W sobotę 9 marca 2013 o godzinie 17:00 w Sali Kameralnej Biura Festiwalowego Impart 2016 odbyła się premiera spektaklu Teatru Małego we Wrocławiu – Króla Edypa Sofoklesa w reżyserii aktora Teatru Polskiego we Wrocławiu Stanisława Melskiego, który zarazem wystąpił w roli Tejrezjasza. Oprócz reżysera w obsadzie znalazło się m.in. troje innych aktorów naszej sceny: Monika Bolly, Jan Blecki i Marian Czerski.

O przedstawieniu

Czy można zmienić własny los, przeznaczenie? Takie pytania zadajemy sobie i dziś, kiedy niejednokrotnie zastanawiamy się nad sensem naszego życia. Starożytni Grecy przeznaczenie rozumieli jako wielką i nadrzędną siłę rządzącą światem i nawet bogowie byli wobec niego bezsilni.
Przedstawienie jest współczesną wersją dramatu antycznego, jednego z najwybitniejszych utworów Sofoklesa. Sztuka opowiada o zbrodni niezawinionej Jokasty i Edypa. Wina Edypa polega na tym, że znając wyroki fatum i czyniąc wszystko, by uniknąć przeznaczenia, popełnia jednak nieświadomie zbrodnię ojcobójstwa i kazirodztwa.
Głównym problemem w utworze jest tragizm, charakterystyczny dla tragedii antycznej, który polega na ukazaniu nierozwiązywalnego konfliktu. Starcia jednostki z siłą wyższą (fatum, bogiem, ideą). Zderzenie sprzecznych racji prowadzi do katastrofy i klęski jednostki.
Dramat władcy, męża, ojca, syna. Tragedia człowieka, nad którym ciąży fatum.
Spektakl adresowany do młodzieży szkolnej, ale także dla dorosłych.

przekład – Kazimierz Morawski
układ tekstu i reżyseria – Stanisław Melski
kostiumy – Zofia de Ines
muzyka – Piotr Matuszewski
wizualizacja – Agnieszka Opyt i Dominik Krawczyk

obsada:
Edyp – Łukasz Dziemidok
Jokasta – Dorota Matarrelli
Tejrezjasz – Stanisław Melski
Kreon – Marian Czerski
Posłaniec z Koryntu – Jan Blecki
Posłaniec; Pasterz – Monika Bolly

 

Król Edyp - plakat

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa