W sobotę 11 i niedzielę 12 maja 2013 o godzinie 19:30 na podwórku przy ul. Piotrkowskiej 37 w Łodzi w ramach czwartej edycji festiwalu Łódź Czterech Kultur (kontynuacji Festiwalu Dialogu Czterech Kultur w Łodzi) odbyło się inspirowane Samotnością pól bawełnianych Bernarda-Marie Koltèsa przedstawienie Krzysztofa Garbaczewskiego Podwórko, w którym udział wzięła m.in. aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu Sylwia Boroń.

Organizatorzy o przedstawieniu:
Podwórka to projekt wieloletni. Co roku mają powstawać dwa nowe przedstawienia, a realizowane we wcześniejszych latach mają być powtarzane corocznie w czasie Festiwalu Łódź Czterech Kultur. Spektakle będą realizowane na łódzkich podwórkach-studniach i będą opowiadać o tych konkretnych podwórek historii i współczesności. Bohaterami spektakli będą przedwojenni, współżyjący ze sobą mieszkańcy – Żydzi, Niemcy i Polacy i obecni mieszkańcy kamienic. Każdy ze spektakli powstanie po wnikliwych badaniach historii kamienic i w ścisłej współpracy z obecnymi mieszkańcami. Każdy spektakl będzie rejestrowany i prezentowany na podwórkach-bohaterach podczas kolejnych edycji Festiwalu, a co roku powstawać będą nowe, co pozwoli stworzyć wyjątkową mapę historii łódzkich podwórek. Mapę składającą się wtedy już z trzech warstw: przedwojennej historii, tej z czasu powstawania zapisu i współczesnej odtwarzaniu widowiska.

Do realizacji projektu zostaną zaproszeni wybitni twórcy teatralni dwóch nurtów polskiego teatru: repertuarowego i niezależnego pokolenia. W ten sposób Podwórka staną się też swoistym zapisem życia teatralnego w Polsce.

Zespół realizatorski pierwszego spektaklu:
reżyser – Krzysztof Garbaczewski
dramaturg – Marcin Cecko

Więcej na stronie festiwalu

 

Sylwia Boroń w środku w górnym rzędzie

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa