godz. 12.00

Panel dyskusyjny: „Parafraza: ożywianie czy masakrowanie klasyki?”

Goście panelu:

Natalia Korczakowska – absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w klasie skrzypiec i fortepianu oraz teatrologii na Akademii Teatralnej w Warszawie, studentka reżyserii tamże. Asystentka litewskiego reżysera Oskarasa Koršunovasa przy projekcie według Zbrodni z premedytacją Witolda Gombrowicza w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku oraz René Pollescha przy Ragazzo dell’Europa w TR Warszawa. Wyreżyserowała m.in. Strefę działań wojennych Michała Bajera w TR Warszawa, Zmierzch bogów wg Marcina Świetlickiego w Teatrze Małym w Warszawie, monodram Bartosza Porczyka Smycz w Teatrze Polskim we Wrocławiu, Śmierć Człowieka-Wiewiórki Małgorzaty Sikorskiej-Miszczuk i Elektrę Eurypidesa w Jeleniej Górze, a także Nelly wg Skrzywdzonych i poniżonych Fiodora Dostojewskiego w Wałbrzychu.

Paweł Wodziński – reżyser i scenograf. Debiutował w Teatrze Dramatycznym w Warszawie przedstawieniem Woyzeck Georga Büchnera w 1992 roku. Był założycielem i szefem Towarzystwa Teatralnego – stowarzyszenia powołanego do promocji współczesnej dramaturgii oraz głoszącego ideę teatru społecznie zaangażowanego, które zrealizowało m.in. prapremiery Shopping and Fucking Marka Ravenhilla i Zbombardowanych Sarah Kane. W latach 2000-2003 był dyrektorem naczelnym i artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu. Za uczynienie tego miejsca przestrzenią sporu został nagrodzony Medalem Młodej Sztuki. Wodziński wyreżyserował w Poznaniu Roberto Zucco Bernarda-Marie Koltèsa oraz stworzył scenografię do kilku przedstawień, m.in. Nocy Helvera, Entartete Kunst, Hamleta wtórego i Księcia Niezłomnego. Dla Teatru Polskiego we Wrocławiu projektował scenografie do Woyzecka i Terrordromu Breslau. Jest również scenografiem przedstawień telewizyjnych i oper.

Obecne jego zainteresowania artystyczne dotyczą główne polskich sztuk klasycznych, które reinterpretowane są przez współczesny kontekst społeczny czy polityczny. Ostatnio współpracuje z Teatrem Polskim w Bydgoszczy, gdzie przygotował Powrót Odysa i Nie-Boską komedię. Wodziński jest również współautorem polskich przekładów angielskich sztuk współczesnych oraz autorem tekstów teoretycznych, m.in. Czy ciągle będziemy zarażeni listopadową gorączką?, Szanse polskiego teatru politycznego oraz Transformacja Rzeczywistości. Rzeczywistość transformacji.

dr hab. Krystyna Duniec – pracownik naukowy Instytutu Sztuki PAN, historyk teatru i eseistka teatralna. Zajmuje się teatrem współczesnym oraz aktorstwem. Autorka książek Kaprysy Prospera. Szekspirowskie inscenizacje Leona Schillera oraz Jan Kreczmar. Grał jakby uczył.


godz. 13.00

Spotkanie z aktorką Ewą Skibińską

Ewa Skibińska – aktorka Teatru Polskiego we Wrocławiu. Grała u Jerzego Jarockiego, Feliksa Falka, Andrzeja Wajdy oraz Krystiana Lupy. Za rolę Marianny w Leworęcznej kobiecie Petera Handkego w reżyserii Moniki Pęcikiewicz otrzymała w 2001 nagrodę za najciekawszą rolę kobiecą. Wystąpiła w realizacjach młodych twórców Pawła Miskiewicza, Agnieszki Olsten i Moniki Pęcikiewicz, a także w spektaklach telewizyjnych u Kazimierza Kutza, Krzysztofa Langa i Macieja Dejczera. Jej dorobek uzupełniają role w filmach m.in. Głód serca Romana Załuskiego, Zero życia Rolanda Rowińskiego i Wszystko, co najważniejsze… Roberta Glińskiego. Laureatka Złotej i Brązowej Iglicy. W 2002 roku odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi.


godz. 14.00

Warsztat tańca współczesnego

Zajęcia poprowadziła Anna Piec ze Śląskiego Teatru Tańca.

Anna Piec – urodzona 26 września 1985 roku w Piekarach Śląskich. Swoją edukację rozpoczęła w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Bytomiu. Po otrzymaniu dyplomu tancerza 2004 roku rozpoczęła naukę w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst we Frankfurcie nad Menem, gdzie zapoznała się z chorografią takich twórców jak: Jiri Kylian, Georg Balanchine czy William Forsythe. Za jedno z najważniejszych doświadczeń uważa udział w warsztatach z grupą D.A.N.C.E. oraz udział w próbach do spektaklu Human Wites Williama Forsythe’a. Od 2008 roku tancerka Śląskiego Teatru Tańca.


Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa