solo: don’t call me my little sweet pony:
kreacja i wykonanie ANNA PIOTROWSKA

duet: ce_real mothers:
koncepcja i reżyseria ANNA PIOTROWSKA
kreacja i wykonanie ANNA PIOTROWSKA i MAŁGORZATA PIOTROWSKA
muzyka ALEKSANDRA PIOTROWSKA
produkcja Fundacja Rozwoju Tańca
koprodukcja Centrum Sztuki Tańca w Warszawie
partnerzy Dom Kultury Kadr, Mazowiecki Instytut Kultury, Fundacja Rozwoju Teatru ‘NOWA FALA’, Fundacja Artystyczna PERFORM
[spektakl powstał w ramach współfinansowania przez m.st. Warszawa]

Prezentacja spektakli Anny Piotrowskiej. W wieczorze zobaczymy solo Anny Piotrowskiej oraz duet Anny i Małgorzaty (matki i córki). Muzykę do wspomnianego duetu skomponowała Aleksandra (starsza córka Anny).

don’t call me my little sweet pony:
Jedną z ostatnich fascynacji choreografki, poza tematami transu i śmierci, jest droga. Miniatura choreograficzna don’t call me my little sweet pony dedykowana jest głównie przemierzaniu, swoistej wewnętrznej i zewnętrznej wędrówce, w której istotne jest postrzeganie upływu czasu, który naznacza ciało.

ce_real mothers:
„Trudno tworzyć opis do tak wyjątkowego wydarzenia, którym jest wspólny, dojrzały spektakl matki i córki. Wcześniej miałyśmy doświadczenie i spotkanie artystyczne w spektaklu Heritage, którego premiera odbyła się podczas Międzynarodowego Festiwalu Solo Duo Dance w Budapeszcie (18.01.2015) w Mu Theatre. Małgorzata miała wówczas 13 lat. Teraz spełniamy nasze marzenie sprzed dwóch lat. Pomysł przez cały ten czas dojrzewał i nasza uważność na siebie i relację, którą tworzymy, eksplorowałyśmy możliwie za każdym naszym spotkaniem w studio i nie tylko. Tym bardziej zagranie tej premiery stało się dla nas tak ważne, ponieważ Małgorzata 23 września kończyła 16 lat, a 24 września Anna 44 lata. Spektakl nasz jest zwieńczeniem poczucia tego, co jest między nami. Jaką mamy we wspólnym świecie własną przestrzeń. Jakie są podobieństwa w postrzeganiu każdej z nas z osobna. Nie jest to typowy spektakl mówiący o relacji, o problemach, o sprawach. Zbudowany jest na autentycznej bliskości fizycznej, eksplorowanej od samych narodzin Gosi. Niezwykłym prezentem dla nas jest muzyka, którą skomponowała dla nas Aleksandra Piotrowska (starsza córka Anny Piotrowskiej), która scala nasz osobliwy trójkąt artystyczny”.

ANNA PIOTROWSKA [1974] / WARSZAWA / BYTOM
Doktor w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie rytmiki i tańca, choreograf, reżyser, nauczyciel tańca współczesnego, tancerka, Fundator i Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju Tańca – eferte, założycielka „mufmi” w Warszawie (1995). Od 1996 r. stworzyła ponad 110 autorskich choreografii i przedstawień. Od września 2019 pełniąca obowiązki dyrektora Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK i prodziekan Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Wykładowca na Wydziale Reżyserii Dramatu Akademii Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie. Anna Piotrowska otrzymała nagrodę Województwa Śląskiego „Złotą Maskę 2016” za całokształt pracy, za reżyserie i choreografie spektakli dla Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu ROZBARK w 2015 r. Pomysłodawczyni i koordynatorka wielu ogólnopolskich i międzynarodowych programów edukacyjno-kulturalnych. We wrześniu 2015 r. spektakl w reżyserii Anny Piotrowskiej i wykonaniu Łukasza Pawłowskiego toniejestpostawartystyczna! czyli premiery nie będzie! zdobył Grand Prix XIII Ogólnopolskiego Przeglądu Monodramu Współczesnego w Warszawie i Nagrodę Główną 3. Koszalińskich Ogólnopolskich Dni Monodramu. Spektakl bless the king_nieliryczna pieśń otrzymał nagrodę na Festiwalu SzekspirOFF 2018 w Gdańsku.

Artystycznie Piotrowska zainteresowana jest improwizacją i pogłębianiem świadomości ciała i umysłu jako narzędzia zwielokrotnionej, wielofunkcyjnej obserwacji. Poszukuje relacji obiektywnego ciała w kategorii, którą nazwała „onebodyspacerecognizer”. Od wielu lat zajmuje się zagadnieniem pracy procesowej, odkrywając m.in. narzędzia zgłębiające laboratoryjną pracę nad tekstem, kreacją postaci, jak również wzmacniając doświadczenia w podwyższonych stanach ciała i umysłu poprzez działanie na wyobrażeniach i emocjach, które wpływają na kreację ruchu i poszukiwanie kanałów energetycznych uwalniających sam taniec.

annapiotrowska.com
vimeo.com/user6161350

MAŁGORZATA PIOTROWSKA [2002] / WARSZAWA
Obcuje z ruchem i tańcem od 5. roku życia. Od dwóch lat rozwija się tanecznie, korzystając z szerokiej oferty warsztatowej. Szczególnie bliskie są dla niej „Ogólnopolskie Warsztaty Tańca Współczesnego – Na Bosaka” organizowane od wielu lat w Połczynie Zdroju. Tam również udziela się z zaangażowaniem jako wolontariusz. Szkoliła się już m.in. na Sycylii i na Węgrzech, czy obserwując od wielu lat Międzynarodowy Festiwal Solo Duo Dance w Budapeszcie. Szkoliła się m.in. u A. Piotrowskiej, W. Jurewicza, I. Olszowskiej i E. Makohona, A. Krysiak, N. Iwaniec. Od lat uczestniczy w zajęciach mufmi prowadzonych obecnie przez A. Bożek-Muszyńską, która specjalizuje się w improwizacji. Pierwsze poważne choreografie, w której wystąpiła, to Heritage i obecne ce_real mothers zagrany z jej mamą Anna Piotrowską. Otrzymała nagrodę za solowe prace Złotej i Srebrnej Weny w „Śródmiejskim Festiwalu Młodych Talentów” w latach 2017–2018. Wyróżniona również nagrodą Burmistrza dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawa. Bierze udział w projekcie performatywnym „just&jump” oraz atakach przestrzeni (akcjach site-specific).

ALEKSANDRA PIOTROWSKA [1997] / WARSZAWA
Interesuje mnie kultura współczesna, szczególnie mojego pokolenia. Potrafię grać muzykę, śpiewać melodie, pisać słowa i tworzyć wolnomyślicielskie konstrukty teoretyczne, których z wyboru jestem zazwyczaj jedyną odbiorczynią. Moją życiową pasją są gołębie miejskie, absurd, poszukiwania nieśmiertelności. Nie lubię musicali, ale chciałabym żyć w jakimś.

Premiery:
don’t call me my little sweet pony: 24 marca 2018, Teatr ROZBARK, Bytom
ce_real mothers: 24 września 2018, Centrum Sztuki Tańca, Warszawa [w ramach tryptyku fascynat odśrodkowy_dwatrzycztery]

Czasy trwania:
don’t call me my little sweet pony: 15 minut
przerwa 15 minut
ce_real mothers: 30 minut

Ceny biletów:

25 zł (norm.), 20 zł (ulg.)

Obsada

Jaskiniowiec ŁUKASZ ZUBRZYCKI/ZBIGNIEW KOŹMIŃSKI
Pani Jaskiniowiec AGNIESZKA CHARKOT/AGNIESZKA DZIEWA
Dinozaur MATEUSZ KOWALSKI

zdjęcia