Stanisław Ignacy Witkiewicz – ONI

<!–

przekład – Elżbieta Ogrodowska-Jesionek

–>

reżyseria – Oskar Sadowski

dramaturgia – Małgorzata Maciejewska

scenografia – Karolina Pająk

wideo – Katarzyna Borelowska

kostiumy – Małgorzata Kłosowska

muzyka – Maciej Kuśnierz

asystentka reżysera – Alicja Szumańska

producent – Katarzyna Majewska

czytali: Sylwia Boroń, Anna Ilczuk, Aldona Struzik, Janka Woźnicka, Marta Zięba, Mikołaj Jodliński (gościnnie), Dariusz Maj, Adam Szczyszczaj, Andrzej Szeremeta

 

Faza narkotyczna otwiera drzwi do spektrum sprzecznych pragnień, do obserwacji rozpadu rzeczywistości zewnętrznej, która zaraża mikrokosmos związku dwójki głównych bohaterów Witkacego – Bałandaszka i Spiki. Razem z nimi badamy graniczną sytuację zagrożenia, przeczuwamy, że nadchodzą Oni. Oni są zagrożeniem. Wyobrażeni w sennym zwidzie narkotykowym czy realni? Dzisiaj nikt nie może czuć się bezpieczny, bo oto Oni wchodzą z butami i chcą zaprowadzić swoje porządki. Czy my schowani za senną szybą naszego bezpieczeństwa i bezwładu nie jesteśmy zbyt osłabieni, by zapobiec katastrofie i stawić opór?

Bo tak naprawdę gdzie przebiega granica?

Czy Oni nie wyrośli z nas?

Czy Oni nie są Nami?

 

Czytanie odbyło się w dniu święta 250. rocznicy powstania teatru publicznego w Polsce. Organizowane było przez Teatr Polski we Wrocławiu wspólnie z Uniwersytetem Wrocławskim w ramach międzynarodowej konferencji naukowej Stanisław Ignacy Witkiewicz. Konteksty filozoficzne, teatralne i filmowe.

<!–

Wstęp wolny! Zapraszamy!

–>

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa