W sobotę 26 czerwca 2010 o godzinie 17:00 w Sali Prób 205 w ostatnim dniu międzynarodowego festiwalu „Strefa: Norwegia” jednokrotnie pokazany został spektakl-performans work in progress Rolfa Almego Synowie postfeminizmu według jego inspirowanego Domem lalki Henrika Ibsena tekstu Synowie Nory (Noras sønner).

 

Rolf Alme
Synowie postfeminizmu
(The Sons of Postfeminism)
współczesny komentarz do Domu lalki Henrika Ibsena
na podstawie sztuki Rolfa Almego Noras sønner

przekład – Wojciech Bolanowski
reżyseria i scenografia – Rolf Alme
asystent reżysera – Dawid Krawczyk

obsada:
Torvald Helmer – Tomasz Kwietko-Bębnowski
Jacob – Piotr Misztela
Andreas – Kristof Gerega
Nora – Izabela Kała
Nora Maria – Agata Kucińska

26 czerwca 2010, Sala Prób 205
Teatr Polski we Wrocławiu
międzynarodowy festiwal „Strefa: Norwegia”

 

Dziewiętnastowieczna sztuka Ibsena to traktat o emancypacji kobiet i zmianie ich statusu w burżuazyjnym społeczeństwie. Alme przeniósł akcję czasy współczesne i skupił się na portrecie mężczyzn wychowanych poza tradycyjnym modelem – przez niezależne, wyemancypowane kobiety. Jak to wpłynęło na ich system wartości, czy i czym różnią się od innych mężczyzn, jakie mają aspiracje? Jakie są ich poglądy na kwestie rodziny?

Bankowiec Torvald Helmer po porażeniu prądem postanawia odnowić relacje z synami: Jacobem, którego nie widział od wielu lat, i Andreasem, którego nigdy nie spotkał, gdyż Nora Maria opuściła Helmera, będąc w ciąży. W bożonarodzeniowy wieczór aranżuje kolację, na którą zaprasza rzeczonych synów oraz dwie byłe żony: Norę i Norę Marię.

Oczekując przybycia Jacoba i Andreasa, panie umilają sobie czas rozmową, nie dopuszczając Helmera do głosu. Ten więc dogląda kaczki w piekarniku i serwuje kolejne butelki wina. Przy siódmej kobiety zasypiają. Helmer pozostaje sam. Teraz może mówić. Wyznaje, że nigdy nie rozumiał tych kobiet, nie umiał ich usatysfakcjonować. Jedyne, na czym mu zależy, to synowie, których mimo wszystko bardzo kocha.

Spóźnieni synowie zastają uśpionego Helmera i obie kobiety. Dopiero teraz mają okazję się poznać i porozmawiać ze sobą.

 

O sztuce na stronie internetowej autora

 

Rolf Alme – norweski scenograf, architekt, wykładowca cieszący się popularnością w Europie Północnej. Edukację rozpoczął na wydziale architektury w Oslo. Studiował też w Dreźnie i w Belgii. Po ukończeniu studiów początkowo pracował jako niezależny architekt i scenograf. W latach 1995–1998 pełnił funkcję dziekana Wydziału Scenografii w duńskiej The Danish State Theatre School. W roku 2000 został mianowany profesorem scenografii. Współpracuje z wieloma teatrami, zarówno norweskimi, jak i europejskimi. Zajmuje się również reżyserią, a także przygotowuje projekty z wykorzystaniem sztuki nowych mediów. Przygotowuje scenografie do przedstawień we własnej reżyserii, a także dla innych artystów. W Polsce pracował jako scenograf Sery Henrika Hellsteniusa w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie (reż. Piotr Chołodziński, 2003). Prapremiera sztuki Noras sønner odbyła się 29 stycznia 2010 w Aarhus Teater (Dania) na Scenie Scala w ramach jednego wieczoru wraz z Domem lalki. Milan Peschel reżyserował sztukę Ibsena, a Rolf Alme własny tekst.

 

Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa