

Rudi Bekaert – No co ty powiesz!

przekład – Małgorzata Sikorska-Miszczuk

reżyseria – Karolina Maciejaszek

czytają: Monika Bolly, Dominika Kojro, Dagmara Mrowiec, Ewa Skibińska, Agata Skowrońska, Marta Zięba, Błażej Michalski, Michał Opaliński, Marcin Pempuś, Paweł Kutny

Ksenofobia mieszkańców pewnego bloku ukazana przez pryzmat zasłyszanej na klatce schodowej plotki. Bekaert, znany z sarkastycznego podejścia do rzeczywistości, także i w tym tekście za pomocą wygłaszanych przez bohaterów truizmów, obnaża nie tylko dwulicowość szczelnie zamkniętego na świat zewnętrzny środowiska, ale i demaskuje kolejne absurdy życia codziennego. Fragmenty pojedynczych, pozornie nic nieznaczących rozmów, tworzą skomplikowaną brukselską atmosferę tekstu, który w nowatorski sposób wykorzystuje możliwości potocznego języka. Sztuka w tłumaczeniu Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk, wielokrotnie nagradzanej dramatopisarki i scenarzystki, autorki m.in. kilkakrotnie wystawianych Śmierci Człowieka-Wiewiórki oraz Szajby, doskonale oddaje kwintesencję belgijskiego poczucia humoru.

Rudi Bekaert – urodzony w 1963 roku. Pisze teksty w języku francuskim oraz holenderskim. Jego pierwsza sztuka Ja ja maar nee nee/Ah oui ça alors la (No co ty powiesz!) została wystawiona przez grupę Dito’Dito (grupa grająca spektakle w języku holenderskim) oraz Transquinquennal (grupa grająca w języku francuskim) i od razu stała się hitem. Rudi Bekaert otrzymał Prix du Théâtre dla najlepszego pisarza w 1998 roku. W roku 2000 jego sztuka Kortom/Enfin bref (Wreszcie krótko) miała swoją prapremierę w czasie Kunstenfestivaldesarts w Brukseli. Dla Speeltheater napisał Schneeuw (Śnieg), sztukę dla trzylatków. Jego najnowszy tekst to po raz kolejny koprodukcja Dito’Dito i Transquenquennal, wystawiana pod tytułem Sto sposobów na to, aby zniknąć i być wolnym. Sztuka No co ty powiesz! jest tłumaczona na język koreański i w przyszłym roku będzie miała premierę w Seulu.

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa