Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI przygotował z okazji przypadającego 27 marca 2012 51. Międzynarodowego Dnia Teatru orędzie, którego autorem jest w tym roku John Malkovich.

Czuję się zaszczycony prośbą, jaką skierował do mnie działający przy UNESCO Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, o wygłoszenie orędzia z okazji 50. rocznicy Międzynarodowego Dnia Teatru. Pragnę skierować kilka myśli do wszystkich moich znajomych i nieznajomych towarzyszy w pracy teatralnej.

Niech wasze dzieła będą ważne i oryginalne. Niech będą głębokie, wzruszające, niepowtarzalne i niech skłaniają do refleksji. Niech wspierają nas w rozważaniach nad tym, co znaczy być człowiekiem, i niech w tych rozważaniach znajdzie się wiele serca, szczerości i wdzięku. Obyście przezwyciężali przeciwności losu, cenzurę, ubóstwo i nihilizm, z jakimi wielu z was z pewnością przyjdzie się zmierzyć. Bądźcie obdarzeni talentem i dyscypliną, które pozwolą wam mówić o biciu ludzkiego serca w całej jego złożoności, jak również pokorą i ciekawością, by uczynić z tego dzieło swojego życia. I niech to, co jest w was najsilniejsze – bowiem zdoła tego dokonać tylko to, co w was najsilniejsze, i to zaledwie w bardzo rzadkich i krótkich chwilach – nada formę temu najprostszemu z pytań: „jakie jest nasze życie?”.

Powodzenia!

***

John Malkovich jest aktorem, producentem, scenarzystą i reżyserem, lecz przede wszystkim człowiekiem teatru.

Po odkryciu teatru na początku lat 70. na Uniwersytecie Stanowym Illinois, wspólnie z Terrym Kinneyem, Jeffem Perrym i Garym Sinise’em, w 1976 roku założył słynną grupę teatralną Steppenwolf Theater Company.

Sławę w filmie przyniosła mu interpretacja roli hrabiego Valmonta w filmie Niebezpieczne związki (reż. Stephen Frears) u boku Michelle Pfeiffer i Glenn Close. Po tej roli, wyznaczającej ważny zwrot w jego karierze, zagrał w ponad siedemdziesięciu filmach w Stanach Zjednoczonych oraz za granicą.

Jako autor licznych i różnorodnych kreacji aktorskich, był dwukrotnie nominowany do Oscara dla najlepszego aktora drugoplanowego za role w filmach Miejsca w sercu (1984) oraz Na linii ognia (1993), i zdobywał nagrody za interpretacje aktorskie w filmach takich, jak Pola śmierci, Niebezpieczne związki, Być jak John Malkovich czy Oszukana.

Po sukcesie spektakli Hysteria (Théâtre Marigny, 2002) oraz Good canary (Théâtre Comédia, 2007), w 2011 r. wyreżyserował w Théâtre de l’Atelier swój trzeci spektakl teatralny w Paryżu, Les Liaisons Dangeureuses, za którego inscenizację otrzymał nagrodę Moliera.

Międzynarodowy Dzień Teatru 2012

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa