W piątek 14 września 2012 o godzinie 20:00 w Galerii Browaru Mieszczańskiego we Wrocławiu (ul. Hubska 44–48) odbyła się premiera Medei na Manhattanie Dei Loher w reżyserii Elżbiety Bednarskiej. Przedstawienie zostało przygotowane przez Towarzystwo im. Edyty Stein w ramach projektu „Pojednanie w sztuce”. Światło wyreżyserował w nim Dariusz Bartołd, szef pracowni elektrotechnicznej w Teatrze Polskim we Wrocławiu.

Organizatorzy o przedstawieniu:

Jest wojna. Jason musi uciekać. Medea podąża za nim, bo go kocha. Oboje marzą o życiu w dużym mieście. W trakcie ucieczki zabijają brata Medei, aby ratować ich wspólne dziecko. Egzystują jako imigranci. Wiodą życie na śmietniku zżerające niczym kwas. Jason nie wytrzymuje próby i zakochuje się w Claire, córce sweatshop-bossa. Opuszcza Medeę i wraz z ich dzieckiem przenosi się do nowego domu. Medea pragnie odzyskać Jasona i dziecko, ale ani jedno, ani drugie nie jest jej dane.

Noc przed ślubem Jasona i Claire. Medea czeka przed domem narzeczonej. Velazquez – odźwierny z Piątej Alei, niespełniony malarz oraz Deaf Deasy – głuchy transwestyta zwany śpiewającą tancerką śmierci, stają się osobliwym narzędziem na drodze do spełnienia przeznaczenia.

W roku 431 przed Chrystusem po raz pierwszy zostaje wystawiony opracowany przez Eurypidesa mit o Medei. Od tego czasu wielu autorów konfrontowało się z tym antycznym materiałem i opracowywało go na nowo. Niemiecka autorka Dea Loher przeniosła eurypidesową Medeę na Manhattan, który stanowi tu metaforę współczesnej metropolii, gdzie losy uchodźców Medei i Jasona odpowiadają milionom cierpień ludzi dotkniętych wojną i wypędzeniami.

Obsadzona międzynarodowo inscenizacja żyje dzięki poetycznemu przenikaniu się gry aktorskiej, muzyki, ruchu i śpiewu. Po W pośpiechu do nieba (2011), Kraju bez słów (2011) oraz Prawieku i innych czasach (2012) jest to już czwarta wrocławska inscenizacja żyjącej w Berlinie niemiecko-polskiej reżyser Elżbiety Bednarskiej.

Przedstawienie przygotowane przez Towarzystwo im. Edyty Stein w ramach projektu „Pojednanie w sztuce”, finansowane ze środków Goethe Institut w Krakowie.

Spektakl w języku polskim i niemieckim.

Reżyseria: Elżbieta Bednarska
Występują: Anna von Schrottenberg, Alessandra Donati, Agnieszka Damrych, Agata Kocimska-Zych, Krzysztof Brzazgoń, Staszek Linowski
Scenariusz: Dea Loher w przekładzie Wojciecha Koczwary
Choreografia: Alessandra Donati
Muzyka: Łukasz Damrych
Reżyseria świateł: Dariusz Bartołd
Bilety: wstęp wolny (ograniczona liczba miejsc)
Rezerwacja: tel. 71 70-72-330 lub e-mail: kontakt@wroart.pl

***

Medea na Manhattanie
14 (premiera), 15 i 16 września 2012, godz. 20:00

 

Medea na Manhattanie - plakat (proj. graf. Leszek Żebrowski)

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa