W sobotę 28 listopada 2015 o godzinie 19:00 na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego pokazaliśmy Dziady. Części I, II i IV oraz wiersz Upiór Adama Mickiewicza w reżyserii Michała Zadary – jedno z trzech przedstawień, które Teatr Polski we Wrocławiu zgłosił do pierwszej edycji Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”. Dziady zostały zagrane w dniu finału Konkursu „Klasyka Żywa” w ramach obchodów 250-lecia teatru publicznego w Polsce, a spektakl poprzedziła transmisja ogłoszenia werdyktu, przygotowana przez TVP Kultura.

W Konkursie na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” wzięły udział 83 spektakle z 31 miast. 28 listopada 2015, kiedy ogłoszono wyniki Konkursu, był dniem niezwykle ważnym w kalendarzu obchodów jubileuszu 250-lecia teatru publicznego w Polsce. Wieczór, w którym na kilkudziesięciu polskich scenach zagrane zostały spektakle czerpiące z polskiej literatury dawnej, stał się żywym dowodem na to, że dzieła te wciąż mają sceniczny potencjał i mogą być z powodzeniem twórczo reinterpetowane. 28 listopada ma szansę stać się świętem polskiej klasyki w teatrze: jeden dzień, ogólnopolski zasięg, tysiące widzów na widowniach, wspólne świętowanie, repertuar podkreślający znaczenie polskiego dramatu w szczególnym dla naszego teatru roku – nie było w jego historii wydarzenia, w którym rodzime utwory dramatyczne tak wyraźnie przypomniałyby o sobie. Ogłoszenie wyników Konkursu „Klasyka Żywa” to tylko pretekst, by spotkać się w teatrze, który jest dobrem publicznym.

Nieformalnie ustanowione „święto klasyki” odwołuje się do tego, czego już raz w roku jubileuszu udało się dokonać. 23 maja 2015 na ponad 100 polskich scenach zagrane zostały spektakle, na które bilety kosztowały symboliczne 250 groszy. Dzień Teatru Publicznego był punktem kulminacyjnym obchodów – finał Konkursu „Klasyka Żywa” był ich symbolicznym zwieńczeniem i ideowo uzupełnił tamto wydarzenie.

Konkurs na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa” organizowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.


Klasyka ŻywaMinisterstwo Kultury i Dziedzictwa NarodowegoInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego250 lat Teatru Publicznego w PolsceTVP Kultura

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa