songi JAN SZURMIEJ
na motywach twórczości Brunona Schulza

inscenizacja i reżyseria JAN SZURMIEJ
muzyka MARCIN PARTYKA
scenografia WOJCIECH JANKOWIAK
kostiumy MARTA HUBKA
choreografia i ruch sceniczny JAN SZURMIEJ
współpraca choreograficzna LENA KOWALSKA
przygotowanie wokalne MAŁGORZATA JAWORSKA-KACZMAREK
animacje komputerowe ANNA SZALWA

Wielokrotnie nagradzany wizjoner teatru, reżyser, inscenizator i choreograf Jan Szurmiej powrócił do Wrocławia, by zaprezentować na deskach sceny Teatru Polskiego swój spektakl oparty na prozie i grafikach Brunona Schulza! Pośród industrialnych scenografii widzowie doświadczają niezwykłego onirycznego misterium na motywach Sklepów cynamonowych, Sanatorium pod Klepsydrą i perwersyjnej Xięgi bałwochwalczej, pełnego niepokojących wizji i mrocznej poetyki spod znaku Erosa…

Jubileusz 30-lecia pracy artystycznej Dariusza Bereskiego

licencjodawca – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, Warszawa

601. premiera Teatru Polskiego we Wrocławiu

 

Spektakl został objęty honorowym patronatem Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie

 

 

 

 

 

Spektakl został objęty honorowym patronatem Fundacji Bente Kahan

 

 

 

 

 

11 października 2019 w godzinach 17:00–19:00 zapraszamy na spotkanie promocyjne! (Teatr Polski we Wrocławiu, ul. G. Zapolskiej 3)

Program spotkania:

Muzyka:
– Roksana Vikaluk – pieśni żydowskie na żywo,
Skrzypek na dachu – filmowe archiwum Teatru Muzycznego Capitol,

Literatura:
– Bruno Schulz w publikacjach wydawnictwa słowo/obraz terytoria, niezwykła komiksowa adaptacja Dziennika Anne Frank, Ari Folman – Wydawnictwo Stapis,
Motywy żydowskie w twórczości Schulza – Koło Naukowe Studentów Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego „Sznirele Perele”,

Teatr:
Xięgi Schulza, magiczny Drohobycz, magik Schulz – wystawa,
Jom Kipur, Sukkot i inne święta żydowskie – Koło Naukowe Studentów Katedry Judaistyki Uniwersytetu Wrocławskiego „Sznirele Perele”,
Motywy żydowskie w spektaklach Teatru Polskiego – wystawa.

Premiera w Teatrze Polskim na Scenie im. Jerzego Grzegorzewskiego 8 czerwca 2018

Czas trwania: 125 minut (bez przerwy)

Ceny biletów:

I miejsca: 50 zł (norm.), 40 zł (ulg.)
II miejsca: 30 zł (norm.), 25 zł (ulg.)

Obsada

Ojciec – Jakub KRZYSZTOF FRANIECZEK
Józef (Bruno Schulz) DARIUSZ BERESKI/KRZYSZTOF KULIŃSKI (gościnnie)
Mały Józef (Mały Bruno Schulz) MICHAŁ STAWISKI (gościnnie)/MARCEL FILIPEK (gościnnie)
Lunarna Bogini, Biały Pierrot ROKSANA VIKALUK (gościnnie)/MONIKA RUTKOWSKA (gościnnie)
Matka IWONA STANKIEWICZ
Szloma MICHAŁ CHOROSIŃSKI/MARIUSZ KILJAN/IGOR KOWALIK
Adela ALDONA STRUZIK/EWELINA JAWORSKA (gościnnie)
Bianka JOANNA ALEKSANDROWICZ (gościnnie)/DOROTA PRZYGODA (gościnnie)
Polda KATARZYNA BARAN (gościnnie)/MONIKA RUTKOWSKA (gościnnie)
Paulina BEATA ŚLIWIŃSKA/NATALIA RZEŹNIAK-POSPIESZALSKA (gościnnie)
Paula MAGDALENA MAJTYKA (gościnnie)/PAULA PHILIPP (gościnnie)
Undula JOANNA ALEKSANDROWICZ (gościnnie)/DOROTA PRZYGODA (gościnnie)
Zuzanna MARIKA KLARMAN (gościnnie)/ALEKSANDRA CHAPKO (gościnnie)
Magda Wang AGATA SKOWROŃSKA/ALICJA BARAN (gościnnie)
Pan fotograf STANISŁAW MELSKI/MARIAN CZERSKI
Tłuja BEATA MAŁECKA (gościnnie)/AGATA SKOWROŃSKA
Ojciec Bianki STANISŁAW MELSKI/MARIAN CZERSKI

Mała Bianka MARIKA KLARMAN (gościnnie)
Dodo DARIUSZ DUDZIK (gościnnie)/MARCIN PIEJAŚ
Ciotka Retycja EWA KAMAS (gościnnie)/JOLANTA ZALEWSKA
Wuj Hieronim EDWIN PETRYKAT/MARIAN CZERSKI
Cadyk MARCIN ROGOZIŃSKI/MAREK FELIKSIAK
Woźnica DAWID OLSZOWY (gościnnie)/IGOR KOWALIK/DARIUSZ DUDZIK (gościnnie)
Koń MICHAŁ CHOROSIŃSKI/MARIUSZ KILJAN/IGOR KOWALIK
Esesman IGOR KOWALIK/MARCIN PIEJAŚ
Mieszkańcy Drohobycza ZESPÓŁ
Chasydzi SŁAWOMIR BANAŚ (gościnnie), DARIUSZ DUDZIK (gościnnie), PATRYK KAZEK (gościnnie), DAWID OLSZOWY (gościnnie), IGOR KOWALIK, MARCIN PIEJAŚ, MICHAŁ SIENKIEWICZ (gościnnie)
Prostytutki JOANNA ALEKSANDROWICZ (gościnnie), KATARZYNA BARAN (gościnnie), EWELINA JAWORSKA (gościnnie), MARIKA KLARMAN (gościnnie), MAGDALENA MAJTYKA (gościnnie), BEATA MAŁECKA (gościnnie), PAULA PHILIPP (gościnnie), NATALIA RZEŹNIAK-POSPIESZALSKA (gościnnie), MONIKA RUTKOWSKA (gościnnie), AGATA SKOWROŃSKA, BEATA ŚLIWIŃSKA
Psy SŁAWOMIR BANAŚ (gościnnie), DARIUSZ DUDZIK (gościnnie), PATRYK KAZEK (gościnnie), DAWID OLSZOWY (gościnnie), MICHAŁ SIENKIEWICZ (gościnnie)
Kataryniarze MARIAN CZERSKI, MAREK FELIKSIAK, MAREK IWANASZKO (gościnnie), EDWIN PETRYKAT, MARCIN PIEJAŚ, MARCIN ROGOZIŃSKI

Strażacy SŁAWOMIR BANAŚ (gościnnie), DARIUSZ DUDZIK (gościnnie), PATRYK KAZEK (gościnnie), MICHAŁ SIENKIEWICZ (gościnnie)
Dwaj ministranci PATRYK KAZEK (gościnnie), MICHAŁ SIENKIEWICZ (gościnnie)

Cyrkowcy:
Pierrot DAWID OLSZOWY (gościnnie)
Siłacz DARIUSZ DUDZIK (gościnnie)
Clown SŁAWOMIR BANAŚ (gościnnie)
Clown PATRYK KAZEK (gościnnie)
Połykacz ognia MICHAŁ SIENKIEWICZ (gościnnie)
Różowy błazen KATARZYNA BARAN (gościnnie)
Akrobata IGOR KOWALIK
Akrobatka JOANNA ALEKSANDROWICZ (gościnnie)
Akrobatka EWELINA JAWORSKA (gościnnie)
Akrobatka PAULA PHILIPP (gościnnie)
Akrobatka DOROTA PRZYGODA (gościnnie)
Akrobatka; Mieszkanka; Wiosna MONIKA RUTKOWSKA (gościnnie)
Akrobatka NATALIA RZEŹNIAK-POSPIESZALSKA (gościnnie)
Akrobatka BEATA ŚLIWIŃSKA
Clown woltyżerka ALEKSANDRA CHAPKO (gościnnie)
Clown woltyżerka MAGDALENA MAJTYKA (gościnnie)
Colombina MARIKA KLARMAN (gościnnie)
Baba dziwo BEATA MAŁECKA (gościnnie)

asystent reżysera IGOR KOWALIK
asystent choreografa KATARZYNA BARAN
asystent scenografa JAN GŁĄB
asystenci kostiumografa ANNA ADASIAK, JADWIGA ZIEMIŃSKA
inspicjenci EWA WILK, ANNA WOŁYŃSKA
sufler MAGDALENA KABATA
charakteryzacja MATEUSZ STĘPNIAK, MARIANNA BARTNICKA
garderobiane ANNA DOBOSZ, LUCYNA DOMAŃSKA, BEATA MAZURKIEWICZ, JOANNA ZBOROWSKA
montażyści ADAM BURACZEK, WOJCIECH CZEREPAK, BOGDAN DYLĄG, MIROSŁAW GOŁĘBIOWSKI, GRZEGORZ KLOC, MIROSŁAW KOT, JAKUB KRECZMER, RAFAŁ KRECZMER, MICHAŁ KUROPATWA, TOMASZ SKRZYNIARZ, PAWEŁ STANASZEK, MATEUSZ STASIUK, ŁUKASZ SZYSZKA
rekwizytor MAREK IWANASZKO
realizacja światła i projekcji DARIUSZ BARTOŁD, KAZIMIERZ BLACHARSKI, WOJCIECH BRATOS, PAWEŁ OLSZEWSKI
realizacja dźwięku WOJCIECH BIELACH, PIOTR GMEREK, MARCIN NIEBOJEWSKI

Obsada ról zdublowanych w przedstawieniu 12 października 2019:

Ojciec – Jakub KRZYSZTOF FRANIECZEK
Józef (Bruno Schulz) DARIUSZ BERESKI
Mały Józef (Mały Bruno Schulz) MICHAŁ STAWISKI
Lunarna Bogini, Biały Pierrot ROKSANA VIKALUK
Matka IWONA STANKIEWICZ
Szloma MICHAŁ CHOROSIŃSKI
Adela ALDONA STRUZIK
Bianka JOANNA ALEKSANDROWICZ
Polda KATARZYNA BARAN
Paulina BEATA ŚLIWIŃSKA
Paula PAULA PHILIPP
Undula DOROTA PRZYGODA
Zuzanna MARIKA KLARMAN
Magda Wang AGATA SKOWROŃSKA
Pan fotograf STANISŁAW MELSKI
Tłuja BEATA MAŁECKA
Ojciec Bianki STANISŁAW MELSKI
Dodo DARIUSZ DUDZIK
Ciotka Retycja JOLANTA ZALEWSKA
Wuj Hieronim MARIAN CZERSKI
Cadyk MARCIN ROGOZIŃSKI
Woźnica IGOR KOWALIK
Koń MICHAŁ CHOROSIŃSKI
Esesman IGOR KOWALIK
Mieszkańcy Drohobycza ALICJA BARAN, ALEKSANDRA CHAPKO, EWELINA JAWORSKA, MAGDALENA MAJTYKA, NATALIA RZEŹNIAK-POSPIESZALSKA, SŁAWOMIR BANAŚ, PATRYK KAZEK, DAWID OLSZOWY, MICHAŁ SIENKIEWICZ

Obsada ról zdublowanych w przedstawieniu 13 października 2019:

Ojciec – Jakub KRZYSZTOF FRANIECZEK
Józef (Bruno Schulz) KRZYSZTOF KULIŃSKI
Mały Józef (Mały Bruno Schulz) MARCEL FILIPEK
Lunarna Bogini, Biały Pierrot ROKSANA VIKALUK
Matka IWONA STANKIEWICZ
Szloma MICHAŁ CHOROSIŃSKI
Adela EWELINA JAWORSKA
Bianka DOROTA PRZYGODA
Polda MONIKA RUTKOWSKA
Paulina NATALIA RZEŹNIAK-POSPIESZALSKA
Paula MAGDALENA MAJTYKA
Undula JOANNA ALEKSANDROWICZ
Zuzanna ALEKSANDRA CHAPKO
Magda Wang ALICJA BARAN
Pan fotograf STANISŁAW MELSKI
Tłuja AGATA SKOWROŃSKA
Ojciec Bianki STANISŁAW MELSKI
Dodo MARCIN PIEJAŚ
Ciotka Retycja JOLANTA ZALEWSKA
Wuj Hieronim MARIAN CZERSKI
Cadyk MAREK FELIKSIAK
Woźnica DAWID OLSZOWY
Koń MICHAŁ CHOROSIŃSKI
Esesman IGOR KOWALIK
Mieszkańcy Drohobycza KATARZYNA BARAN, MARIKA KLARMAN, PAULA PHILIPP, BEATA ŚLIWIŃSKA, SŁAWOMIR BANAŚ, DARIUSZ DUDZIK, PATRYK KAZEK, MICHAŁ SIENKIEWICZ