Ari Behn – Treningstime

przekład – Ewa Partyga

reżyseria – Anna Ilczuk

obsada: Halina Rasiakówna, Mariusz Kiljan, Michał Mrozek, Per Bogstat Gulliksen (gościnnie)

międzynarodowy festiwal „Strefa: Norwegia”

Lydia Behrens jest słynną aktorką, która przygotowuje się do powrotu na scenę po dłuższej przerwie w występach. Anton Sommerfeldt, jej mąż-milioner, wynajął żonie trenera osobistego. O umówionej porze w ich eleganckim domu zjawia się barczysty Kevin. Kevin pracuje wprawdzie w klubie fitness, ale zawód trenera zdobył w więzieniu, w którym odsiadywał wyrok. Co więcej, obu mężczyzn łączą jakieś porachunki z przeszłości. Czy Kevin ma rzeczywiście pomóc Lydii wrócić do formy fizycznej, czy też Anton zlecił mu coś innego? A może Kevin został wynajęty, by Lydia mogła wypróbować swe aktorskie chwyty i sprawdzić, czy wciąż potrafi być przekonująca na scenie? Czy Kevin jest tylko pionkiem w grze między sfrustrowanymi małżonkami, czy też ma swój własny plan?

W pełnej burleski i przesady czarnej komedii Ariego Behna gra pozorów trwa do samego końca. Kto z kim jest w zmowie? Kto wygra tę grę, a kto stanie się jej ofiarą? Gdzie jest granica między teatrem a rzeczywistością?

Ari Mikael Behn, właściwie Ari Mikael Bjørshol – pisarz, dramaturg, barwna postać norweskiej kultury. Zadebiutował w 1999 zbiorem opowiadań Trist som faen, który spotkał się z przychylnością krytyków i czytelników i został przetłumaczony na kilka języków. Jego kolejne książki to powieści Bakgård oraz Entusiasme og raseri – powieść z kluczem, w której autor opisał wiele znanych osób ze świata mediów. Interesuje się również projektowaniem mody i sztuki użytkowej. Wraz z projektantem Baronem von Bulldogiem wylansował kolekcję smokingów. Zaprojektował też serwis porcelanowy o nazwie Peacock. Treningstime jest debiutem dramaturgicznym tego artysty. Sztuka nie była jeszcze wystawiana, a jej czytanie w ramach festiwalu „Strefa: Norwegia” jest prapremierą światową. Prywatnie Behn jest mężem księżniczki norweskiej Marty Ludwiki, mają trzy córki.

Powrót

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa