reżyseria MICHAŁ ZADARA
druga reżyserka MARTA STREKER
dramaturgia DANIEL PRZASTEK
scenografia ROBERT RUMAS
kostiumy JULIA KORNACKA i AREK ŚLESIŃSKI
światło i wideo ARTUR SIENICKI
muzyka MAJA KLESZCZ i WOJCIECH KRZAK (części I, II, III i IV oraz wiersz Upiór); JAN DUSZYŃSKI (scena Balu w Dziadów części III); JACEK „BUDYŃ” SZYMKIEWICZ (Dziadów części III Ustęp i Objaśnienia)
choreografia sceny Balu w Dziadów części III ROMANA AGNEL
pianistka i korepetytorka (Dziadów część III); kierowniczka muzyczna (Dziadów części III Ustęp i Objaśnienia) JUSTYNA SKOCZEK

Epokowe wydarzenie: pierwszy raz w całości na scenie najważniejsze dzieło w historii polskiego teatru – Dziady Adama Mickiewicza.

Dziady bez skrótów to spektakl zaczynający się w południe i trwający – z przerwami na obiad i kolację – aż do godzin nocnych. Premiera Dziadów w roku 2016 to zwieńczenie trzyletniego projektu artystycznego, to wielkie wyzwanie sceniczne, angażujące cały zespół i całą machinę teatru. Kilkunastogodzinny maraton teatralny wnikliwie oddaje sens słów Mickiewicza.

Reżyser Michał Zadara jak nikt inny rozumie, analizuje i interpretuje polską klasykę. Czyni z Dziadów współczesny i atrakcyjny dyskurs, a oryginalność i wierność inscenizacji potwierdzają główne nagrody ministerialnego Konkursu na Inscenizację Dawnych Dzieł Literatury Polskiej „Klasyka Żywa”.

Zobacz wydarzenie wpisujące się w historię teatru! 160 lat po napisaniu, po raz pierwszy w historii, Dziady bez skrótów.

licencjodawca – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warszawa

587. premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu

Premiera części I, II i IV oraz wiersza Upiór w Teatrze Polskim na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego 15 lutego 2014;

Premiera części III w Teatrze Polskim na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego 10 kwietnia 2015;

Premiera całości tekstu w Teatrze Polskim na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego 20 lutego 2016

Czas trwania: 810 minut (siedem przerw)

Ceny biletów:

I miejsca: 150 zł (norm.), 130 zł (ulg.)
II miejsca: 120 zł (norm.), 100 zł (ulg.)

Każdy bilet sprzedawany online jest droższy o 1,50 zł ze względu na koszty manipulacyjne.

Teatr prowadzi przed spektaklami repertuarowymi (z wyłączeniem premier) sprzedaż dostawek w cenie 15 zł. Sprzedaż jest uruchamiana w kasach, w momencie kiedy wszystkie miejsca na widowni są wykupione. Dostawki są nienumerowane.

Obsada

Dziady. Widowisko – Część I:

Dziewica ANNA ILCZUK
Waleryja JANKA WOŹNICKA
Gustaw BARTOSZ PORCZYK
Guślarz MARIUSZ KILJAN
Chór MONIKA BOLLY, MARIAN CZERSKI, JAKUB GIEL, ANNA ILCZUK, RAFAŁ KRONENBERGER, CEZARY ŁUKASZEWICZ, DAGMARA MROWIEC-MATUSZAK, MICHAŁ MROZEK, EDWIN PETRYKAT, JANKA WOŹNICKA, WOJCIECH ZIEMIAŃSKI, MARTA ZIĘBA
Chór młodzieńców JAKUB GIEL, MICHAŁ MROZEK
Chór młodzieży JAKUB GIEL, DAGMARA MROWIEC-MATUSZAK, MICHAŁ MROZEK
Dziecię KACPER KURYŚ (agencja castingowa Studio ABM)/MIKOŁAJ SZMEICHEL (agencja castingowa Studio ABM)
Starzec BOGUSŁAW DANIELEWSKI
Myśliwy Czarny ADAM SZCZYSZCZAJ

Upiór:

JAKUB GIEL, CEZARY ŁUKASZEWICZ, DAGMARA MROWIEC-MATUSZAK

Wstęp do Dziadów części II:

ANNA ILCZUK

Dziadów część II:

Głos SEAN PALMER (gościnnie)
Chór MONIKA BOLLY, MARIAN CZERSKI, JAKUB GIEL, ANNA ILCZUK, RAFAŁ KRONENBERGER, CEZARY ŁUKASZEWICZ, DAGMARA MROWIEC-MATUSZAK, MICHAŁ MROZEK, JANKA WOŹNICKA, WOJCIECH ZIEMIAŃSKI, MARTA ZIĘBA
Guślarz MARIUSZ KILJAN
Starzec BOGUSŁAW DANIELEWSKI, WOJCIECH ZIEMIAŃSKI
Józio ERYK SKONIECZNY (agencja castingowa Studio ABM)/MICHAŁ STAWISKI (agencja castingowa Studio ABM)
Rózia JULIA LESZKIEWICZ (agencja castingowa Studio ABM)/ALEKSANDRA OCHMAN (agencja castingowa Studio ABM)
Widmo Pana EDWIN PETRYKAT
Chór ptaków nocnych JAKUB GIEL, DAGMARA MROWIEC-MATUSZAK
Kruk RAFAŁ KRONENBERGER
Sowa MARTA ZIĘBA
Dziewczyna SYLWIA BOROŃ
Widmo ADAM SZCZYSZCZAJ
Animatorzy lalek ANNA MAKOWSKA-KOWALCZYK (gościnnie)/ANNA ZYCH (gościnnie) i JAKUB KOWALCZYK (gościnnie)/WOJCIECH STAGENALSKI (gościnnie)

Dziadów część III:

Przemowa:

MAŁGORZATA GOROL
ANNA ILCZUK

Prolog:

Więzień BARTOSZ PORCZYK
Anioł Stróż MARTA ZIĘBA
Duchy z lewej MONIKA BOLLY, ADAM CYWKA, MARIAN CZERSKI, MARCIN PEMPUŚ
Duchy z prawej SYLWIA BOROŃ, TOMASZ KOCUJ, TOMASZ LULEK, EDWIN PETRYKAT
Duch ANNA ILCZUK

Akt I
Scena I:

Jakub MARCIN PEMPUŚ
Adolf CEZARY ŁUKASZEWICZ
Żegota IGOR KUJAWSKI
Konrad BARTOSZ PORCZYK
Ks. Lwowicz MICHAŁ MROZEK
Jan Sobolewski ADAM SZCZYSZCZAJ
Frejend MICHAŁ CHOROSIŃSKI
Tomasz JAKUB GIEL
Feliks Kółakowski ANDRZEJ KŁAK
Suzin PAWEŁ MAJCHROWSKI (PWST)
Jacek PIOTR JĘDRASIK (PWST)
Józef TOMASZ KOCUJ
Jankowski MICHAŁ OPALIŃSKI
Kapral WOJCIECH ZIEMIAŃSKI

Scena II
Improwizacja:

Konrad BARTOSZ PORCZYK
Duchy z lewej MARIAN CZERSKI, MARCIN PEMPUŚ
Duchy z prawej SYLWIA BOROŃ, TOMASZ LULEK

Scena III:

Konrad; Duch BARTOSZ PORCZYK
Ks. Piotr MARIUSZ KILJAN
Więzień CEZARY ŁUKASZEWICZ
Kapral WOJCIECH ZIEMIAŃSKI
Chór Aniołów KACPER KURYŚ (agencja castingowa Studio ABM), JULIA LESZKIEWICZ (agencja castingowa Studio ABM), PAULINA PANAS (agencja castingowa Studio ABM), MICHAŁ STAWISKI (agencja castingowa Studio ABM), MIKOŁAJ SZMEICHEL (agencja castingowa Studio ABM), ANNA TOMASZEWSKA (agencja castingowa Studio ABM)
Archanioł pierwszy MARTA ZIĘBA
Archanioł drugi EDWIN PETRYKAT
Anioły SYLWIA BOROŃ, TOMASZ KOCUJ, TOMASZ LULEK

Scena IV
Dom wiejski pode Lwowem:

Ewa JANKA WOŹNICKA
Marcelina MAŁGORZATA GOROL
Anioły SYLWIA BOROŃ, TOMASZ KOCUJ, TOMASZ LULEK, EDWIN PETRYKAT
Chór Aniołów KACPER KURYŚ (agencja castingowa Studio ABM), JULIA LESZKIEWICZ (agencja castingowa Studio ABM), PAULINA PANAS (agencja castingowa Studio ABM), MICHAŁ STAWISKI (agencja castingowa Studio ABM), MIKOŁAJ SZMEICHEL (agencja castingowa Studio ABM), ANNA TOMASZEWSKA (agencja castingowa Studio ABM)
Róża TOMASZ KOCUJ

Scena V
Cela Księdza Piotra:

Ks. Piotr MARIUSZ KILJAN
Anioły TOMASZ KOCUJ, TOMASZ LULEK, EDWIN PETRYKAT

Scena VI
Widzenie Senatora:

Diabeł I MARIAN CZERSKI
Diabeł II MARCIN PEMPUŚ
Belzebub ADAM CYWKA
Senator WIESŁAW CICHY

Scena VII
Salon warszawski:

Zenon Niemojewski ANDRZEJ KŁAK
Adolf CEZARY ŁUKASZEWICZ
Hrabia JAKUB GIEL
Francuz WOJCIECH ZIEMIAŃSKI
Dama I KATARZYNA STRĄCZEK
Kamerjunkier ADAM CYWKA
Dama II JANKA WOŹNICKA
Szambelan EDWIN PETRYKAT
Jeden z młodych MICHAŁ MROZEK
Młoda dama SYLWIA BOROŃ
Jenerał DARIUSZ MAJ
Literat I ADAM SZCZYSZCZAJ
Oficer wyższy MARIAN CZERSKI
Mistrz ceremonii MICHAŁ OPALIŃSKI
Stary Polak BOGUSŁAW DANIELEWSKI
Literat II MARCIN PEMPUŚ
Literat III RAFAŁ KRONENBERGER
Literat IV MICHAŁ CHOROSIŃSKI
A*** G*** PIOTR JĘDRASIK (PWST)
N*** TOMASZ KOCUJ
Wysocki IGOR KUJAWSKI

Scena VIII
Pan Senator:

Senator WIESŁAW CICHY
Doktor JAKUB GIEL
Lokaj MICHAŁ MROZEK
Sekretarz DARIUSZ MAJ
Pelikan ADAM SZCZYSZCZAJ
Bajkow RAFAŁ KRONENBERGER
Pani Rollison EWA SKIBIŃSKA
Kmitowa; Księżna DAGMARA MROWIEC-MATUSZAK
Panna JANKA WOŹNICKA
Ks. Piotr MARIUSZ KILJAN
Gubernatorowa; Sowietnikowa druga MONIKA BOLLY
Sowietnikowa; Dama MARTA ZIĘBA
Jenerałowa; Matka KATARZYNA STRĄCZEK
Młody człowiek TOMASZ KOCUJ
Kolleski regestrator EDWIN PETRYKAT
Sowietnik MICHAŁ OPALIŃSKI
Pułkownik ADAM CYWKA
Gubernator MARIAN CZERSKI
Starosta IGOR KUJAWSKI
Oficer rosyjski MARCIN PEMPUŚ
Bestużew MICHAŁ CHOROSIŃSKI
Student CEZARY ŁUKASZEWICZ
Justyn Pol ANDRZEJ KŁAK
Dama III MAŁGORZATA GOROL
Dama IV ANNA ILCZUK
Dama V KLAUDIA CYGOŃ (PWST)
Dama VI DARIA KRZYŻANIAK (PWST)
Dama VII IWONA RÓLCZYŃSKA (gościnnie)
Dyrektor muzyki JUSTYNA SKOCZEK (gościnnie)/KATARZYNA NEUGEBAUER-JASTRZĘBSKA (gościnnie)
Konrad BARTOSZ PORCZYK
Żołnierz PAWEŁ MAJCHROWSKI (PWST)

Scena IX
Noc Dziadów:

Guślarz MARIUSZ KILJAN
Kobieta MARTA ZIĘBA
Widmo JAKUB GIEL

Dziadów części III Ustęp:

MONIKA BOLLY
ANNA ILCZUK
MARTA ZIĘBA
MICHAŁ CHOROSIŃSKI
JAKUB GIEL
ANDRZEJ KŁAK
RAFAŁ KRONENBERGER
DARIUSZ MAJ
MARCIN PEMPUŚ
JULIA LESZKIEWICZ (agencja castingowa Studio ABM)
JUSTYNA SKOCZEK (gościnnie)

Objaśnienia:

ANNA ILCZUK i zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu

Do przyjaciół Moskali:

ANNA ILCZUK

Dziadów część IV:

Głos MARTIN VISCHER (gościnnie)
Ksiądz WIESŁAW CICHY
Gustaw BARTOSZ PORCZYK
Dzieci PAULINA PANAS (agencja castingowa Studio ABM), ANNA TOMASZEWSKA (agencja castingowa Studio ABM)
Widma MONIKA BOLLY, SYLWIA BOROŃ, MARIAN CZERSKI, JAKUB GIEL, ANNA ILCZUK, RAFAŁ KRONENBERGER, CEZARY ŁUKASZEWICZ, DAGMARA MROWIEC-MATUSZAK, EDWIN PETRYKAT, JANKA WOŹNICKA, WOJCIECH ZIEMIAŃSKI, MARTA ZIĘBA, JULIA LESZKIEWICZ (agencja castingowa Studio ABM)/ALEKSANDRA OCHMAN (agencja castingowa Studio ABM), ERYK SKONIECZNY (agencja castingowa Studio ABM)/MICHAŁ STAWISKI (agencja castingowa Studio ABM)
Animatorzy lalek ANNA MAKOWSKA-KOWALCZYK (gościnnie)/ANNA ZYCH (gościnnie) i JAKUB KOWALCZYK (gościnnie)/WOJCIECH STAGENALSKI (gościnnie)

asystenci reżysera NINA KARNIEJ, MACIEJ RABSKI (Dziadów część III), JAROSŁAW WÓJTOWICZ (Dziadów część III), KATARZYNA DUDZIC-GRABIŃSKA (Dziadów części III Ustęp i Objaśnienia)
asystent scenografa JAKUB SYRKOWSKI (Dziadów części III Ustęp i Objaśnienia)
asystentka choreografa EWELINA ADAMSKA-PORCZYK (Dziadów część III)
projekty lalek ROBERT RUMAS (części II i IV)
wykonanie lalek RAFAŁ BUDNIK (części II i IV)
konsultacje z animacji lalek AGATA KUCIŃSKA (części II i IV)
konsultacje językowe ANNA SZOC (Dziadów część III)
konsultacje wokalne MICHAŁ KOWALIK (Dziadów część III), MAGDALENA ŚNIADECKA-SKRZYPEK (Dziadów część III)
konsultacje z gry na flecie ROMUALD SZAŁEK (Dziadów część III)
koordynator projektu JACEK CIMICKI
inspicjent EWA WILK
sufler MAGDALENA KABATA
charakteryzacja MATEUSZ STĘPNIAK, MARIANNA BARTNICKA, BARBARA PASKA
garderobiane DANUTA BARTYNA, ANNA DOBOSZ, LUCYNA DOMAŃSKA, GRAŻYNA MARCINKIEWICZ, BEATA MAZURKIEWICZ, JOANNA ZBOROWSKA
montażyści ADAM BURACZEK, WOJCIECH CZEREPAK, BOGDAN DYLĄG, MIROSŁAW GOŁĘBIOWSKI, GRZEGORZ KLOC, JAKUB KRECZMER, PAWEŁ STANASZEK, GRZEGORZ SZNAJDER, ŁUKASZ SZYSZKA
rekwizytor MAREK IWANASZKO
realizacja światła DARIUSZ BARTOŁD, WOJCIECH BRATOS, PAWEŁ OLSZEWSKI
realizacja projekcji DARIUSZ BARTOŁD, KAZIMIERZ BLACHARSKI
realizacja dźwięku TOMASZ ZABORSKI (części I, II, III i IV oraz wiersz Upiór), MACIEJ KABATA (części I, II, III i IV oraz wiersz Upiór), MARCIN NIEBOJEWSKI (części I, II i IV oraz wiersz Upiór), WOJCIECH BIELACH (Dziadów część III), PIOTR GMEREK (Dziadów części III Ustęp i Objaśnienia)

Harmonogram pokazu całości Dziadów

12:00–12:50Dziady. Widowisko – Część I
12:50–13:05 – przerwa
13:05–14:00 – wiersz Upiór i Dziadów część II
14:00–15:20 – przerwa na obiad
15:20–20:00Dziadów część III [w tym dwie wewnętrzne przerwy po 15 minut]
20:00–21:00 – przerwa na kolację
21:00–22:40Dziadów części III Ustęp
22:40–23:00 – przerwa
23:00–23:25Objaśnienia
23:25–23:45 – przerwa
23:45–1:30Dziadów część IV