godz. 12.00

Wykład prof. Uniwersytetu Jagiellońskiego Dariusza Kosińskiego o polskim romantyzmie: Jak ze snu sen – JS teatr romantyczny

Dariusz Kosiński – pracownik Katedry Dramatu Uniwersytetu Jagiellońskiego. Współpracuje z czasopismem „Didaskalia”, publikuje w „Dialogu”. Jest kierownikiem projektu KBN: „Polskie piśmiennictwo na ziemiach polskich XIX wieku” oraz autorem książek: Słownik postaci dramatycznych, Sceny z życia dramatu, Sztuka aktorska w polskim piśmiennictwie teatralnym XIX wieku i współautorem: Słownika wiedzy o teatrze i Czechowa 100 lat później.


godz. 13.00

Wykład Beaty Guczalskiej poświęcony twórczości Jerzego Jarockiego

Wykład Beaty Guczalskiej poświęcony twórczości Jerzego Jarockiego

Beata Guczalska – pracownik Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wykładowca na wydziałach Aktorskim i Reżyserii Dramatu krakowskiej PWST. Od roku 1994 współpracuje stale z krakowskim magazynem teatralnym „Didaskalia”. Publikuje także w „Dialogu”, „Teatrze”, „Pamiętniku Teatralnym”, „Le Theatre en Pologne” i innych. Zajmuje się teatrem współczesnym, jest autorką książki Jerzy Jarocki – artysta teatru.

Jerzy Jarocki – jeden z najważniejszych reżyserów teatralnych i telewizyjnych w polskim teatrze powojennym. Studiował w Moskwie u współpracownika Konstantina Stanisławskiego – Gorczakowa. Debiutował w 1957 roku Balem manekinów Brunona Jasieńskiego w Teatrze Śląskim im. S. Wyspiańskiego. W jego inscenizacjach dominuje literatura współczesna – Eugene O’Neill, Arthur Miller, Sławomir Mrożek, Friedrich Dürrenmatt, Władimir Majakowski. Do trzech ulubionych autorów Jarockiego należą Stanisław Ignacy Witkiewicz, Witold Gombrowicz i Tadeusz Różewicz. Jarocki wyreżyserował prapremiery większości dramatów tego ostatniego.

Laureat wielu nagród, m.in. Nagrody im. L. Schillera za osiągnięcia w reżyserii teatralnej ze szczególnym uwzględnieniem reżyserii polskich sztuk współczesnych w latach 1965-67, nagrody Ministra Kultury i Sztuki I stopnia za całokształt osiągnięć reżyserskich, a szczególnie za reżyserię sztuk Matka, Wyszedł z domu i Moja córeczka, Nagrody im. K. Swinarskiego, III nagrody za spektakl Płatonow Teatru Polskiego we Wrocławiu podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Kontakt w Toruniu, nagrody Ministra Kultury i Sztuki za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej. Ma również doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.


godz. 14.00

Projekcja spektaklu Jerzego Jarockiego Matka


Powrót

Najnowsze wpisy

Tagi

Archiwa