Fundacja ARTTRAKCJA

reżyseria AGATA SKOWROŃSKA-KARTVELISHVILI

scenariusz BŁAŻEJ MICHALSKI

scenografia i kostiumy BEATA FERTAŁA-HARLENDER

Muzyka JUSTYNA RÓŻEWICZ- SUSZCZYŃSKA i MARCIN SUSZCZYŃSKI

Teatralna opowieść dla młodzieży o literaturze, o tym jak trudno jest się odnaleźć outsiderom w dzisiejszych czasach. Młodzież żyje jak w okularach, w wirtualnej rzeczywistości. Wartości jakie możemy osiągać dzięki literaturze, spotkaniom z drugim człowiekiem zeszły na dalszy plan…

„Polowanie na MOL-e” to nie tylko przedstawienie, to nowatorski projekt społeczno-kulturalny, który przyciągnie całe rzesze młodych ludzi. Do tajemniczego świata książek zapraszamy młodzież w wieku 14-18 lat.

Projekt edukacyjny „Polowanie na MOL-e” ma na celu zwrócenie uwagi młodego człowieka na literaturę i zachęcić go do czytania książek. W dobie internetu, łatwego dostępu do urządzeń mobilnych i  portali społecznościowych młodzież przestaje interesować się książkami, a  wiadomo przecież jak ważnym elementem dla rozwoju młodego człowieka jest szeroko pojęte czytelnictwo, jak wpływa na kształtowanie świadomości i rozwoju intelektualnego. Spektakl prezentowany szkołom wzbogaci program nauczania, stanie się pretekstem dla nauczycieli do podjęcia tematów związanych z literaturą w inny sposób i z pewnością stanie się wspaniałym dodatkiem do lekcji a nawet stanie się nietypową lekcją języka polskiego.

OD AUTORA SZTUKI:

Książek nikt już dziś nie czyta. Świat, w którym funkcjonuje Tomek jest bliski temu stwierdzeniu bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. Ludzie pochłonięci wirtualną rzeczywistością niezmiernie rzadko choć na chwilę wyściubiają z niej nosa. On sam, jako młodociany autor wciąż jeszcze niewydanej książki znosi to wyjątkowo źle. Nie przeczuwa nawet, że piętno odludka i opór wydawcy są zaledwie początkiem jego problemów. Być może piękna dziewczyna z drugiego końca świata okaże się kimś więcej niż tylko sieciową kumpelką. Być może tajemnicze istoty, które zawładnęły przepastnymi otchłaniami Internetu są bardziej niebezpieczne niż sądził Grzesiek – ich wieloletni badacz. Jedno jest pewne, wraz ze śmiercią głodową maleńkich, lubujących się w papierze robaczków, MOL-e żyć nie przestały.

 

Reżyser Agata Skowrońska-Kartvlishvilli otrzymała nagrodę w konkursie PASSION organizowanym przez Fundację VOLTO AMORE. „XERO 24” – spektakl dla młodzieży poruszający problem narkotyków został doceniony w kategorii „Pasja i wyjątkowa twórczość”. Aktora Jakuba Grębskiego nominowano w kategorii „Talent” za rolę Grubiego w tej sztuce.

RECENZJE

Nie rozmawiasz, nie czytasz – uważaj!

Spektakl „Polowanie na MOL-e” to już kolejny taki projekt w reżyserii Agaty Skowrońskiej-Kartvelishvili, aktorki i szefowej fundacji ArtTrakcja. Tym razem pokazuje jakie zagrożenia czyhają w wirtualnej rzeczywistości na młodych ludzi i jakie są skutki tego, że nie czytają tradycyjnych książek. A tytułowe MOL-e to nie są małe robaczki, tylko coś bardziej mrocznego, nieznanego – dokładnie martwe obiekty latające, które rządzą w internetowych otchłaniach i chcą całkowicie zawładnąć wyobraźnią ludzi i ich życiem. – Uważam, że mimo obiegowych opinii książka jest konkurencyjna. Największy problem polega na tym, że wszyscy uważają, iż tak nie jest. Bo mają dostęp do internetu, szybki kontakt ze światem. Ale to dzięki słowom i ich wartości mamy kontakt z innymi ludźmi, uczymy się opisywać emocje, budować nasze relacje. To jest siła klasycznego słowa, klasycznego języka, a nie tego sztucznego, tworzonego w internecie. Temat niezwykłe ważny dla młodych ludzi, który powstał po to, by zachęcić młodych ludzi do kontemplacji słowa – mówi Agata Skowrońska-Kartvelishvili, reżyser spektaklu.

„Nie rozmawiasz, nie czytasz – uważaj!”
rad
Tygodnik Płocki nr 23
05-06-2018

Scena na Świebodzkim, 18-19 września 2019

Obsada

PAULINA JEŻEWSKA

AGATA KACZMAREK

JAKUB GRĘBSKI

MAREK KORZENIOWSKI

FILIP ZASZEWSKI