Stowarzyszenie Spiżarnia Form Artystycznie Nieoczywistych

koncepcja PRZEMEK PISKOZUB
reżyseria i dramaturgia MATEUSZ BRODOWSKI
scenografia KLAUDIA LASZCZYK
asystentka scenografki SARA SULEJ
multimedia ALEKSANDRA BIAŁEK, KRYSTIAN KOŹBIAŁ
animacja poklatkowa ANNA SZALWA
muzyka BARTOSZ PRZYBYLAK, MARCIN „SOSIU” SOSIŃSKI
głos PIOTR STARCZAK
choreografia PIOTR MATEUSZ WACH
kierownik produkcji i asystentka reżysera ALEKSANDRA BIAŁEK
opiekun artystyczny KRZYSZTOF KOPKA

KORPO_racje to spektakl o iluzoryczności podejmowania wyborów w świecie rządzonym przez system. „Nie ma innej pracy niż w korpo” pada z ust jednej z bohaterek. Wszechobecne międzynarodowe firmy, obecne na stałe w krajobrazie współczesnego świata, nadające ton działaniu setek tysięcy ludzi w wielu krajach. Praca, która zdaje się zmechanizowana i pozbawiona człowieczeństwa, mimo promowanych przez korporacje wartości, w których pracownik jest ważnym ogniwem organizacji. A mimo to wiele osób decyduje się na pracę w korpo. Na ile trzeba zrezygnować z siebie, żeby być dobrym pracownikiem korporacji? Czy w systemie jednostka ma szansę na to, żeby zostać wysłuchana? Gdzie są granice wolności?

KORPO_racje to rytmiczna pogoń, schematyczne działania, stereotypowe poglądy. W KORPO_racjach dążymy do powiększania zysków i automatyzacji pracy. Najważniejszy jest WYNIK.

Spektakl powstał w ramach projektu „Teatr na faktach” realizowanego w Instytucie Grotowskiego. Projekt skupiał się wokół teatru dokumentalnego, zawężając go do rosyjskiej pracy metodą verbatim, czyli dosłownego przeniesienia słów bohaterów do języka scenicznego i zapisu rzeczywistości. Praca nad spektaklem polegała na zebraniu materiałów, które były nie tylko kanwą scenariusza, ale nim samym. To właśnie z przeprowadzonych wywiadów, wypowiedzianych słów, zasugerowanych skojarzeń i wrażeń z rozmów powstał spektakl. Teatr dokumentalny, do niedawna niezauważany, powraca z nieukrywaną prawdą i szczerością. W czasach, w których dominuje rzeczywistość, której nie znamy, chcielibyśmy sięgnąć do tego, co tu i teraz, do sytuacji i wydarzeń, które nas samych dotyczą – i tym właśnie zajmuje się teatr dokumentalny.

Spektakl zrealizowany w ramach „Teatru na faktach” w koprodukcji z Instytutem Grotowskiego we Wrocławiu

W przedstawieniu zostaną wykorzystane światła stroboskopowe!

Premiera: 14 lutego 2019, Instytut Grotowskiego, Wrocław

Czas trwania: 70 minut (bez przerwy)

Ceny biletów:

25 zł (norm.) i 20 zł (ulg.)

Obsada

PATRYCJA BUKOWCZAN
PATRYCJA SZINDLER
ADAM MICHAŁ PIETRZAK
PRZEMEK PISKOZUB